Byznysový zápisník: Microsoft dál vládne softwarovému trhu

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Trhu s podnikovými aplikacemi (z hlediska příjmů) dál s náskokem vládne Microsoft (podíl 17,1 procenta) před IBM (8,5 procenta), Oraclem (8,1 procenta), SAPem (5 procent) a Symantecem (1,9 procenta). Trh v loňském roce rostl o 3,6 procenta, oproti předchozím letům ale růst zpomalil. Zájem je hlavně o nástroje pro big data a analýzu dat.

Yahoo krátce po odkupu Summly začlenilo tuto technologii do své iOS aplikace. Ta díky tomu nabízí výtažky aktuálních zpráv. Na původní mobilní verzi Summly pracovali čeští Tapmates, kteří nyní začínají spolupracovat i přímo s Yahoo.

Google koupil společnost Wavii, která se Summly tak trochu podobá. Wavii zvládá vyhledávat zprávy na webu podle tématu a následně je třídit. Zájem o odkup měl údajně i Apple, který by technologii použil v Siri. Je tak možné, že se Wavii stane součástí Google Now, News či třeba Google+. Zdroje TechCrunche tvrdí, že obchod vyšel na 30 milionů dolarů.

Příjmy ARMu meziročně vzrostly o 29 procent na současných 260 milionů dolarů. To kontrastuje s propadajícími se příjmy Intelu z oblasti tradičních počítačových čipů a zároveň je to potvrzení rostoucího vlivu mobilních zařízení. Akcie ARMu si za poslední rok připsaly 67 procent.

Čeští Socialbakers tento týden v Londýně pořádali svojí konferenci Engage. Na YouTube je ke zhlédnutí vystoupení šéfa firmy Jana Řežába, které nejenom ukazuje, jak Socialbakers pracují s daty ze sociálních sítí, ale může posloužit jako inspirace pro další české technologické podnikatele v tom, jak prezentovat a vystupovat. Více o Socialbakers v pořadu Connected a našem článku.

Facebook začal v americkém státě Iowa budovat své čtvrté datové centrum. Vyjít má na zhruba 300 milionů dolarů a v provozu bude od příštího roku. V Iowě posílil aktivity v téže oblasti také Google, který na rozšíření dá 700 milionů dolarů. Google ohledně svých datacenter nadále zůstává tajemný, zatímco Facebook se s projektem Open Compute Project otevírá veřejnosti.

Společnost Webnode Víta Vrby investovala „sedmimístnou sumu“ do brněnského startupu Reservio, vítěze loňské StarCube Show. Online rezervační systém tak získá kromě kapitálu přístup na zahraniční trhy, kde Webnode působí. Zavedená firma si zase přijde na 48procentní podíl.

Americký konglomerát General Electric investoval 105 milionů dolarů do projektu The Pivotal, který nyní spoluvlastní se společnostmi EMC a VMware. Pivotal má být platforma, která umožní chod cloudových aplikací nad jakoukoliv platformou. Projekt vede bývalý šéf VMwaru Paul Maritz, jenž má nyní v rámci EMC (vlastník VMware) na starost strategické cloudové iniciativy. První ukázka Pivotalu by měla být k dispozici během půl roku.

Společnost CA Technologies koupila firmy Layer 7 a Nolio, díky kterým může naskočit na vlnu DevOps a správy aplikačních rozhraní (API). To jsou oblasti, které teď zajímají mnoho firem – správu API nyní díky koupi Mashery řeší třeba Intel a o DevOps se díky akvizici UrbanCode rozšiřuje IBM. CA Technologies, jež od ledna vede bývalý šéf Taleo (za 1,9 miliardy dolarů koupeno Oraclem), zároveň chce většinu svých produktů převést do SaaS cloudu.

A propojováním API zabývající se MuleSoft koupil společnost ProgrammableWeb, kterou doposud vlastnil Alcatel-Lucent. MuleSoft už tak zřejmě využívá investici získanou od SAPu a Salesforce.com. Jinak velcí rivalové investovali společně, protože potřebují propojovat své cloudy s jinými.

Diskuze (3) Další článek: Náves, obecní úřad, jednota a datacentrum. Vítejte v Ktiši

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,