Čína | Politika | Sledování

Chcete komentovat na internetu? Musíte být identifikovatelní, rozhodla Čína

Čína zavede nová pravidla, která se na první pohled můžou zdát jako mířená proti internetovým trollům a agresivním komentátorům. Jedná se ale jen o další snahu, jak ještě více cenzurovat digitální prostředí a omezovat svobodu slova. Cokoli co člověk napíše na internetu, musí být od 1. října dohledatelné ke konkrétní osobě a jejím dokladům.

Povinnost bude spadat na technologické firmy. Všechny komentáře, zprávy a jiná komunikace, která jejich službami projde, bude muset být dohledatelná ke konkrétnímu člověku. Čínský cenzorní úřad navíc vydal seznam věcí, které lidi na internetu nikdy nemůžou dělat a ke kterým se nemůžou vyjadřovat.

Podobná pravidla již platila na velkých komunikačních službách jako je WeChat nebo Weibo, které používají desítky milionů Číňanů, ale nové dodatky rozšiřují povinnost na prakticky celý čínský internet. To je změna, podotkl Financial Times anonymní právník. Čína se zatím ve většině svých cenzorských snah zaměřovala právě na jednotlivé služby (zákaz Facebooku) nebo technologie (zákaz VPN).

Vláda tvrdí, že omezení zavádí proto, aby na internetu zabránila vulgárnímu vyjadřování a nepovoleným zprávám. Ve skutečnosti chce ale jen získat další cestu, jak lidi a politickou opozici monitorovat. Potvrzuje to i načasování – zanedlouho se koná 19. sjezd komunistické strany, před kterým vždy dochází k posilování cenzury. Není ovšem jisté, jak Čína hodlá dodržování pravidel kontrolovat a vymáhat.

Co ale jisté je, jsou věci, které uživatel na čínském internetu nesmí dělat:

  1. Stát proti principům čínské ústavy
  2. Ohrožovat národní bezpečnost
  3. Ohrožovat národní zájmy
  4. Podmiňovat nenávist, etnickou diskriminaci a podkopávat národní soudružnost
  5. Propagovat sekty
  6. Šířit pomluvy
  7. Šířit pornografický, násilnický nebo obscénní obsah
  8. Omezovat lidská práva
  9. Porušovat jiné zákony

Jak šmírovat přes Google Maps:

Diskuze (11) Další článek: Intel kompletně zrušil koprocesory Xeon Phi. Jen několik měsíců po uvedení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,