Bude omezení u ADSL? Komu patří horký brambor?

Bude omezení u ADSL? Komu patří horký brambor?
V posledních dnech na několika významných českých serverech proběhla informační kampaň ohledně připravovaných limitů u služby ADSL, která měla jediný cíl – včas a pravdivě informovat o připravovaných změnách u služby ADSL. Byť se jednalo o pracovní návrhy Českého Telecomu není pravdou, že veškeré informace zveřejněné platformou ZUI nebyly oficiálními stanovisky ČTc. Zástupci ZUI pečlivě zvažovali, zdali o návrzích informovat uživatelskou veřejnost, ale navrhované změny ze strany ČTc byly natolik závažné, že jsme zcela záměrně chtěli vyvolat na toto téma otevřenou diskusi.

24.6 vydala ČTK zprávu v které se odvolává na vyjádření ministra Vladimíra Mlynáře a doslovně říká:

Český Telecom nebude v polovině roku omezovat nabídku ADSL. Uvedl to pro ČTK ministr informatiky Vladimír Mlynář. Podle některých uživatelů internetu měla firma s chystaným zvýšením rychlosti ze 192/64 na 512/128 kbit/s zároveň omezit objem stahovaných dat na deset megabytů. Po překročení limitu by si uživatelé museli připlatit, nebo by se jim dramaticky snížila rychlost připojení. "Není to pravda. Musí jít o nedorozumění," řekl Mlynář.“

Dovolíme si tedy nejen za sdružení Internet pro všechny ale i celou platformu ZUI podat krátké vysvětlení také k této zprávě. Pomineme-li dosti závažnou chybu ve zprávě ČTK, která hovoří o 10MB limitu místo 10GB (a bohužel to přehlédly i mnohé redakce, které zprávu doslovně citovaly a vůbec se nad tímto technickým nesmyslem nepozastavily), má zpráva i další nedostatek. Je jím vyjádření ministra Mlynáře, nebo přesněji řečeno zpráva, kterou ČTK z jeho odpovědi vyvodila. Po jejím přečtení jsme totiž pana ministra okamžitě kontaktovali, neboť nám bylo divné, že by ministr, kterého pravidelně informujeme o průběhu jednání, tak kategoricky popřel všechny informace, které jsme v našich článcích publikovali. Pan ministr téměř okamžitě odpověděl:

Žádné prohlášeni Ministerstvo nevydalo, pouze jsem jednou větou v pátek odpověděl na otázku ČTK. Oficiální stanoviska MI ČR jsou na našem webu a tam k této věci, jak jistě víte, nic není.“

Ministr Mlynář se tedy z největší pravděpodobností vyjádřil pouze k nejvíc rozporuplnému bodu připravovaných změn a to k poklesu rychlosti na 64 kb/s. To jestli bude nebo nebude limit na objem přenesených dat s následným méně drastickým poklesem rychlosti – je věc nadále otevřená – ověřili si to i zástupci ZUI, kteří se v pondělí zúčastnili jednání s generálním ředitelem ČTc Gabrielem Bedárem a předsedou představenstva Ondřejem Felixem. Na tomto jednání byly předneseny zejména tyto názory ZUI:

 • Objemový kredit u současné verze ADSL na velkoobchodní úrovni je nesmyslný, už samotný vysoký overbooking je zárukou nepřehlcování sítě.
 • Objemový kredit se využívá v dalších evropských státech, ale pouze u nejnižších variant s koncovou cenou dvakrát nižší než u nás, kterýchžto ZUI požaduje.
 • Paušál na ISDN by byl zajímavý, pakliže by nebyly v této ceně nadále zpoplatňovány minuty u B kanálů, jinak by byl právně neplatný (zákazník by před koupí služby nemohl vědět, kolik služba stojí) a ani konkurenceschopný ve srovnání např. s nabídkami GPRS paušálů Eurotelu a T-mobile (za 1000 resp. 699 za měsíc).

Představitelé Českého Telecomu tato stanoviska přijali a slíbili se zamyslet nad úpravou svých návrhů a předložit férovou nabídku k dojednání nejpozději do příští středy.

Na otázku, proč vedení ČTc popírá, že jde o jeho oficiální návrh, když každý člen ZUI i alternativní operátoři dostali oficiální prezentaci ČTc na toto téma a v doplňujících otázkách zaslaných ZUI nám bylo opět písemnou formou odpovězeno, že rychlost skutečně klesne na 64kb/s ministr odpověděl takto:

„Vaše nedůvěra k ČTc je velká a já to osobně docela chápu, nicméně skutečně jde ze strany Telecomu o komunikační chybu, zřejmě někde na trase mezi vedením společnosti a odpovědnými pracovníky za určitý usek. Žádná z variant o které jednalo vedeni společnosti totiž nepočítala s poklesem na 64 kbit/s. Materiál který jste od ČTc dostali byl nepravdivý. Nevím zda je to jen výsledek šlendriánu nebo něčí záměr, každopádně je to chyba za kterou budou konkrétní lidé potrestáni.

To že ZUI kolem věci udělala poprask je dobře, neboť to umožnilo rychle vedení společnosti zasáhnout. „

Jak je vidět i ČTK se může dopustit velice nepříjemných omylů. Mýlit se je lidské a sem tam nějaká nepřesnost se dá pochopit, když je agentura v časové tísni a chce dostat informaci co nejrychleji ke koncovým uživatelům. V tomto případě však nešlo o časovou tíseň a tak je pro nás nepochopitelné, proč ČTK neoslovila také stranu, které se celý problém týkal nejvíce, a to platformu ZUI nebo některého z členů 4 občanských sdružení se kterých se platforma skládá.

Opravdu podrobně se celé kauze věnuje přímý účastník jednání - pan Jiří Peterka - ve svém článku na Lupě, kde podrobně vysvětluje nejen průběh celé kauzy, ale přináší i nové informace z pondělního jednání.

Na závěr už jenom opravdovou perlu v podání tiskového mluvčího ČTc který se celou situaci snažil zachránit tímto výrokem: "To, co se objevilo v médiích, byly spekulace nad pracovními a mnohdy již starými verzemi,"

S „potěšením“ se dozvídáme, že nás na jednáních Internetového Fóra vedení ČTc zásobuje starými verzemi svých návrhů. Napadají nás pouze dvě vysvětlení. Buď si ČTc pořád neuvědomuje vážnost situace a nebere vážně ani své partnery v jednáních Internetového Fóra, nebo je pracovní nasazení zaměstnanců ČTc tak vysoké, že na nových modelech připojení pracují i v nočních hodinách, a tedy že pracovní návrh prezentovaný v předcházejícím dni je už druhý den „zastaralou verzí“.

Připadá nám zvláštní, že ačkoliv je chyba prokazatelně na straně Českého Telecomu (buď ve špatně napsané odpovědi a nebo ve špatném návrhu), přesto se to snaží „hodit“ na ZUI a obvinit nás ze spekulací.

Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Témata článku: Internet, Felix, Gabriel, Ministry, Celý den, Starý uživatel, Určitý nedostatek, Vysoký člen, Pracovní den, Celá trasa, Časový limit, Odpovědný člověk

19 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Pavel 27. 6. 2003 10:48:23
  Za predpokladu, ze pro vsechny budou stejne podminky, proc ne? Ale takhle...
 • Honza 27. 6. 2003 10:17:00
  polostatnimu monopolu,posilenemu financmimi uspechy poslednich let,ze bude...
 • Petr 27. 6. 2003 8:20:28
  Verim. Verim tomu, ze predstavitele CT (tj. jejich postovni oddeleni)...
Určitě si přečtěte

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

** Využít můžete přímo Word v rámci balíčku Office ** Zdarma lze využít Google Dokumenty, neporadí si ale s formátováním ** Obrátit se také můžete na specializované stránky

11.  8.  2017 | Vladislav Kluska | 9

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 18

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Filip Kůžel | 85

Obrněná raketová vozidla Stryker budou bojovat proti dronům a letadlům

Obrněná raketová vozidla Stryker budou bojovat proti dronům a letadlům

** Původně kanadská obrněná bojová vozidla Stryker od společnosti General Dynamics existují v celé řadě verzí ** Některá slouží k průzkumu, jiná jsou vybavena těžkými zbraněmi ** Nyní bylo představeno nové raketové vozidlo Stryker, které je vyzbrojeno raketami Sidewinder a Hellfire

11.  8.  2017 | Stanislav Mihulka | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí