Bílá pastelka aneb jak mohou uživatelé dial-upu pomoci nevidomým a slabozrakým

Toto je zpráva vydaná serverem Internet pro všechny


Tuto pro náš server poněkud nezvyklou zprávu jsme se rozhodli zveřejnit poté, co nás kontaktoval jeden z našich prvních signatářů pan Jaromír Vít. Pan Vít patří mezi těch několik tisíc slabozrakých a nevidomých spoluobčanů, kteří nerezignovali na svoje postižení a i přes svůj handicap využívá moderní technologie a patří též k aktivním uživatelům Internetu. Jelikož tento server nese název Internet pro všechny, chceme vás v následujících řádcích informovat o zajímavém projektu, který na pomoc nevidomým a slabozrakým zorganizovala Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) ve spolupráci s alternativním operátorem Czech On Line.

Projekt nese název „Internetové připojení Bílá pastelka“ a jedná se o charitativní připojení k internetu pomocí speciálního čísla 971 200 117. Každý z uživatelů klasického vytáčeného připojení tak může velmi snadno podpořit aktivity SONS. Pro představu co SONS všechno dělá pro nevidomé si dovolím malý úryvek z jejich stránek:

„Poskytujeme informace, rady, zácvik, odstraňujeme bariéry, hledáme zaměstnání, cvičíme vodící psy, provozujeme kluby - prostě učíme žít ve tmě. Spolu s obecně prospěšnými společnostmi, které jsme vybudovali a které naši nabídku rozšiřují o další služby, pracujeme na celém území ČR nejen pro pár vyvolených, ale pro všechny, kdo nás potřebují.“

Uživatel, který se připojí na internet přes Bílou pastelku zhruba čtvrt hodiny denně, aby si stáhnul a odeslal e-maily, přinese Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých cca 30 korun měsíčně. Na svém měsíčním účtu však nic nepozná, neboť nevydá ani korunu navíc. Nadále platí standardní poplatky za připojení k internetu podle svého tarifu. Připojením k internetu prostřednictvím Bílé pastelky však způsobí, že technický partner projektu, firma Czech On Line, a.s. bude z každého impulsu poskytovat sponzorský příspěvek SONSu. O výtěžku projektu bude SONS informovat ve své výroční zprávě časopisech a na internetových stránkách.

V případě, že jste se rozhodli pomoci našim nevidomým a slabozrakým spoluobčanům máte na výběr hned 3 možnosti přednastavení vašeho připojení. Pokud nepatříte mezi počítačové nováčky, určitě zvládnete manuální nastavení svého nového připojení.

Telefonní číslo: 971 200 117
Uživatelské jméno: bila.pastelka
Heslo: bila.pastelka
Server odchozí pošty: smtp.bilapastelka.cz

Pokud si změnu připojení nedokážete udělat sami můžete využít automatického nastavení. Předem však budete vyzváni aby jste si prostudovali Všeobecné podmínky. Potom již stačí kliknout na jedno tlačítko a postupovat podle dialogových pokynů.

V případě, že si nevíte rady s nastavením svého počítače, můžete využít zákaznickou linku na čísle 246 097 097, která je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, po celý rok.

Klasické vytáčené připojení v ČR využívá stále největší počet zákazníků. V minulém roce se položka Internet vyskytovala na více než 900 tisících fakturách za telekomunikační služby, což je v postatě přibližný počet uživatelů dial-upu u nás. Bílá pastelka vám nepřinese žádné speciální výhody, na druhou stranu pro vás neznamená žádné finanční výdaje navíc. Ve skutečnosti vám však nabízí možnost každý den udělat něco pro naše spoluobčany, kteří to mají v životě o něco složitější. Můj starý modem již sice odpočívá v zásuvce pracovního stolu, přesto jsem se rozhodnul pomoci, alespoň tak, že teď píšu tyto řádky. A co vy? Zkuste o této možnosti alespoň pouvažovat, vždyť je to tak snadné někomu pomoci (a přitom to nic nestojí).

Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (13) Další článek: Australská vláda se učí od velkého bratra

Témata článku: Internet, Nevidomý, Sons, Pas, Handicap, Pokyn, Jak, Pomoc, Pastelka, SLA, Klasický internet, Vita


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně