Černobíle: Do počítače SSD, nebo stále HDD?

Dva redaktoři Computeru se tentokrát v rubrice černobíle utkali na téma, zda už je v počítači lepší používat SSD disky, nebo stále klasické pevné disky. A co si o tom myslíte vy?

Hard Disk Drive (HDD)

Pavel Nygrýn: Pevný disk s plotnami pokrytými magnetickým materiálem je tu s námi už hodně dlouho. Svého vrcholu (nikoliv snad technického, ale spíše uživatelského) dosahuje právě teď a přesto že na něj SSD disky tlačí, určitě tu ještě nějaký ten rok pobude. Jeho nevýhody totiž nejsou zatím nijak výrazné a přednosti stále převažují.

První z nich je zvládnutá technologie. Čas od času vypustí výrobci do světa nějakou „převratnou novinku“, ale ve skutečnosti se princip pevných disků už dlouho nemění. Zvyšuje se hustota zápisu, zrychlují se otáčky, pořád jen ale o to, jak rychle a spolehlivě zapisovat do magnetické vrstvy. To, že se po cestě objevila fluidní ložiska nebo třeba kolmý zápis, je zajímavé spíše pro marketing (čím se jinak odlišit od konkurence).

hdd_top.jpgVýhodou, která drží pevné disky pevně na první příčce, je kapacita, přesněji řečeno poměr kapacity a ceny. Žádné jiné médium se srovnatelnými parametry nestojí tak málo. Dnes jsou nejvýhodnější disky s terabajtovými kapacitami, za chvíli to patrně budou modely s terabajty dvěma a více. Proti tomu jsou jejich čistě polovodičoví konkurenti zatím bezmocní, za cenu největšího pevného disku koupíte elegantní, ale o skoro dva řády menší SSD. Za připomenutí stojí to, že cenový poměr HDD a SSD je v dnešním světě skoro kuriozitou – obvykle je mnohem levnější vyrobit hromady polovodičů, než přesné mechanické součásti.

Nevýhod má pevný disk několik, skoro vždycky ale stačí říct „ale ta cena“. Z pohledu stolních počítačů jde zatím o hodně nerovný boj. Že jsou disky velké a těžké? Že mají o kus větší spotřebu? Vždyť stojí v krabici pod stolem a rozdíl několika Wattů je v době, kdy grafická karta s procesorem spolknou násobně víc, téměř nepodstatný. Hluk? Drtivá většina uživatelů ještě nedospěla do stavu, kdy by je šum, svist a brum vlastního počítače zajímal. A pak, stačí zase jen říct: „ale ta kapacita a cena“.

Jediné místo, kde se začalo bojovat vážněji, jsou tak notebooky. Ano, věc, která obsahuje motorek, pevný rám, ramínka s hlavičkami a rotující kovové plotny nemůže v přenosných zařízeních dlouho odolávat čistě křemíkovému soupeři. A jakmile SSD vyhrají v noteboocích, zahájí frontální útok na desktopy. Podle některých prognóz mělo být rozhodnuto už loni, nebo dokonce předloni. Jenže prastarý pevný disk je hodně houževnatý…

TIP: V Computeru 5/09 naleznete megatest 19 HDD a SSD disků! Na stáncích od 12. března

Solid State Drive (SSD)

Tonda Trčálek: Koncepce klasických pevných jako taková je stará již více než 50 let, kdy ji v roce 1956 vyvinula společnost IBM. Nejen proto mají právě SSD disky, které jsou fenoménem dnešní doby, mají velký potenciál k tomu, aby pevné disky nahradily. Odstraňují jejich zásadní neduhy, jako je malá odolnost vůči otřesům (zejména za provozu), hlučnost, vysoká přístupová dobu způsobenou fyzickým přesunem hlaviček, nebo také zahřívání či hmotnost.ssd_top.jpg

Horentní cena SSD, která navíc neustále klesá, však není až tak vysoká, jak by se mohlo zdát. Srovnáte-li ceny pevných disků v době, kdy začínaly, bylo jejich zlevňování a zvětšování značně pomalejší, o ceně za gigabajt ani nemluvě. Opravdu hodně drahé jsou až skutečně rychlé SSD, které vyrábí společnost Intel – až 250 MB/s čtení a 170 MB/s zápis. U nich vychází cena za gigabajt na neuvěřitelných 400 Kč. Právě kvůli tomu jsou určeny zatím spíše do oblasti serverů, kde plně nahradí taktéž velmi drahé SAS disky točící se rychlostí 15 000 ot./min.

Ve stolním počítači výhody SSD nepocítíte tak výrazně, jako u notebooků, kam se již běžně montují (samozřejmě jen do drahých modelů). Tam je vítaná jak nižší spotřeba (u lepších modelů SSD), tak zejména nízká hmotnost, rozměry, nulový hluk a odolnost proti nárazu. I tak ale mají SSD i jiný neduh než cenu – omezený počet zápisů do jedné buňky. Díky opravným mechanismům je sice zamezeno jakémukoliv poškození dat, ale disk se časem mírně zmenšuje a při velkém zaplnění se dokonce zpomaluje. Nicméně je to technologie relativně nová a stejně jako zlevňování se jistě dočkáme i odstranění těchto nedostatků.

Osobně se mi nejvíce líbí koncepce absolutně tichého a rychlého minipočítače či notebooku bez jakýchkoliv mechanických komponent v kombinaci se vzdáleným NAS serverem plným vysokokapacitních pevných disků. Předpokládám, že ještě dlouhou dobu budou klasické pevné disky využívány jako úložiště objemných dat, zde je SSD rozhodně rychle nenahradí. Točivým pevným diskům tak ještě hrana nezvoní.

Černobíle vychází každých 14 dni v časopise Computer. Redaktoři vždy obhajují dva rozdílné názory na jedno téma. Aktuální černobíle si můžete se spoustou dalších unikátních článků přečíst v Computeru 5/09. Názory si pak můžete ověřit i v megatestu 19 SSD a HDD disků!

Časopis Computer

V Computeru každý měsíc najdete nejdůležitější informace ze světa počítačů, technologií a internetu. Dva důkladné srovnávací testy odhalí a ocení ty nejlepší produkty na trhu. Praktické tipy a triky vyřeší nejčastější problémy s počítači i telefony. Podrobné návody a tipy vám pomohou využít technologie v každodenním životě.

001.jpg

Časopis za nejvýhodnější cenu získáte na iKiosku. Můžete si vybrat mezi tištěnou a elektronickou verzí.

Doporučujeme také speciální vydání Nejlepší návody, tipy a aplikace pro mobily. Jak si s Androidem usnadnit život.

Diskuze (63) Další článek: Novinky ze světa Linuxu: Adoptujte si svého vývojáře

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,