Ceny operačních pamětí DDR4 se za poslední rok propadly o polovinu

Trh operačních pamětí je velmi konkurenční, ale tento druh pamětí patří stále mezi nejdůležitější části pro počítače všeho druhu – ať už jde o servery, notebooky nebo o chytré hodinky. I u nejnovější generace operačních pamětí DDR4 však cena klesá velmi rychle – od začátku tohoto roku to bylo i více než o polovinu.

Kvůli velké konkurenci a tedy i velkému tlaku na cenu se snaží výrobci operačních pamětí co nejdříve nasazovat pokročilejší výrobní technologie. Operační paměti jsou založené na tranzistorech a platí tak klasické pravidlo – čím menší tranzistory, tím více čipů a větší kapacity lze dostat na jeden wafer a tak snížit celkové výrobní náklady.

Klepněte pro větší obrázek

Jedničkou je v tomto případě stále Samsung, který ve třetím čtvrtletí tohoto roku drží podíl 46,7 % na trhu s paměťmi DRAM. Na druhém místě si 28 % udržel SK Hynix a 19,2 % pak Micron. Minimální podíly s jednotkami procent získaly společnosti jako Nanya, Winbond, Powerchip a další menší výrobci. Samsung byla jedna z prvních společností, která začala vyrábět operační paměti s 20nm tranzistory a tak dokázala snížit cenu a zároveň zvýšit marži.

Web Anandtech ve spolupráci s daty DRAMeXchange prozkoumal, jak se snižování cen projevilo na nové generaci operačních pamětí DDR4. U vybraných 16GB modulů DDR4 Kingston HyperX Fury Black s frekvencí 2 133 MHz klesla cena z 230 dolarů na začátku roku až na současných přibližně 97 dolarů. Za necelý rok tak klesla cena o více než 50 %, přičemž je třeba si uvědomit, že nejde o nejpomalejší druh pamětí DDR4.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj ceny vybrané operační paměti DDR4 v průběhu tohoto roku

Ceny rychle klesají za posledních pár týdnů i u modelů, které jsou cílené pro náročnější uživatele. Jako příklad jsou uvedené paměti G. Skill Ripjaws V s frekvencí 3 200 MHz, jejichž cena se z 177 dolarů v listopadu propadla na aktuálních 137 dolarů (ceny dle vývoje na Amazonu).

I když je poptávka po pamětech DRAM pro desktopové počítače vyšší než ve druhém čtvrtletí, meziročně jde o pokles o 10,8 %, což odpovídá i snížení prodejů počítačů. Přibližně 40 % prodaných paměti DRAM tvoří LPDDR, kterou jsou například v chytrých mobilních telefonech, kterých se prodalo 355,2 milionů kusů, což je zvýšení o 6,8 % oproti stejnému období v minulém roce.

Klepněte pro větší obrázek
Představení různých druhů pamětí v průběhu historie (Zdroj: Intel)

I když má trh s operačními paměťmi DRAM stabilní pozici několik desítek let, možná se blíží velká změna. Intel totiž před několika měsíci představil zcela nový druh pamětí 3D Xpoint, na kterých spolupracoval s Micronem. První produkty v roce 2016 budou určené i do slotu DIMM pro operační paměti a kombinují výhody DRAM a NAND Flash – z pohledu kapacity jsou levnější než DRAM, jsou mnohem rychlejší než NAND flash a zároveň dokážou udržet informaci i bez napájení.

Až s desetkrát vyšší kapacitou než nabízí DRAM na stejně velkém modulu, by to mohlo znamenat potenciální propad prodejů nejdříve třeba v oblastech, kde je nutné zpracovat obrovské množství dat co nejrychleji a operační paměti jsou v takovém případě příliš drahé. Pravděpodobně se tak v oblasti pamětí dočkáme velkých změn, které budou znamenat nutnost výrazné inovace a změny výroby i u stávajících výrobců pamětí DRAM.

Diskuze (6) Další článek: Test Lenovo Yoga 500: notebook nebo megatablet?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,