Apple | Brýle

Apple stále pracuje na chytrých brýlích. Chystá také inovaci klávesnic MacBooků

Den před WWDC konferencí Apple se na Redditu objevil velký příspěvek uživatele FoxconnInsider, který popsal plány Applu na příštích 12 měsíců. Uživatel FoxconnInsider je poměrně důvěryhodný zdroj a je zodpovědný za řadu potvrzených úniků Applu. Za čtyřiadvacet hodin po čerstvém příspěvku se na úvodní keynote konference potvrdila řada z předem zveřejněných informací. Ale řadu zveřejněných informací Apple ještě nezveřejnil.

Nový iPhone i klávesnice MacBooků

Podle zmíněného uživatele nás letos ještě čeká bezrámečkový a bezdrátově nabíjený iPhone 8 (nazývaný také iPhone X) se schopností skenovat obličej a oční duhovku a OLED displejem se zabudovaným Touch ID. Tato informace by sama o sobě však nebyla až tak nová, jiné minulé úniky tvrdily to samé.

Nicméně únik zmiňuje, že příští aktualizace MacBooků, tj. na jaře/v létě 2018 bude mít všechny klávesnice aktivní. Mimo stávajícího Touch Baru bude pod klávesami schován E-Ink displej, který se bude měnit podle toho, jakou zrovna používáte jazykovou sadu klávesnice anebo třeba jen při zmáčknutí některého z klávesových modifikátorů, jako je Shift či Ctrl.

Podobné informace, tehdy spíše spekulace, se objevily v minulosti, zvláště když Apple koupil společnost Sonder, která jako první přišla s funkčním prototypem E-Ink klávesnice.

Chytré brýle Apple vyvíjí pět let

Mimo to únik detailně popisuje projekt Apple brýlí, které se z důvodů problémů s výrobou musely posunout na rok 2018/2019 a vzhledem k tomu, že se údajně jedná o opakovaný odsun, je možné, že je Apple po pětiletém vývoji nakonec uloží k ledu. Projekt byl dlouhou dobu nazýván jako Project Mirrorshades, ale nově se přejmenoval na Apple Iris („Siri“ pozpátku). Jedná se o produkt, který si klade za úkol dostat rozšířenou realitu mezi masy.

Prototyp brýlí se v současnosti skládá z:

  • acetátových obrouček nanesených na hliníkovou kostru s technologií NED společnosti Kopin
  • polarizovaných bezdioptrických skel anebo dioptrických na základě lékařského předpisu, které používají technologii Zeiss Smart Optics, což je prototyp, který umožňuje umístění displeje i do čoček, které jsou zakřivené, upravené pro korekci zraku
  • moduly pro kostní vedení zvuku vibracemi
  • dva mikrofony pro redukci šumu
  • světelný senzor
  • akcelerometr pro výpočet kroků a zaznamenávání pohybů hlavy
  • magnetometr (altimetr či barometr) pro navigaci (v iPhonech se nachází od verze 6)
  • neexplodující za chodu deformovatelné lithium-keramické baterie typu Pavel (obsahují, místo elektrolytické kapaliny či gelu, keramické elektrolyty)
  • nespecifikovaný Apple chipset
  • bezdrátové nabíjení pomocí BL5 indukčního modulu

Dostupné by měly být ve třech barvách – šampaňská čili jakási světle hnědě žlutá, krystalově čirá a černá. Tvar prototypu odpovídá P3 designu rámečků. Dostupné by měly být ve dvou velikostech, pánské a dámské. Cena produktů Apple se obvykle počítá jako 4× BOM ceny (tj. částka za součástky a materiál bez ceny smontování, dovozních cel, dopravy, pojištění, produkce, záruk), což by při 150 dolarech za materiál odpovídalo 600 dolarům za které by se výrobek mohl prodávat, po applovsku 599$.

Klepněte pro větší obrázek
Brýle Kopin, ze kterých prototyp Applu vychází. Tvar brýlí odpovídá tvaru P3

Analytická společnost Forrester Research v roce 2013 vypočítala, že po chytrých brýlích touží 22 milionů potenciálních zákazníků v USA (tj. cca 12 % dospělé populace). Pokud Apple Iris nezabijí podobně jako Google Glass příliš vysokou cenovkou (1500 dolarů), nízkým rozlišením a slabou výdrží, mohla by se podobná zařízení uchytit mezi širší veřejnost.

Od představení Google Glass v únoru 2013 se na trhu brýlí s rozšířenou realitou moc neudálo a šance, že chytré brýle uvidíte běžně na ulici jsou dnes stále mizivé.

Ze známých konkurenčních zařízení je na trhu například Recon Jet, Vuzix M100, alternativně i Microsoft HoloLens. Všechny ale trpí tím, že vypadají příliš nevzhledně či futuristicky pro běžné nošení. Jistou světlou výjimkou je projekt Laforge Optical, jehož brýle už vypadají k světu, bohužel se stále nachází v beta fázi vývoje a je možné si je nyní pouze předobjednat.

Diskuze (4) Další článek: Internet na telefonních přípojkách zrychluje až na 250 Mbit/s. Ale jen některým

Témata článku: Notebooky, Google, Microsoft, Apple, USA, Klávesnice, iPhone, Google Glass, Bezdrátové nabíjení, MacBook, Rozšířená realita, Brýle, Inovace, Prototyp, Touch ID, Analytická společnost, Světelný senzor, Touch bar, Pětiletý vývoj, APP, Sonder, Barometr, Pohyb hlavy, Podobná informace, Marketér, Apple macbook pro na Mall.cz


Určitě si přečtěte

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 59

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu