Brněnský Codasip získal investici tři miliony dolarů

Brněnský Codasip vyvíjející nástroje pro návrh designu procesorů získal od Credo Ventures a spoluzakladatelů Avastu a AVG Eduarda Kučery a Karla Obluka investici 2,8 milionů dolarů.

V Brně se rodí další technologická společnost s velikým globálním potenciálem. Jmenuje se Codasip a od skupiny investorů získala první investici ve výši 2,8 milionů dolarů. Patří mezi ně Credo Ventures, které stálo například za prodejem Cognitive Security Ciscu, a spoluzakladatelé společností Avast Software a AVG Technologies Eduard Kučera a Karel Obluk.

Investoři podle informací Connect.cz získali za poskytnuté finance 30procentní podíl ve firmě. Menšími částkami přispěli také sami zakladatelé.

Všichni tito podílníci vstupují do byznysu, který s největší pravděpodobností čeká nemalý rozkvět. Jen v loňském roce dosáhl hodnoty kolem 200 milionů dolarů s tím, že se letos počítá s 20procentním růstem. „Potenciál vidíme obrovský,“ vzkazuje Jaroslav Trojan z Credo Ventures. Mimo jiné i proto, že se do hry dostává internet věcí, které zmiňovaný trh potřebují.

Návrh designu procesorů

Jde o trh s nástroji pro takzvané aplikačně specifické procesory (ASIP). Ty dnes využívá velká řádka produktů, které běžně používáme – například televize, navigace, mobilní telefony a tak dále. Tento druh procesorů je navržen tak, aby mohl sloužit jasným, specifickým a úzce zaměřeným účelům. Na rozdíl od tradičního procesoru, který je univerzální a předem „není úplně jasné“, k čemu bude sloužit, je možné ASIP procesory na jeho úkoly jasně připravit.

Klepněte pro větší obrázek
Codasip objíždí světové akce, otevírá pobočky a v Brně chce zdvojnásobit počet vývojářů. Foto: Codasip

Pokud tedy například výrobce potřebuje čip do své chytré televize, nemusí kupovat tradiční „robustní“ procesor, který umí mnoho různých funkcí a který zároveň může být drahý, zbytečně spotřebovávat energii a tak dále. Místo toho integruje model, jež si sám navrhne a upraví přesně pro potřeby oné televize. Problematiku hezky popisuje třeba tento dokument z univerzity v Oregonu.

Mladá brněnská společnost dodává nástroje, pomocí kterých je možné tyto ASIP čipy programovat a vkládat do nich ony požadované specifické funkce. Codasip nabízí kompletní rozhraní (framework), vlastní jazyk nazvaný CodAL a dokonce rovnou vyvíjí celá ASIP procesorová jádra. Firma mimo to nabízí vývoj designů mikroprocesorů na zakázku.

Noví investoři označují brněnský projekt za lídra na trhu a věří v jeho rychlý růst. „Codasip mění způsob, jakým jsou dnes aplikačně specifické procesy navrhovány,” myslí si Vladislav Jež z Credo Ventures.

Rozšíření vývoje v Brně, světová expanze obchodu

Peníze, které Codasip získal, budou využity na další vývoj, ale také zejména obchodní expanzi po světě. Společnost už založila pobočky ve Spojených státech a Evropě a ještě letos se chystá do dalších regionů.

Růst má také vývojářské jádro sídlící v Brně. V jihomoravské centrále aktuálně pracuje kolem 20 vývojářů s tím, že se jejich počet v blízké budoucnosti zdvojnásobí.

Codasip je další ukázkou úspěšného startupu, který původně vznikl na univerzitě (takzvaný spin-off). Spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy Karel Masařík působí jako odborný asistent na Fakultě informačních technologií VUT v Brně, jeho kolega Tomáš Hruška na téže škole funguje jako profesor a proděkan. Podílníkem Codasipu je také společnost ApS Brno, se kterou Codasip spolupracuje.

Codasip nedávno vydal druhou verzi nástroje Codasip Studio. S nástrojem se mohou mimo jiné setkat studenti VUT FIT, kteří mají možnost pomocí něho procesory navrhovat. Akademická licence je k dispozici zdarma.

Diskuze (2) Další článek: Microsoft představil vzdálenou plochu pro Windows Phone 8.1

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,