Austrálie má v plánu překonat cestovní pasy. Chystá automatický biometrický imigrační systém

Austrálie má v plánu překonat cestovní pasy. Chystá automatický biometrický imigrační systém

Zatímco v Česku se vede již roky debata, jak využít novou čipovou podobu občanských průkazů, v Austrálii šli o krůček dál a nejraději by se jakýchkoliv plastových kartiček nadobro zbavili.

Klepněte pro větší obrázek
Austrálie chce zavést automatický biometrický imigrační systém pro pravidelné cestovatele

Tamní vláda uvolnila bezmála sto milionů australských dolarů na iniciativu seamless traveller, která by měla zajistit to, aby se celých 90 % cestujících při opakovaném vstupu do země obešlo bez manuální kontroly pasu.

To v praxi znamená, že by se namísto toho podívali třeba do kamery očního skeneru, anebo by se do Austrálie přihlásili pomocí otisku prstu.

Nejedná se přitom o nějakou vizi relativně vzdálené budoucnosti, se zaváděním této bezkontaktní imigrační kontroly by totiž Austrálie mohla začít už na sklonku letošního roku.

Jak by to mělo fungovat v praxi, zůstává otázkou, ale při prvním vstupu do země by se člověk za asistence imigračního úředníka zaregistroval do systému, takže při příštím příjezdu by jej už systém poznal právě pomocí biometrických údajů. Tato forma kontroly by měla především zrychlit odbavování na mezinárodních letištích na úroveň vnitrostátních letů – průchod by měl být podobně svižný jako třeba při cestování v rámci evropského Schengenu.

Podobný systém by jednou mohly teoreticky zavést i USA, poněvadž i ty už dnes při imigrační kontrole každého cizince fotografují a odebírají otisky prstů, ke každému si tedy vedou bohatou databázi biometrických dat, která ale nemají příliš praktické využití.

Témata článku: Technologie, Bezpečnost, Biometrie, Austrálie, Praktické využití, Biometrický údaj, Imigrační úředník, Selfíčko, Debata, CES, Schengen, Pas, Průkaz, Plán, Australský dolar

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje