Bezpečnost

Austrálie má v plánu překonat cestovní pasy. Chystá automatický biometrický imigrační systém

Austrálie má v plánu překonat cestovní pasy. Chystá automatický biometrický imigrační systém

Zatímco v Česku se vede již roky debata, jak využít novou čipovou podobu občanských průkazů, v Austrálii šli o krůček dál a nejraději by se jakýchkoliv plastových kartiček nadobro zbavili.

Klepněte pro větší obrázek
Austrálie chce zavést automatický biometrický imigrační systém pro pravidelné cestovatele

Tamní vláda uvolnila bezmála sto milionů australských dolarů na iniciativu seamless traveller, která by měla zajistit to, aby se celých 90 % cestujících při opakovaném vstupu do země obešlo bez manuální kontroly pasu.

To v praxi znamená, že by se namísto toho podívali třeba do kamery očního skeneru, anebo by se do Austrálie přihlásili pomocí otisku prstu.

Nejedná se přitom o nějakou vizi relativně vzdálené budoucnosti, se zaváděním této bezkontaktní imigrační kontroly by totiž Austrálie mohla začít už na sklonku letošního roku.

Jak by to mělo fungovat v praxi, zůstává otázkou, ale při prvním vstupu do země by se člověk za asistence imigračního úředníka zaregistroval do systému, takže při příštím příjezdu by jej už systém poznal právě pomocí biometrických údajů. Tato forma kontroly by měla především zrychlit odbavování na mezinárodních letištích na úroveň vnitrostátních letů – průchod by měl být podobně svižný jako třeba při cestování v rámci evropského Schengenu.

Podobný systém by jednou mohly teoreticky zavést i USA, poněvadž i ty už dnes při imigrační kontrole každého cizince fotografují a odebírají otisky prstů, ke každému si tedy vedou bohatou databázi biometrických dat, která ale nemají příliš praktické využití.

Diskuze (8) Další článek: Velký čínský firewall je ještě účinnější, vláda postavila VPN mimo zákon

Témata článku: Technologie, Bezpečnost, Austrálie, Biometrie, Plán, Debata, Průkaz, Oční sken, Automatic, A/B, Australský dolar, Schengen, Pas, Cestovní pas, Bio, Praktické využití, Biometrický údaj, CES, Selfíčko, Příjezd, Občanský průkaz, Imigrační úředník, Asistence, Odbavování, Skenery na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X