Československý počítač Ondra slaví 30. narozeniny

  • Ondra. Tak se skutečně jmenoval počítač vyráběný v Československu
  • Byl to jeden z prvních dostupných osobních počítačů
  • Premiéru si Ondra odbyl přesně před 30 lety

V 70. letech minulého století by se sotva našel počítač v nějaké domácnosti. Byly příliš velké a drahé. V článku z května 1979 však deník Financial Times předpokládá, že do pěti let by mohla cena počítačů klesnout pod 100 liber. Západní svět tuto prognózu výrazně předstihl, ale levný počítač do domácností jsme si dokázali vyrobit také u nás. Jmenoval se Ondra.

Počítače do každé domácnosti

Kdoví, jak by vypadal svět počítačů dnes, kdyby Clive Sinclair, vyprovokován právě oním článkem z Financial Times, nepřinesl na trh první domácí počítač s cenovkou těsně pod hranicí 100 liber již v lednu následujícího roku. Vytvořil koncept domácího počítače, který zakrátko následovali další výrobci počítačů.

464342079 
Jeden z nejslavnějších osobních počítačů své doby – Sinclair ZX Spectrum, zde ve vylepšné verzi plus (foto: Pixel8, Wiki, CC BY-SA 2.5)

Monitor tvořil obyčejný domácí televizor a na záznam dat se využil kazetový magnetofon. Zatímco západní trh začaly rychle zaplavovat domácí počítače značek Sinclair, Atari, Sharp či Commodore, v Československu vládly stále sálové počítače. Informace o novém počítačovém odvětví však nezastavila ani železná opona, tak jak nedokázala zastavit ty, který tyto technologické novinky pašovali do naší domoviny.

A tak se stalo, že se pár let po explozi domácích počítačů v západním světě rozšířil i počet majitelů nových domácích elektronických mazlíčků i v Československu. Tento příval zahraničních počítačů však nehrál do karet tehdejší době, proto se státní podniky pokoušely přinést na trh počítač vlastní konstrukce.

Počítače za ostnatým drátem

Postupně začaly vznikat mini a mikropočítače určené pro výrobní podniky (jako SAPI, PP-01, TNS), či pro školy (IQ-151, Didaktik Alfa, PMD-85). Kategorie domácích počítačů ale byla vzhledem ke koupěschopnosti obyvatelstva velkým problémem. Jakýkoliv návrh počítače skončil u jeho ceny. A tak se během éry socialistického Československa vyráběly vlastně jen tři typy.

51154844 
Československá legenda PMD-85

Didaktik Gama, který byl postaven ze zahraničních součástek jako kopie počítače ZX Spectrum a měl navzdory ceně převyšující 6 000 Kčs největší odbyt. MAŤO uveden na trh v roce 1990 jako zjednodušený PMD- 85 se své slávy se nikdy nedočkal. V krátkém seznamu posledním a také málo známým byl počítač Ondra SPO-186 a namísto domácností si spíše našel cestu do domů pionýrů a mládeže.

Ondra měl svou premiéru na Výstavě elektronizaci a automatizace 1985, kde oprávněně vzbudil zájem. Právě 15. listopadu od této události uplynulo 30 let. Ondra byl vytvořen Ing. Eduardem Smutným v Tesle Elstroj jako počítač určený pro děti a mládež. Dostal jméno po autorově synovi.

Podívejte se na dobovou reportáž z Výstavy elektronizace a automatizace:

Hlavně levně

Pokud měl být počítač dostupný a levný, musel být jednoduchý a musel být postaven z dostupných součástek. Tyto limity se podepsaly na návrhu počítače. Vznikl tak opravdu malý a nevýkonný počítač, který sice zaostával za svými vzory ze západu, ale svůj účel plnil. Těžký zrod počítače popisuje jeho autor v článku, který vyšel v měsíčníku Amatérské rádio č. 3/1986. Nakonec spatřilo světlo světa jen pár stovek hotových počítačů. Přesný počet není znám, ale odhaduje se, že nepřekročil číslo 3 000.

596283723 
Tak to je on, počítač Ondra (foto: Oldsoft, Wiki, CC BY-SA 3.0)

Příčinu takového konce lze hledat v součástkového základně, která byla z velké části tvořena z dodávek ze Sovětského svazu. Nízkopříkonové obvody TTL LS, či paměti RAM, potřebné pro návrh počítačů, se totiž v produkci československé Tesly objevily až o více než dva roky později. Cenu počítače sám autor odhadoval na 3 200 Kčs.

Dostatečný základ

Srdcem počítač Ondra byl mikroprocesor U880D z Německé demokratické republiky (kopie Z80) běžící na frekvenci 2 MHz. Paměť ROM měla kapacitu 4 kB a RAM 64 kB. Zbytek počítače byl navržen z jednoduchých obvodů TTL. Celkově počet integrovaných obvodů dosáhl čísla 39.

Čím se návrh počítače odlišoval od ostatních, byly obvody generování obrazu. Zde Ing. Eduard Smutný prakticky využil svůj geniální nápad založený na dvou časovačích 8253. Tyto obvody byly zapojeny zcela nestandardně, takříkajíc „na hlavu“, a zajišťovaly nejen časování a tvorbu signálů synchronizace obrazu, ale i správné adresování obrazové paměti. Zobrazování běželo v módu DMA, čímž výpočetní výkon procesoru klesl na přibližně 20 %.

211760751 
Ondra uvnitř (foto: Oldsoft, Wiki, CC BY-SA 3.0)

Šasi počítače bylo plechové s jednoduchou klávesnicí. Právě ta byla jedním z největších nedostatků tohoto počítače. Měla jen 37 kláves, z toho pět přepínacích kláves (velká písmena, symboly, čísla, znaky s diakritikou a CTRL). Vedle černobílé grafiky byla dalším velkým nedostatkem malá paměť ROM, obsahující základní systém MIKOS a pro jakékoli využití počítače bylo nutné okamžitě po zapnutí nahrávat program z magnetofonu. Později místo původního obsahu ROM byla napsána nová verze SSM ROM, pro kterou nakonec vzniklo i několik programů.

Pro počítač byly upraveny programovací jazyky Karel, Basic, Pascal a assembler, jakož i několik her (Galaxians, Jet Pac, Planetoids, Jet Set Willy) známých se ZX Spectra. Progresivním prvkem počítače byly porty pro přímé připojení tiskárny či joysticku. Jinak nebylo možné počítač jakkoli rozšiřovat.

Zapomenutý Ondra

Po 30 letech si sotva někdo spojí jméno Ondra s názvem počítače. Dnes lze odhadovat počet zachovaných počítačů Ondra na desítky kusů, většinu z nich mají v rukou sběratelé historických exponátů výpočetní techniky. Ale malá skupina zanícených lidí nedá zapomenout na tento kus počítačové historie, ba naopak, snaží se, aby se nestal pouze šedým exponátem ve sbírkách. A tak, i když sporadicky, vznikají nové programy či periferie.

Dostat počítač do povědomí se pokusili autoři propagační prezentace Ondra Slideshow a letošním přírůstkem se stala možnost číst programy z moderních SD karet. Počítač Ondra byl vždy ukryt ve stínu svých velkých bratrů jako PMD-85, či vrstevníků zpoza železné opony. Ale i po třiceti letech lze obdivovat mistrovské dílo průkopníka domácích počítačů, kterému však historie svou hodinu slávy nedpřála.

Mohlo by vás také zajímat:

• Návrat k legendám: zajímavé osobní počítače, které si ještě můžete koupit

Diskuze (100) Další článek: Týden Živě: Chrome končí na Windows XP

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,