Černobíle: Dotykové all-in-one počítače

V Computeru 19/10 jsme otestovali několik all-in-one počítačů, z nichž některé disponují také dotykovou obrazovkou. Podívali jsme se na tyto stroje také našim černobílým okem.

Bude jich přibývat

pn.jpgPavel Nygrýn: Počítače (a koneckonců i monitory) s dotykovým displejem budou určitě přibývat. V první fázi přitom asi bude jedno, jestli pro ně skutečně najde každý smysluplné využití. Ano, zapatlaný displej, který využijete jednou za čas na pohodlnější práci s virtuálním glóbem, není to pravé. Jenže když bude stát prakticky totéž co srovnatelný model bez dotyků...

Ano, infračervené snímání není zdaleka dokonalé. Samotný princip až tak špatný není (při troše snahy se dá zvládnout i problém se zákrytem více prstů), v současných modelech jej ale sráží rychlost zpracování. Běžné myši dnes dokážou spočítat pohyb minimálně stokrát za sekundu, infračervené snímače jsou zatím daleko za nimi a navíc dodávají informace o pohybu s velkým zpožděním. To je mimochodem také důvod, proč se občas zdají „olini“ jako pomalé stroje – odezva není způsobena samotným počítačem, ale infračerveným snímačem dotyků. Však si zkuste stejné aplikace provést myší a uvidíte, kde je zakopán pes.

AllInOne.jpg

Na rychlejší snímače se určitě můžeme těšit, na jiné technologie, jako je třeba kapacitní snímání, asi ne. Kapacitní snímač na velké displeji je technicky mnohem náročnější a s rozumnou rychlostí snímání by byl i mnohem dražší – a o cenu jde ve světě počítačů až v první řadě.

Na co bychom se ale mohli těšit určitě, je optimalizace pro dotykové ovládání. Už dnes si z pár aplikací, které můžeme zkoušet, vybereme snadno pár kousků, které jsou prostě návykové. Windows 7 naopak předvádí, že nejde udělat systém, který by se skvěle ovládal myší, využíval maximálně monitor a navíc se dal ovládat i prstem. Kdo přijde s převratným systémem jako první? Microsoft, který se dotykovým počítačům věnuje už dlouho (a má svůj Surface)? Apple, který začal s iPhony,vše zvětšil na iPadu a mohl by se pustit do dotykových iMaců? Nebo někdo úplně jiný? HTC, které má s dotykovými nadstavbami mobilů velké zkušenosti? Google, který chystá novou verzi Androida optimalizovaného pro velká rozlišení? Někdo to ale určitě bude, na to vemte jed.

Až se embryo vyklube

sej.jpgJan Sedlák: Pokud by byla řeč o klasickém all-in-one počítači, jistě bych stál na druhé straně barikády a takové zařízení obhajoval. Vždyť nové modely iMaců považuji za to nejlepší, co je možné si na pracovní i domácí stůl pořídit a také několik modelů z našeho testů v příštím Computeru by se jistě vybrat dalo. Výkon sice není tak monstrózní jako u klasického desktopu, skladnost je však významná protiváha. Když do hry ale vstupují dotykové paskvily (a je v podstatě jedno, zda je řeč o all-on-one počítači s dotykovou obrazovkou nebo prostě o samotném dotykovém displeji), musím se tak trochu čertit.

První špatnou věcí je jednoznačně nedořešená ergonomie. Cool efekt nechávám stranou, s dotykovým displejem se jistě dá velice dobře machrovat před kamarádami a návštěvami (stejně jako třeba s Nintendo Wii, na které se pořádně nedá nic hrát, ale jako showcase pro návštěvy je to výborná věc). Ale zkuste si něco ovládat s nataženýma rukama déle než pár sekund. To prostě nejde. Zatím tedy zbývá čekat, který výrobce přijde se skutečně použitelným a ergonomickým modelem. V Applu už se dost možná něco peče. Patent odeslaný na schválení ukazuje ohebný klob na noze displeje, který by umožnil monitor jednoduše nastavit do pozice klávesnice a pak na dotykové vrstvě pracovat. A jsem si jistý, že už se s tím perou i jiní výrobci.

applepatent.pngDruhou věcí je prozatím velice podivná technologie použitá na dotykovou vrstvu. Infračervené snímání je hodně pomalé a určitě tedy nepočítejte s tím, že váš 24" dotykový monitor bude na povely reagovat stejně obratně, jako iPhone nebo Windows Phone 7. Naopak, odezve je strašlivá a pokud například prstem chytnete objekt a táhnete s ním, okatě za pohybem zaostává. Také samotné klepnutí prstem není zrovna ve znamení hodnoty ping 0. Opravdu jenom nedokonalá frajeřinka.

No a poslední a neméně důležitým problémem je dostatek kvalitních a přizpůsobených aplikací. Windows 7 sice dotykové prostředí zvládají, jak už ale víme z přenosných zařízení, dotyk nefunguje jako myš, takže se musí změnit uživatelské rozhraní systému, ale také aplikací. Minimálně tech aplikací. Dnes existuje pouze pár ptákovin (určených opět na machrování - třeba akvárium s vodou a rybičkami), ale žádná, která by dotykovou technologii ospravedlnila a využila.

Diskuze (14) Další článek: Odmítl prozradit heslo k počítači, soud ho proto poslal do vězení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,