Byznysový zápisník: Reklamní akvizice Facebooku za půl miliardy dolarů

Byznysový zápisník: Reklamní akvizice Facebooku za půl miliardy dolarů

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Jednou z ohrožených profesí jsou zřejmě i novináři. Agentura AP oznámila, že zprávy o finančních výsledcích firem nyní bude psát software od společnosti Automated Insights. To může fungovat velice dobře, kvartální zprávy jsou v podstatě stále o tom samém a stroje navíc mohou dobře porovnávat a vyhodnocovat různé změny. AP jen za kvartál vygeneruje 300 článků o výsledcích.

Microsoft koupil firmu SyntaxTree, která vyvíjí zásuvný modul UnityVS do Visual Studia. Díky němu je možné v tomto nástroji vyvíjet pro herní engine Unity 3D, jehož popularita v posledních měsících narostla i díky mobilním hrám.

Facebook zase koupil společnost LiveRail specializující se na video reklamu, údajně až za půl miliardy dolarů. Vzhledem k experimentům Zuckerbergovy firmy právě v této oblasti je zřejmé, jaká byla akviziční motivace. LiveRail není malý podnik, má už 170 zaměstnanců.

Hadoop je v kurzu. Společnost MapR, která na této open source technologii staví, získala investici 110 milionů dolarů. Respektive 80 milionů dodaly fondy jako Google Ventures nebo Qualcomm Ventures, zbylých 30 milionů je pak půjčka. Celkově už si firma přišla na 174 milionů dolarů. Investice sbírá také konkurence. Do Cloudery vložil 740 milionů dolarů Intel a Hortonworks má čerstvých 100 milionů dolarů.

Společnost CzechGeeks v dohledné době plánuje rozšíření poboček do Spojených států a Velké Británie. Kromě obchodu tam mají být i designéři. Filipa Molčana zároveň v čele firmy střídá Rudolf Černý. CzechGeeks je jedna z výraznějších tuzemských firem vyvíjejících mobilní aplikace a back-end. V Děčíně zaměstnává 20 lidí a zhruba třetinu zákazníků má mimo Česko. Firma dělá i na vlastních aplikacích, aplikaci Workmate pro řízení pracovníků v terénu používá třeba ČEZ či Česká pošta.

 

Hadoop je v kurzu. Po Cloudeře a Hortonworks nyní získala další velkou investici firma MapR.

 

Cisco koupilo dánskou firmu Assemblage. Té to jde dobře s technologiemi typu WebRTC. Vyvíjí třeba nástroje pro komunikace a spolupráci v reálném čase skrze webový prohlížeč, bez toho aniž by byl třeba plug-in. To se Ciscu hodí v rámci jeho vlastní komunikační nabídky, například v případě WebExu.

Twitter koupil mladou americkou společnost TapCommerce. Ta umožňuje provozovat takzvaný retargeting na mobilních zařízeních. Retargeting je běžná věc na dnešním webu. Pokud jste se například dívali na zboží na nějakém e-shopu a divíte se, že vám pak všude vyskakují reklamy s nabídkou právě vámi dříve prohlíženého výrobku, jste cílem retargetingu. TapCommerce toto umí přenést také z mobilního webu do mobilních aplikací.

Novým šéfem českého Ericssonu je Radim Janda, kam přichází po sedmiletém působení v Ciscu. O kondici Ericssonu čtěte v našem nedávném článku.

Šéf ICT a e-governmentu v České poště Miroslav Krejčík po několika měsících ve funkci skončil. Podle oficiálního vyjádření měl na starost nastavení nových procesů a strategií pro další směřování. Krejčík je úzce spjatý s ČSSD, která chce z pošty udělat společně s ministerstvem vnitra centrální bod státního ICT.

Jedna z hlavních ikon Jihomoravského inovačního centra a přidruženého akcelerátoru StarCube Michal Hrabí v této organizaci končí. Byl ještě součástí příprav několika novinek včetně půlmiliardového fondu, jež budou oznámeny na podzim. Podívat se také můžete na rozhovor s ním v Connected.

Přečtěte si na E15.cz:

Určitě si přečtěte

Články odjinud