Česká pošta bude vydávat elektronické podpisy

Ministerstvo informatiky udělilo České poště akreditaci pro vydávání elektronických podpisů, resp. k poskytování certifikačních služeb a stává se tak druhým subjektem v ČR (po I. CA), která může tyto služby poskytovat. Od 1. září bude tyto služby zatím nabízet sedm poboček (Praha, České Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem, Pardubice, Ostrava a Brno), přičemž do konce roku by měl počet narůst na 70.

Kromě vydávání kvalifikovaných certifikátů, sloužících pro tvorbu elektronického podpisu, bude vydávat Česká pošta rovněž kvalifikované systémové certifikáty, které umožňují vytvářet tzv. elektronické značky. Na rozdíl od elektronického podpisu, který je vázán pouze na fyzické osoby, umožní elektronická značka "podepisovat" zprávu automaticky (zejména při hromadném zpracování) a slouží zejména právnickým osobám či úřadům. Úřady je mohou využívat k ověřování velkých objemů zpráv jako jsou výpisy z registrů, potvrzování přijetí zpráv elektronickými podatelnami a podobně. Česká pošta je zatím prvním poskytovatelem, který elektronické značky bude nabízet.

Pro běžného člověka je samozřejmě nejzajímavější cena za vydání elektronického podpisu. Ta by prý neměla překročit 200 korun. Díky dalšímu subjektu na trhu certifikačních autorit a vzniknuvší konkurenci se předpokládá zásadní rozvoj v používání elektronických podpisů.

Zdroj: Ministerstvo informatiky ČR

Témata článku: Česká pošta, První poskytovatel, Pošta

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 237

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 32

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

** Co je to vlastně láska? Dá se vysvětlit vědecky? ** Výzkum ukázal, že zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu ** Je ale rozdíl mezi zamilovaností a láskou

21.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje