Bývalý šéf Sunu se postavil na stranu Googlu. Java byla vždy otevřená, tvrdí

Jak už jsme psali v úterý, v San Francisku započalo další kolo soudních tahanic mezi Oraclem a Googlem o právo na použití Javy v operačním systému Android. Jde o hodně, Oracle si totiž nárokuje škodu až 9 miliard dolarů.

Oracle získal Javu v rámci akvizice Sun Microsystems a snaží se přesvědčit soudce, že Google opsal klíčové knihovny Java API, čímž porušil jeho autorská práva. První soud již před lety toto obvinění smetl ze stolu, odvolací soud dal ale Oraclu částečně za pravdu a vrátil případ k novému projednání, které začalo toto úterý.

Javu jsme vyvíjeli jako otevřenou platfromu

Byl to však Google, kdo včera získal velmi cenné body, svou svědeckou výpověď totiž přednesl někdejší šéf Sunu Jonathan Schwartz a právní tým internetové jedničky z Mountain View jednoznačně potěšil.

Podle Schwartze bylo již počátečním záměrem Sunu, aby byla Java co nejotevřenější – aby ji vývojáři zcela otevřeně používali a vznikl tak ekosystém, v rámci kterého by pak mohl Sun prodávat své další systémy založené na Javě. Kdyby se naopak snažil Javu uzavírat a licenčně chránit, nemohl by konkurovat mainstreamovému Microsoftu a později jeho platformě .NET, kterou nyní Microsoft také sám postupně uvolňuje jako open-source.

667123560
Jonathan Schwartz patnáct let pracoval pro Sun Microsystems. Firmu opustil po akvizici Oraclem (Foto: James Duncan Davidson, CC-BY-SA)

Stejná otevřenost se podle Schwartze netýkala pouze jazyka samotného, ale i jeho knihoven Java API, o jejichž použití se nyní Oracle soudí. Google přitom nebyl zdaleka první, kdo Javu použil k vytvoření své vlastní implementace. Postupem času se objevil celý zástup alternativních projektů jako GNU Classpath, Apache Harmony aj., a přestože Schwartze občas mrzelo, že nepoužívají původní Javu, Sun nikdy nevyžadoval žádnou formu komerčního licencování technologie, protože Java byla prostě otevřená, čili bylo přirozené, že se objeví další a další vzájemně si konkurující implementace, které však ve výsledku jen posílí ekosystém Javy jako takový, což nakonec pomohlo i Sunu a jeho komerčním produktům.

Právní tým Oraclu naopak poukazoval na údajná chybná rozhodnutí managementu Sunu a zejména Schwartze, který prý nyní proti Oraclu tak ostře vystupuje jen proto, že mu po akvizici nenabídli odpovídající místo ve vedení.

Zlí jazykové tvrdí, že spor Oraclu s Googlem má ještě jedno pozadí a to letité přátelství šéfa korporace Larryho Ellisona se Stevem Jobsem. A není žádným tajemstvím, že Jobs považoval vstup Androidu na scénu za dýku do zad ze strany Googlu a s existencí mobilní platformy, která prý jen opsala iOS od Applu, se nikdy nesmířil.

Diskuze (17) Další článek: Z Windows 10 zmizí Wi-Fi Sense. Nová Insider verze přinesla i vylepšený Edge

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,