Autor Anonaboxu nejspíše mlží a znevažuje projekt anonymizační krabičky

V pondělí prolétla internetem zprávička o Anonaboxu – drobném síťovém zařízení s dvojicí ethernetových portů a se zabudovaným Torem. Když tedy do jednoho portu připojíte třeba notebook a do druhého kabel z domácího routeru, krabička veškerou komunikaci a bez dalšího nastavování přesměruje skrze protokol Toru.

Anonabox není první svého druhu, ale krabička vzbudila zájem především proto, že byla ze všech podobných řešení na trhu nejlevnější a také nejmenší – vleze se do kapsy.

995887052
Prototyp anonymizační krabičky Anonabox

Kampaň na Kickstarteru zafungovala a autor brzy nasbíral bezmála půl milionu dolarů. Jenže pak si lidé na Redditu začali všímat, že zařízení samotné možná není až tak unikátní, jak jeho autor tvrdí. Údajný prototyp lze totiž koupit třeba na Aliexpressu za dvacet dolarů jako drobný router WT3020A.

974084701
Nabídka minirouteru na Aliexpressu

To samo o sobě nemusí být až takový problém – podstata Anonaboxu totiž spočívá v tom, že je zařízení vybavené torovým klientem, tedy upraveným softwarem, a nic takového na Aliexpressu za dvacet dolarů nenajdete, autor ale mlží a nejspíše i lže, a znevažuje tak celý svůj projekt. Pokud totiž podává nepravdivé informace o tom, jakého původu je hardware, nabízí se otázka, jak na tom asi bude onen software.

Kdyby již od počátku tvrdil, že je jeho zařízení (respektive jeho prototyp) založeno na komerčním routeru WT3020A, bylo by naprosto vše v pořádku. To se však nestalo a autor na Redditu naopak tvrdí, že čínská fabrika jednoduše vyrobila dvě různá a zároveň zcela identická zařízení. Diskutéři z Redditu přitom poukazují i na to, že komerčního původu jsou i předchozí prototypy.

Diskuze (22) Další článek: Efekt průhledných oken Aero Glass si budete moci dopřát i ve Windows 10

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,