CeBIT: Wireless USB a elegantní šetření energie podle Belkinu

V technicky dokonalém obýváku, který je součástí expozice Belkinu na veletrhu CeBIT jsme si prohlédli mimo jiných věcí i dvojici skutečně praktických novinek z oblasti bezdrátové komunikace. V obou případech jde o tak trochu zvláštní nebo pokrokové kombinace – slyšeli jste už o bezdrátově ovládané zásuvce s přepěťovou ochranou a funkčně nasazeném bezdrátovém USB?

DSC_0760.JPG

Základní funkcí bílé podlouhlé krabice s osmi zásuvkami je kromě připojení několika zařízení současně i ochrana před zničením způsobeným přepětím ze sítě. Belkin má v této oblasti bohaté zkušenosti a mimo technickou stránku vyniká i v designu těchto zdánlivě nudných zařízení. Aktuální novinka s názvem Conserve však přináší velmi elegantní funkci navíc – možnost zcela vypnout šest z osmi zásuvek bezdrátovým vypínačem. Úplné vypnutí připojených spotřebičů má v zásadě za cíl hlavně úsporu energie, která se běžně spotřebovává i ve vypnutém stavu u mnoha elektrických spotřebičů. Prostě geniálně jednoduché. Velký vypínač lze z plastové obruby i vyjmout aby byl lépe dostupný například u postele a podobně. Udávaná americká cena 50 USD přitom patří spíše k nižším – čekali jsme vyšší. Udávaná dostupnost bohužel nepotěší – v USA a Anglii v létě, Evropa a Austrálie až na podzim.

DSC_0761.JPG

Dalším elegantním a praktickým zařízením byl zdánlivě jednoduchý USB hub, který nevinně postával opodál notebooku. Kouzlo se ukázalo vzápětí – zařízení nebylo nijak drátově spojeno s notebookem, a přesto bylo možné přistupovat k připojeným zařízením. Jedná se totiž o Wireless USB Hub, který umožňuje pomocí technologie Certified Wireless USB připojit vzdáleně jakékoliv běžné USB zařízení – do 3 metrů plnou rychlosti 480 Mbit a do 10 metrů pak pomalejším, 110 Mbit přenosem.

DSC_0753.JPG

Zařízení se prodává jako komplet zmíněného rozbočovače a USB modulu s technologií Wireless USB pro připojení do počítače. Co víc dodat? Jednoduše to funguje a zanedlouho bude dostupné i na našem trhu. Důvodem zpomalení byly hlavně schvalovací procesy potřebné pro povolení těchto zařízení různými úřady a organizacemi spravujícími bezdrátové přenosy. S udávanou americkou cenou 199 USD sice nejde o laciný produkt, za novinky a absolutní technické novinky se však vždy platí víc.

DSC_0752.JPG

Váš názor Další článek: CeBIT: domácí počítač za téměř milión korun

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,