Černobíle: Tisk fotek doma, nebo ve fotolabu

Kvalitnější digitální fotoaparát si dnes může pořídit každý a tiskárnu také. Je ale lepší si fotky upravovat a tisknout doma, nebo je svěřit fotolabu?

Kvalitu máte ve svých rukou

Jiří Kuruc: Tak jako si dříve fotografové vyvolávali své snímky doma v temné komoře v roztoku vývojky, tak můžeme v době digitální fotografie hovořit o procesu domácího tisku fotografií. Starověrní fotografové mi zřejmě vyčiní – vždyť poctivou ruční práci nahradí neosobní tiskárna. Na druhou stranu musíte mít určité znalosti a dovednosti, aby výsledek stál za to.

Především si ujasněme, jaké výhody domácí tisk fotografií nabízí: máte dokonalou kontrolu nad tím, v jaké kvalitě a velikosti své fotky zhmotníte. Na trhu narazíte na desítky fotopapírů různých typů, povrchu a kvality, takže i v tomto směru máte široké možnosti realizace. Fotografičtí nadšenci vědí, že pro určitý typ fotek se hodí matné fotopapíry, pro jiné scény pak pololesklé nebo lesklé. V nabídkách najdete i nejrůznější artové papíry ve speciální úpravě pro galerie a výstavy.

S Pavlem lze souhlasit, že domácí tisk fotek z dovolené ve standardní velikosti 10 × 15, nebo dokonce 9 × 13 cm nemá smysl. Pokud však budete chtít po fotolabu nějakou nestandardní velikost, typicky panoramatické fotky, buď vás odmítnou, nebo vám naúčtují vysokou cenu. Samozřejmě záleží jen a pouze na vašich finančních možnostech, nicméně vynikající foto tiskárnu formátu až A3+ lze pořídit do 20 tisíc. Spokojíte-li se s formátem A4, nemusíte za velmi dobrou tiskárnu zaplatit víc než 6 tisíc.

Kvalitou fotografií mám na mysli především barevnou věrnost snímků. Většina fotolabů prohání všechny fotografie automatickou úpravou obrazu, která ale nemusí být vždy ku prospěchu věci. Klíčem k úspěchu, bez rozdílu toho, zda tisknete doma nebo ve fotolabu, je ale dobře barevně zkalibrovaný monitor. Pokud vám doma tiskárna vyprodukuje fotografii s nepřesnými barvami, můžete chybu ihned napravit a v dalším okamžiku máte snímek přesný. Jde sice o finančně nákladné řešení, nicméně technika pokusu a omylu by ve spojení s fotoalbem trvala dlouhé týdny. Fotografii si také můžete nejprve vytisknout v malém náhledu pro kontrolu a teprve pak tisknout na maximální rozměr.

Šetří čas i peníze

pn.jpgPavel Nygrýn: Analogie s domácí temnou komorou je zcela dokonalá. Vždycky patřila do rukou jen profesionálům a nadšeným amatérům, drtivá většina fotografů ale raději svěřila své filmy do rukou povolanějších. A stejné je to i dnes – provozovatelé fotolabů se navíc naučili víc, než je malé fotky z dovolených. To může uspokojit i náročnější fotografy, kterým by samozřejmě malý formát a automatické úpravy radost neudělaly.

Fotolaby dnes umí téměř jakoukoliv velikost výsledné fotky. Zajímavé je, že v cenících a programech pro odeslání do sběrny často najdete jen základní velikosti, mailem nebo telefonem ale zjistíte, že problémem není ani třeba oblíbené panorama ve formátu „rozšířené A4“. Jak se zdá, po pár letech experimentování se „dav“ stejně vrátil k běžným formátům. Technologie ale zvládne víc, a proto se neomezujte. Trochu horší je výběr papírů, obvykle si musíte vystačit s lesklým a matným (polomatným) povrchem.

Proti domácím tiskárnám mají dnes fotolaby daleko větší možnosti použití různých „nefotografických“ materiálů. Zatímco klasické listy papíru ještě stále lépe pořešíte v domácí tiskárně, plátno, kov nebo prostorové předměty (jako oblíbený hrníček) asi nezvládnete. Jistě, mnohdy může být výsledkem nasládlý kýč, nicméně třeba možnost laminace se hodí. Hodně oblíbené jsou i tzv. fotoknihy – ze svých fotek si necháte udělat na kvalitním papíru kompletní album včetně doprovodných textů, rámečků a samozřejmě obálky a vazby. Tohle je bez fotolabu disciplína vhodná pouze pro fotografy-knihaře s patřičným vybavením a dostatkem času.

A pár rad pro uživatele rozličných fotolabů: chcete-li kvalitní fotky, nehledejte fotolab nejlevnější, ale nejspolehlivější, a toho se držte. Barevný profil se hodí, ale nastavení podle zkušební várky fotek je ještě lepší. Hledejte volbu, kterou vypnete automatické „vylepšování“ fotek – pokud ji fotolab nenabízí, jděte o dům dál. Nebojte se zeptat na netradiční formáty a materiály, možná se budete divit, ale nebývají drahé.

Časopis Computer

V Computeru každý měsíc najdete nejdůležitější informace ze světa počítačů, technologií a internetu. Dva důkladné srovnávací testy odhalí a ocení ty nejlepší produkty na trhu. Praktické tipy a triky vyřeší nejčastější problémy s počítači i telefony. Podrobné návody a tipy vám pomohou využít technologie v každodenním životě.

001.jpg

Časopis za nejvýhodnější cenu získáte na iKiosku. Můžete si vybrat mezi tištěnou a elektronickou verzí.

Doporučujeme také speciální vydání Nejlepší návody, tipy a aplikace pro mobily. Jak si s Androidem usnadnit život.

Diskuze (12) Další článek: Linuxové novinky: Android 3 a nový OpenOffice.org 3.3

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,