Český Telecom pozastaví agregaci ADSL, pohled ZUI

Pro kritiky aktivit ZUI máme špatnou zprávu. Agregace bude přerušena dne 8.8.2003. Informoval o tom platformu ZUI tiskový mluvčí Českého Telecomu pan Vladan Crha. Nebyl by to Telecom, aby celá věc neměla zase háček. Každopádně alespoň na 2 měsíce si můžou uživatelé oddechnout (podle neoficiálních informací by mělo 15.10.2003 dojít k znovuzapnutí agregace pro veškeré ADSL služby) a do té doby se snad podaří vyřešit celou záležitost ke spokojenosti všech zúčastněných stran. V případě, že ČTc nezohlední oprávněné požadavky uživatelské veřejnosti, hodlá platforma ZUI využít všech zákonných prostředků, aby i nedále nedocházelo k poškozování zákazníků, kteří využívají ADSL služby. Platforma ZUI bude i nadále důsledně prosazovat všechny navrhované změny, které by ve svém důsledku podpořily skutečně masivní rozvoj vysokorychlostního Internetu v České republice. Následuje doslovný přepis zprávy, kterou jsme před malou chvílí obdrželi od tiskového mluvčího ČTc:

ČESKÝ TELECOM o půlnoci ze 7. na 8. srpna přestane uplatňovat  tzv. agregaci služeb ADSL. Agregace bude opět spuštěna 15. října, tedy v dostatečném časovém odstupu od uvedení nových a rychlejších variant ADSL na trh.

Důvodem pozastavení agregace je skutečnost, že při jejím uplatnění v reálném provozu na službách s nižšími rychlostmi  (například současná základní varianta 192/64 kb/s) se v
 některých případech skutečná rychlost dostávala pod úroveň  akceptovatelnou zákazníky. "Cílem ČESKÉHO TELECOMU je  zajištění očekávaných parametrů pro zájemce o tuto službu,  což za současných podmínek nebylo možné u všech  skupin  zákazníků," uvedl Vladan Crha, tiskový mluvčí ČESKÉHO TELECOMU.

Od 15. září 2003 zvýší ČESKÝ TELECOM rychlost služeb ADSL na  trojnásobek, a to při zachování současných cen. Zároveň se  zrychlením ADSL společnost také počítá s plným uvolněním trhu  s koncovými zařízeními a s nabídkou tzv. samoinstalačních  balíčků, které přinesou uživatelům ADSL další úspory.

ZUI v nejbližších dnech  hodlá absolvovat několik jednání nejen s ministrem Mlynářem, ale i s odpovědnými pracovníky Českého Telecomu. Není to totiž pouze agregace, která znehodnocuje celou službu, ale i nevhodně nastavené limity na objem přenesených dat a vysoká cena jednotlivých variant. Za velmi závažný nedostatek považujeme i skutečnost, že jednotlivý poskytovatelé služby ADSL nemohou nijak ovlivnit její parametry a kvalitu.

Dnešní malé vítězství je proto třeba brát pouze jako první krok na cestě za opravdu plnohodnotným vysokorychlostním připojením v České republice. Český Telecom v těchto dnech dosáhl přesně toho, co potřeboval - ukázal lidem, co by se stalo, když nepřejdou na linky Plus. V uších mi v této souvislosti neustále zní slova bývalého generálního ředitele Ondřeje Felixe, který pronesl tento výrok „Hloupý dodavatel, který nevyslyší potřeby svého zákazníka“. A já se ptám. Jak ještě dlouho bude uplatňovat Český Telecom na své zákazníky metodu „cukru a biče“ místo toho, aby se konečně pokusil naslouchat jejich potřebám???

Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Poznámka šéfredaktora Živě.cz: Tímto bych chtěl také poděkovat všem našim čtenářům, kteří přinášeli své zkušenosti s agregovaným ADSL v diskuzích u článků.

Diskuze (92) Další článek: Vývoj cen hardwaru: propad DVD vypalovaček, růst cen pamětí

Témata článku: Internet, Odpovědný člověk, Jednotlivý výrok, Masivní rozšíření, Odpovědný pracovník, Tel, Masivní rozvoj, Celý den, Český Telecom, Pohled, Dostatečná rychlost, Tisková mluvčí, Česká služba, Časový limit, Felix

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů