Správce české domény CZ.NIC pravidelně provádí průzkum veřejnosti na téma diakritiky v názvech českých domén. Po dvou letech jej zopakoval a výsledek se od předchozích let příliš neliší – háčky a čárky v doménách většina nechce. Mění se však tendence, zatímco u jednotlivců tento názor pozvolna sílí, organizace překvapily a novým doménám jsou otevřenější.
Zavést systém IDN, který by umožňoval zápis domén s českou diakritikou, není pro správce české domény technický problém. K nasazení by ovšem došlo jedině v případě, že by si to přála většina z uživatelů internetu a především českých organizací, které na internetu působí. To se zatím nestalo a jak to tak vypadá, jen tak se to nestane.

Výsledky průzkumů o zavedení diakritiky na české domény (zdroj: CZ.NIC)
Rozšířením posledního průzkumu bylo tzv. druhé kolo, kterým prošli respondenti po podrobném poučení o výhodách a nevýhodách IDN. S nabytými informacemi se zamítavý názor ještě zesílil, a to o sedm procentních bodů u individuálních uživatelů a o osm procentních bodů u firem.
Výhody IDN jsou v tom, že název domény bude v českém jazyce jednoznačný. Imaginární web o koštech vín košt.cz tak identifikujete hned podle adresy, aniž by vás napadlo, že se třeba jedná o blog fandy anatomie. Rozšířil by se také počet tvarů českých domén. Ovšem nevýhody zjevně převažují – od problematického zápisu domény zahraničními návštěvníky, přes typo-squatting až po nutnost registrace všech diakritických tvarů domény, nejlépe včetně možných chybových zápisů.
Podrobnosti o IDN se dozvíte na webu www.háčkyčárky.cz.