Budou dva různé typy základních desek pro Pentium 4

Opět je tu situace, kdy s koupí nového procesoru budete potřebovat i novou základní desku. Bude se sice jednat o stejný typ, ale nová deska bude přesto zapotřebí. Už to tu od Intelu několikrát bylo, například dříve nově uvedená Pentia 4 vyrobená 0,13 mikronovou technologií nešla osadit na základní desku určenou pro Pentium 4 s 0,18 mikronovým jádrem. Najít se dají i další příklady.

Teď se jedná o připravované 3GHz Pentium 4, které se očekává koncem roku (možná už přelom září/říjen). Tento procesor bude spotřebovávat více energie, a tak bude nutné uzpůsobit přísun energie na základní desce směrem k procesoru ze stávajících 60 Wattů na 70 Wattů pro všechna Pentia 4 nad 3GHz včetně. Tím nejspíše stoupne i emitované teplo procesorem. Celkem by mě zajímalo, jak budou tyto procesory hřát. Další změnou bude přechod z třífázové PWN (pulse width modulation) na čtyřfázovou.

Všechny tyto změny si vyžádají zdražení základních desek pro Pentium 4 asi o 2 USD. Nehledě na to, že si bude muset zákazník dobře rozmyslet, kterou desku si vybere, protože jak počítám, nebudou zpětně kompatibilní. Některé společnosti přesto doufají, že se jim podaří usadit nové Pentium 4 i na desku s třífázovým PWN. Takže si musíme počkat až na oficiální informace.

Zdroj: DigiTimes

Diskuze (27) Další článek: Bill Gates shání peníze

Témata článku: Zdražení, Pentium, Typ, Základ, Watt, Puls, Pulse

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky