Česká rádia informují o hoaxu

Kdo jste dnes slyšeli zprávy na nejposlouchanější rozhlasové stanici Frekvence 1 v rámci Ranního expressu s Jindrou Kriegelem, nevěřili jste jistě vlastním uším. Nejen ve světě, ale dokonce i v Praze se mají prý vyskytovat infikované jehly, zapíchnuté do sedadel a prý i do ovoce. Je vám to nějak povědomé, ale nevíte odkud?

Rozhlasová stanice Frekvence 1 od brzkých ranních hodin informuje o tomto nebezpečí. Luboš Procházka to v osm rodin ráno vylepšil o posun na první místo „lékaři varují před nakaženými jehlami“ a také Květa Kočová, která do toho ve zprávách v 8 hodin zahrnula i narychlo vytvořený rozhovor s psychiatrem MUDr. Janem Cimickým (o chování těch, kteří ty infikované jehly šíří). Zpráva se dokonce dostala před kauzu s premiérem Grossem a před námrazy na silnici.

Téměř do posledního písmene se zpráva shoduje s hoaxem, který slaví již čtvrtý rok svého života. Josef Džubák ze serveru www.hoax.cz jej eviduje pod názvem Infikované jehly, a to již od dubna 2001. Nejde tedy o žhavou novinku, ale naopak o kostlivce ve skříni (vlastně pardon – v e-mailové schránce), který kdosi opět oživil. Sám jsem v posledních několika dnech tento hoax také obdržel a opět jsem upozornil odesílatele na jeho mylné a vlastně i protizákonné chování (a zřejmě opět marně).

Pozor, paragraf!

Šíření zpráv tohoto typu je možné definovat jako šíření poplašné zprávy, které trestní zákoník trest podle paragrafu 199 odměňuje peněžitým trestem nebo až rokem odnětí svobody. Pokud ale takovou zprávu někdo poskytne například médiím nebo ji nahlásí policii s vědomím, že je nepravdivá, jsou postihy vyšší, až tři roky vězení, tento postup se používá zejména proti lidem, kteří volají na policii, že někde vybouchne bomba. Ten, kdo zařadil zprávu o jehlách v sedadlech do zpravodajské relace Frekvence 1, je nyní v nezáviděníhodné situaci, stejně tak ten, kdo zprávu do rádia poslal.

Proč se vlastně šíří hoaxy?

Jejich nebezpečnost a záludnost tkví v soucitu. Uživatel obdrží takovou zprávu, začne litovat a chce pomoci, i když neví jak. Jediné, co jej napadne, je přeposlat zprávu dál, nejlépe svým známým (případně je k tomu nabádán textem e-mailu). Touto formou se podobné zprávy šíří jako lavina bez ohledu na obsah a aktuálnost.

Jak se tomu bránit?

Je dobré si informace ověřovat. Pro novináře je to profesní povinností, pro ostatní je to minimálně slušnost. Samozřejmě by nikdo neměl takové zprávy vymýšlet a rozesílat (protože někdo byl ten první). Pokud by uživatelé poctivě ověřovali obsah přeposílaných zpráv, neexistoval by ani tento článek ani web www.hoax.cz.

Odkazy

Diskuze (26) Další článek: Karneval chystá nejlevnější vysokorychlostní internet

Témata článku: Hoaxy, Tsunami, Falešná zpráva, Bomb, Poslední hodina, Hoax, Gross, Známý případ, Jehla, Rozhlasová stanice

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů