Hardware | Statistiky

Asie začíná mít problém s elektroodpadem. Jeden člověk ho ročně vyprodukuje 20 kg

Pokud si již nyní myslíte, že kultura rychlé výměny chytrých zařízení a jiných elektronických zařízení má negativní dopad na životní prostředí, věřte, že bude hůř. Univerzita OSN tento týden vydala zprávu, která se věnuje elektroodpadu ve východní Asii a která přišla s alarmujícím zjištěním – množství elektroodpadu v této oblasti rapidně stoupá, a to takovým způsobem, že se v něm lidé skoro brodí.

Jen mezi lety 2010 a 2015 vzrostlo v této oblasti množství elektroodpadu o 63 procent na 12,3 milionů tun. Nejvíce k tomu přispěly země jako je Čína, Singapur, Tchaj-wan a Hong Kong.

Nejvíce odpadu vyprodukuje ročně obyvatel Hong Kongu – 21,7 kg. Následuje průměrný Singapuřan a obyvatel Tchaj-wanu s 19 kg. Nejméně elektroodpadu v této oblasti vyprodukují Vietnam, Kambodža a Filipíny.

Proč ten rapidní nárůst? Podle zprávy je důvodem vrůstající střední třída v těchto zemích. Lidé se jednoduše mají čím dál lépe, jsou bohatší a tím pádem mají možností nakupovat elektroniku. Také to podporuje fakt, že životnost současné elektroniky není nijak závratná.

Další problém, který přispívá k tvorbě ohromných skládek s elektroodpadem, je ten, že lidé nevědí jak se podobného odpadu zbavovat, a že vyhodit jej do běžného koše není vhodné. Města také často nemají potřebná sběrná nebo recyklační místa, takže i člověk, který se chtěl zachovat zodpovědně, to má poměrně komplikované.

Diskuze (18) Další článek: Byli rytíři násilničtí psychopati?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,