Prohlížeče | Chrome | Windows 11

Chrome se inspiruje v Edgi. Lištu pro stahování souborů nahradí tlačítko

Většina lidí na webu surfuje prostřednictvím Chromu, takže existuje dobrá statistická šance, že velmi dobře znáte lištu pro stahování. Objevuje se vždy po začátku stahování souboru. Vzhledem k zastoupení prohlížeče může být chystaný vývoj kontroverzní.

Chrome by se totiž mohl pochlubit podobným přístupem, který razí Edge. Nedávno přidaný záznam do Gerritu Chromia ukazuje, že vývojový tým pracuje na tlačítku pro stahování, které bude umístěné na nástrojové liště. Tlačítko se bude skrývat, což je běžná funkce – nezabírá prostor, pokud zrovna neprobíhá stahování.

Na nástrojové liště se objeví až při začátku stahování a na svém místě vydrží 24 hodin po stažení, pak se schová. Tak zní aspoň aktuální plán, který se ovšem během vývoje a testování ještě může změnit.

Změny v kódu dále odhalují, že průběh stahování bude indikovat kruhový ukazatel. I v tomto popis odpovídá tomu, co známe z Edge. Změny v kódu vypíchl člověk s přezdívkou Leopeva64‑2 na Redditu. Nové prostředí pro stahování si zatím vyzkoušet nemůžeme.

Akcentová barva a dostupnější historie

Další chystanou novinku představuje použití akcentové barvy Windows na některé prvky uživatelského prostředí Chromu. Specificky půjde o záhlaví nebo některá tlačítka. Akcentová barva se ve Windows 11 neprojevuje tak silně jako v dřívějších řadách systému, protože většina prostředí je buď světlá, nebo tmavá. A průsvitná.

Akcentová barva se stále používá pro podbarvení ikon spuštěných programů na hlavním panelu nebo v záhlavích některých oken.

Dále se zakulatí rohy nabídek ve Windows 11. Ty byly oficiálně uvedeny začátkem října a nejen prohlížeče na jejich příchod reagují se zpožděním. Pokud chcete, můžete si (kontextové) nabídky s kulatými rohy vyzkoušet již dnes ve Chromu 96. Na stránce chrome://flags najděte a aktivujte předvolbu Windows 11 Style Menus.

V edici Canary si premiéru odbyla experimentální funkce Page info history, která přidává tlačítko s historií do nabídky se základními informacemi o aktuální stránce. Jedná se o nabídku, kterou vyvoláte klepnutím na zámek – časem se promění na šipku dolů – na adresním řádku. Až bude tlačítko plně funkční, zobrazí na nové kartě historii návštěv dané stránky.

Popsané změny se do stabilního vydání Chromu propíší někdy v příštím roce.

Foto: pkasting@chromium.org /  Issue 1245688 / Chromium Bugs

Zdroje: Chromium Bugs | Chromium Gerrit | Chrome Story | Leopeva64-2  na Redditu via Windows Latest

Diskuze (6) Další článek: Programování elektroniky: Vánoční stromeček s Wi-Fi a ovládáním přes web

Témata článku: Google, Windows, Prohlížeče, Historie, Chrome, Edge, Windows 11, Reddit, Soubor, Stahování, Chrom Bugs, Lišta, Stahování souborů, Canary, Tlačítko, Windows Windows, Barva, Pro