BSA varuje: firmy mohou doplatit na nelegální užívání písem

Organizace BSA (Business Software Alliance) přišla opět po čase s novou tiskovou zprávou, ve které straší varuje uživatele užívající nelegální software. Tentokrát se zaměřila na nelegální užívání elektronických písem neboli fontů. Pokud si odmyslíme tradičně poplašné znění původní tiskové zprávy BSA, základem je skutečně praktický problém, který se může ve firmách vyskytovat. Ne každý si totiž uvědomí, že se na font vztahují podobná práva autorů, jako například u softwaru. Chcete-li font používat komerčně, musíte mít k němu odpovídající licenci.

„Firma si objedná grafické práce související například se změnou firemní identity. Grafické studio dodá zakázku perfektně zpracovanou, ale již kupujícího neupozorní, že pro dodané písmo je třeba zakoupit licenci. Firma se tak stává majitelem grafiky, která porušuje práva majitelů písem,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.

Na rozdíl od nelegálního softwaru, jehož používání ve firmě je dopředu zpravidla jen těžko odhalitelné, písma jsou zpravidla používána k veřejné prezentaci. O jejich nelegálním využití se proto tvůrci často dozvědí sami pouhým sledováním firemních bulletinů a běžných tiskovin. „Nejčastěji se to dozvíme prostřednictvím tiskovin, ve kterých firmy naše písmo použijí. Každý font má nezaměnitelný rukopis a profesionál snadno pozná, že se jedná o písmo z jeho studia,“ řekl František Štorm ze společnosti stormtype.com, která se zabývá typografickým návrhem písem a jejich prodejem (pozn.: společnost stormtype.com není členem aliance BSA).

Řadu písem uživatelé získávají uživatelé jako součást již zakoupených aplikací – kancelářských typu MS Office či grafických nebo publikačních, například InDesign od firmy Adobe. Fonty obsažené v takových programech je možné libovolně používat. Pokud ale uživatel není s nabídkou fontů spokojen a stáhne si z internetu písma nová, měl by se zajímat o možnostech jejich použití. Základem je vyhnout se stahování prostřednictvím výměnných sítí či anonymních úložišť a obrátit se na oficiální databanky písem, kde jsou u každého písma licenční podmínky uvedeny. Pochopitelně to zpravidla není zadarmo, ale je to legálně a správně.

Diskuze (42) Další článek: Wikipedie bude věrohodnější a oranžová

Témata článku: , , , , , , , , ,