Česká pošta bude vydávat elektronické podpisy

Ministerstvo informatiky udělilo České poště akreditaci pro vydávání elektronických podpisů, resp. k poskytování certifikačních služeb a stává se tak druhým subjektem v ČR (po I. CA), která může tyto služby poskytovat. Od 1. září bude tyto služby zatím nabízet sedm poboček (Praha, České Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem, Pardubice, Ostrava a Brno), přičemž do konce roku by měl počet narůst na 70.

Kromě vydávání kvalifikovaných certifikátů, sloužících pro tvorbu elektronického podpisu, bude vydávat Česká pošta rovněž kvalifikované systémové certifikáty, které umožňují vytvářet tzv. elektronické značky. Na rozdíl od elektronického podpisu, který je vázán pouze na fyzické osoby, umožní elektronická značka "podepisovat" zprávu automaticky (zejména při hromadném zpracování) a slouží zejména právnickým osobám či úřadům. Úřady je mohou využívat k ověřování velkých objemů zpráv jako jsou výpisy z registrů, potvrzování přijetí zpráv elektronickými podatelnami a podobně. Česká pošta je zatím prvním poskytovatelem, který elektronické značky bude nabízet.

Pro běžného člověka je samozřejmě nejzajímavější cena za vydání elektronického podpisu. Ta by prý neměla překročit 200 korun. Díky dalšímu subjektu na trhu certifikačních autorit a vzniknuvší konkurenci se předpokládá zásadní rozvoj v používání elektronických podpisů.

Zdroj: Ministerstvo informatiky ČR

Diskuze (29) Další článek: Historický moment - myš od Applu dostane více tlačítek

Témata článku: Česká pošta, Podpis, Pošta, První poskytovatel

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu