Bitcoin po roce: První bankomat a měna opět na vrcholu

Když letos na jaře splaskla první bitcoinová bublina, mnozí předvídali virtuální měně brzký konec. Stal se pravý opak. Bitcoin je opět na vrcholu a má obrovskou tržní hodnotu.

Bitcoin byl až do počátku letošního roku doménou šedého internetu, několika finančních spekulantů a pak obrovské hordy nadšenců. Na jaře však alternativní měna zažila nebývalou medializaci, což vedlo k obrovskému růstu tržní hodnoty a kurzu.

Jarní krize zatřásla Bitcoinem

Jestli měly všechny bitcoiny v oběhu ještě počátkem ledna 2013 tržní hodnotu okolo 140 milionů dolarů, během investorské bubliny v polovině dubna tato cifra vystřelila na neskutečné 2,5 miliardy dolarů. Během tří měsíců se tedy zvedla více než čtrnáctkrát.

Poté však kvůli zemětřesení na největší burze Mt.Gox došlo k očekávanému pádu a bublina splaskla. Servery burzy tehdy čelily útokům, obchodování bylo nedostupné, investoři se zalekli a společně s dalšími faktory se spustila lavina, která během několika hodin snížila směnný kurzu z maxima 266 USD za 1 BTC na méně než 120 USD za 1 BTC. Mnoho lidí přišlo o úspory a tržní hodnota všech bitcoinů v oběhu rázem klesla na 900 milionů dolarů.

Tržní hodnota BTC.jpg Kurz BTC.png
Takto vypadal Bitcoin v dubnu po splasknutí bubliny. Vlevo je patrný pád tržní hodnoty všech bitcoinů v oběhu, vpravo pak pád kurzu k dolarů na burze Mt.Gox z maxima okolo 266 USD za 1 BTC na cenu pod 120 USD za 1 BTC.

Pokud si tento pád nedokážete dostatečně barvitě představit, vězte, že to je to samé, jako by se dnes ráno prodávalo jedno euro za 25 korun a během polední pauzy za 11 korun. Byla by to jednoduše katastrofa.

Mnozí tehdy předpovídali, že se jedná o faktický konec Bitcoinu a alternativní internetová měna se opět propadne ke svému dnu. Samozřejmě nezanikne, ale díky svému velmi dynamickému kurzu, který vlastně neupravuje žádná centrální banka, poněvadž Bitcoin je naprosto decentralizovaný, jednoduše nebude dostatečně lukrativní a transparentní pro velké investory. Bude prostě opět přežívat mezi fanoušky.

V následujících měsících médiím vychladly hlavy a o systému Bitcoin se skutečně přestalo ve velkém psát. Tu a tam se na titulních stranách objevila informace o tom, jak některý ze států USA zvažuje jeho legitimizaci, zatímco jiný to odmítá a nejraději by ho zrušil. Nakonec jsme psali i o tom, že Bitcoin už přestává být tak sexy a mnozí těžaři přesedlávají na další virtuální měnu Litecoin, nebo o tom, že bratři Winklevossovi hodlají obchodování s Bitcoinem prosadit na velkých amerických burzách.

Nejistá těžba

Ačkoliv jsem základní fungování těchto měn popisoval v článku Bitcoin: Alternativní měna pobláznila svět, jen připomenu, že těžaři (mineři) jsou dobrovolníci, kteří propůjčí výkon svých domácích „superpočítačů“ složitému potvrzování bitcoinových transakcí ostatních uživatelů v obří peněžní P2P síti, ze kterých pak mohou získávat určitý poplatek. Zároveň se tímto ověřováním mohou dostat k nově uvolňovaným bitcoinům. Doslova je svou prací vytěží, a proto se jim říká mineři.

Na rozdíl od běžných měn se totiž bitcoiny nikde netisknou. Systém jejich emise je už matematicky předem nastavený od spuštění projektu v roce 2009. Dnes je v oběhu okolo 11 milionů BTC a zbytek bude minery vytěžený do roku 2033, kdy by jich mělo být v oběhu okolo 21 milionů. Díky jejich malému množství se tedy není čemu divit, že má jeden bitcoin tak vysoký dolarový kurz. Jelikož se však jedná pouze o číslo v databázi a žádný barevný cenný papírek jménem bankovka, klidně si můžete nakoupit třeba jen 0,1 BTC nebo třeba 0,0365 BTC.

Amatérský těžební superpočítač pro Bitcoin

Bez minerů by celý systém nemohl vůbec fungovat, nebyl by zde totiž nikdo, kdo bude ověřovat věrohodnost transakcí v systému. V tomto směru je tedy v Bitcoinu zakódované i velké riziko. Jelikož se emise/těžba nových bitcoinů stále zpomaluje, poněvadž růst je logaritmický, nikoliv exponenciální, za pár let dokážou něco vytěžit jen ti mineři, kteří budou provozovat opravdu velmi výkonné a profesionální stroje.

Celková emise bitcoinů.png
Emise bitcoinů je řízená automaticky a je nastavená už od roku 2009. Za deset let se jich už každý rok vytěží relativně málo.

Možná tedy nastane problém s motivací. Pokud mineři při ověřování transakcí už nic nevyteží, buď své stroje vypnou a prodají, což by byla katastrofa, nebo budou za transakce požadovat vysoké poplatky, což by ale zase mohlo výrazně zdražit obchodování s bitcoiny.

Tento problém snad vyřeší deflace. Pokud je v oběhu omezený počet peněz, přičemž jejich množství se už nebude zvyšovat tak rychle jako dnes, poroste jejich směnná hodnota, tedy kurz. Pokud by se tedy cena za 1 BTC za deset let zdvojnásobila, vyrovnalo by to minerům ztráty z menší těžby.

Bitcoin opět sílí

Zpět ale k událostem v průběhu roku. Bitcoin sice relativně mediálně vychladnul, to mu ale pomohlo. Bez obrovského zájmu totiž odpadli víkendoví investoři a měna se začala opět stabilizovat. Dnes už tedy víme, že splasknutí obří dubnové bubliny nebyl konec Bitcoinu, ale spíše jeho křest.

Tržní hodnota BTC.png
Bitcoin se s jarní bublinou vypořádal poměrně dobře, jeho tržní hodnota totiž po krizi vyšplhala opět vzhůru (zdroj: Blockchain)

Když se podíváte na graf hodnoty všech bitcoinů v oběhu, uvidíte, že po jarní krizi sice hodnota klesla na 0,9 miliardy dolarů, prakticky okamžitě se ale odrazila ode dna a začala se pomalu stabilizovat. Jistě, systém se v dalších měsících dále potýkal s různými propady, faktem ale zůstává, že tržní kapitalizace už nikdy neklesla pod 0,8 miliard dolarů. Od poloviny letních prázdnin pak celková hodnota bitcoinů začala znovu výrazně růst a koncem října opět dosahovala kritických 2,5 miliard dolarů jako krátce před jarní krizí.

Baidu a první kanadský bitcoinový bankomat

Jedním z důvodů velmi rychlého růstu v posledních dnech, kdy se 1 BTC na burze Mt.Gox prodává opět za cenu přes 200 dolarů jako letos na jaře, je jistě i oznámení čínského internetového obra Baidu, který ve svém hudebním obchodě začal od 14. října prodávat muziku také v bitcoinech. Pro Evropana je sice Baidu velmi vzdálená společnost, v miliardové Číně je to však internetová jednička a hegemon podobný Googlu, jeho rozhodnutí tedy může výrazně posílit zdejší bitcoinové trh, což se díky principiální globalizaci virtuální měny okamžitě promítne v celosvětovém měřítku.

Bitcoin zároveň co nevidět překoná hranice internetu, v kanadském Vancouveru totiž bude během několika následujících dnů spuštěný první veřejný bitcoinový bankomat od nevadské společnosti Robocoin. Kolemjdoucím umožní vyměnit bitcoiny a kanadské dolary, přičemž aby bylo vše v souladu s tamní legislativou, zákazník se bude muset identifikovat pomocí otisku prstů a během jednoho dne bude moci vyměnit maximálně 3 000 kanadských dolarů.

Bitcoin v Česku

Bitcoin se nakonec hlásí o slovo i na relativně maličkém tuzemském trhu. Česká burza Bitcash.cz v polovině října oznámila, že její uživatelé během dvou měsíců nakoupili bitcoiny v hodnotě více než dva miliony korun.

Kurz BTC CZK.jpg
Vývoj bitcoinového kurzu na české burze Bitcash

Při pohledu na graf tuzemské burzy zjistíte, že se aktuální kurz pohybuje okolo 3 700 korun za jeden bitcoin.

Bitcoin utvrzuje své postavení na trhu a zdá se, že v horizontu příštích let se s ním už bude muset opravdu počítat.

Diskuze (70) Další článek: Německo přemýšlí, jak svůj internet zabezpečit před NSA

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,