Chrome zkrátí výdrž vašeho notebooku s Windows

Chrome na Windows se může výrazně podepsat na spotřebě baterie laptopu a tabletu. O problému se ví už dlouhé roky, Google ale lapálii celou dobu považoval za výhodu.

Chrome na Windows více vytěžuje procesor. Jedná se už o několik let starý problém, který však před pár dny oživil Ian Morris na vlivném Forbesu a přinutil tak Google, aby se případu začal pod tlakem médií opět zabývat.

Oč se jedná? Chrome po spuštění na Windows nastaví prodlevu systémového časovače na 1 ms. Časovač vlastně určuje, jak často se bude procesor probouzet a zpracovávat úlohy ve frontě. Pokud by byla hodnota příliš vysoká, procesor by po většinu času spal a uživatel by zaznamenal zbytečné prodlevy. Pokud by byla hodnota naopak příliš nízká, procesor může reagovat rychleji, ale zase za cenu vyšší spotřeby energie. Výchozí hodnota prodlevy je okolo 15 milisekund, Microsoft však vývojářům umožňuje tuto hodnotu libovolně měnit. A právě toho už před mnoha lety využil i Google.

 324460220 516794932
Aktuálně nastavenou prodlevu systémového časovače odhalí drobný program ClockRes, který si můžete stáhnout z webu Microsoftu. Vlevo vidíte výstup ClockResu při spuštěném Chromu (stačí, aby jen běžel na pozadí v oznamovací oblasti) a vpravo pak tehdy, kdy je Chrome zcela vypnutý. Všimněte si hodnoty Current time interval.

Google potenciální problém s časovačem dlouhé roky nevnímal jako chybu, ale jako vlastnost. Ars Technica připomíná třeba blogový zápisek jednoho z vývojářů prohlížeče a protokolu SPDY Mikea Belshe, ve kterém se píše, že současné procesory mají natolik vysoký pracovní takt, že je nesmyslné, aby byl systémový časovač nastavený na tak vysokou hodnotu jako doporučovaných 15 milisekund.

Dalším argumentem Googlu pak dlouhé roky bylo i to, že stejnou techniku používají pro zrychlení běhu aplikace i mnozí další – hlavně Flash Player a další pluginy. Flash Player je přitom doposud velmi častým objektem na webové stránce, čili by byl systémový časovač upravený tak jako tak.

Jenže doba se mění a výkon dnes už ani zdaleka není jediným a možná ani nejdůležitějším měřítkem. Majitele laptopů a tabletů naopak zajímá výdrž, která je až na prvním místě. Podle Microsoftu přitom natolik markantní zkrácení prodlevy časovače může vést ke zvýšení spotřeby procesoru až o 25 %. No a to je číslo, které bude pro majitele přenosných počítačů nejspíše důležitější než to, že se webová aplikace zpracuje o okamžik dříve.

Nakonec se mění i samotné pluginy. Flash Player je dnes často integrovaný přímo do prohlížeče a lépe optimalizovaný, přinejmenším v IE 11 tedy k žádným úpravám časovače nedochází ani tehdy, když je stránka plná pohyblivých reklamních bannerů.

Diskuze (90) Další článek: Zprávy na Facebooku mají od rána výpadky, komunikujte raději jinde

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,