Asus uvedl na český trh externí dok pro grafickou kartu. Cena ale nepotěší

Asus uvedl na český trh externí dok pro grafickou kartu. Cena ale nepotěší

Asus je jedním z výrobců, kteří ke svým notebookům nabízí externí dokovací stanici pro grafickou kartu. Ta se bude starat o grafický výkon třeba při hraní a umožní tak spuštění i nejnáročnějších her. Asus ROG XG Station 2 se aktuálně dostal na český trh.

Klepněte pro větší obrázek
Asus ROG XG Station 2

Dok lze osadit grafikou některé z dvou posledních řad – u Nvidie to jsou GTX 900 a GTX 1000. U AMD potom řady R9 a RX. O napájení se stará zdroj s výkonem 600 W a certifikací 80 Plus Gold. Nebude tedy problém ani s těmi nejvýkonnějšími modely grafik.

Stanice se připojuje pomocí rozhraní Thunderbolt 3, které je standardně vybaveno konektorem USB typu C. Samozřejmostí jsou potom další rozšiřující porty a v tomto případě to je čtveřice USB 3.0 a gigabitová síť.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Asus ROG XG Station 2

Dok je kompatibilní s notebooky ROG G701VI, ROG GL502VM, ROG GL702VM, Transformer 3 Pro a také některými Zenbooky, které umí přes Thunderbolt 3 komunikovat. Největší překážkou ale bude cena, která je pro tuzemský trh nastavena na částku 15 500 korun. Pokud k tomu přičteme i cenu grafické karty, jež může být stejná nebo ještě vyšší, snadno se dostaneme nad 30 tisíc korun.

Podobné řešení nabízí například Dell, který k několika notebookům Alienware umožňuje připojit dok Graphics Amplifier. Ten však nevyužívá rozhraní Thunderbolt 3, ale proprietární kabel, který pracuje přímo s PCIe. V případě Dellu stojí zařízení 6 500 Kč.

Svoje doky má například i Razer nebo Powercolor, ty se však zatím nedostaly na český trh:

Diskuze (11) Další článek: Google do konce týdne rozdává vývojářům stipendia. Naučte se Android a získejte certifikát

Témata článku: Hardware, Notebooky, AMD, Nvidia, Grafické karty, Asus, Asus Zenbook, Gigabitová síť, Graf, Dok, Asus Transformer, Český trh, Alienware, Cena, Tuzemský trh, Externí dok, Asus Rog, Trh, Česká cena, Zenbook, Dell Alienware, Rozšiřující konektor, Stará grafika

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší