Apple | Brýle

Apple stále pracuje na chytrých brýlích. Chystá také inovaci klávesnic MacBooků

Den před WWDC konferencí Apple se na Redditu objevil velký příspěvek uživatele FoxconnInsider, který popsal plány Applu na příštích 12 měsíců. Uživatel FoxconnInsider je poměrně důvěryhodný zdroj a je zodpovědný za řadu potvrzených úniků Applu. Za čtyřiadvacet hodin po čerstvém příspěvku se na úvodní keynote konference potvrdila řada z předem zveřejněných informací. Ale řadu zveřejněných informací Apple ještě nezveřejnil.

Nový iPhone i klávesnice MacBooků

Podle zmíněného uživatele nás letos ještě čeká bezrámečkový a bezdrátově nabíjený iPhone 8 (nazývaný také iPhone X) se schopností skenovat obličej a oční duhovku a OLED displejem se zabudovaným Touch ID. Tato informace by sama o sobě však nebyla až tak nová, jiné minulé úniky tvrdily to samé.

Nicméně únik zmiňuje, že příští aktualizace MacBooků, tj. na jaře/v létě 2018 bude mít všechny klávesnice aktivní. Mimo stávajícího Touch Baru bude pod klávesami schován E-Ink displej, který se bude měnit podle toho, jakou zrovna používáte jazykovou sadu klávesnice anebo třeba jen při zmáčknutí některého z klávesových modifikátorů, jako je Shift či Ctrl.

Podobné informace, tehdy spíše spekulace, se objevily v minulosti, zvláště když Apple koupil společnost Sonder, která jako první přišla s funkčním prototypem E-Ink klávesnice.

Chytré brýle Apple vyvíjí pět let

Mimo to únik detailně popisuje projekt Apple brýlí, které se z důvodů problémů s výrobou musely posunout na rok 2018/2019 a vzhledem k tomu, že se údajně jedná o opakovaný odsun, je možné, že je Apple po pětiletém vývoji nakonec uloží k ledu. Projekt byl dlouhou dobu nazýván jako Project Mirrorshades, ale nově se přejmenoval na Apple Iris („Siri“ pozpátku). Jedná se o produkt, který si klade za úkol dostat rozšířenou realitu mezi masy.

Prototyp brýlí se v současnosti skládá z:

  • acetátových obrouček nanesených na hliníkovou kostru s technologií NED společnosti Kopin
  • polarizovaných bezdioptrických skel anebo dioptrických na základě lékařského předpisu, které používají technologii Zeiss Smart Optics, což je prototyp, který umožňuje umístění displeje i do čoček, které jsou zakřivené, upravené pro korekci zraku
  • moduly pro kostní vedení zvuku vibracemi
  • dva mikrofony pro redukci šumu
  • světelný senzor
  • akcelerometr pro výpočet kroků a zaznamenávání pohybů hlavy
  • magnetometr (altimetr či barometr) pro navigaci (v iPhonech se nachází od verze 6)
  • neexplodující za chodu deformovatelné lithium-keramické baterie typu Pavel (obsahují, místo elektrolytické kapaliny či gelu, keramické elektrolyty)
  • nespecifikovaný Apple chipset
  • bezdrátové nabíjení pomocí BL5 indukčního modulu

Dostupné by měly být ve třech barvách – šampaňská čili jakási světle hnědě žlutá, krystalově čirá a černá. Tvar prototypu odpovídá P3 designu rámečků. Dostupné by měly být ve dvou velikostech, pánské a dámské. Cena produktů Apple se obvykle počítá jako 4× BOM ceny (tj. částka za součástky a materiál bez ceny smontování, dovozních cel, dopravy, pojištění, produkce, záruk), což by při 150 dolarech za materiál odpovídalo 600 dolarům za které by se výrobek mohl prodávat, po applovsku 599$.

Klepněte pro větší obrázek
Brýle Kopin, ze kterých prototyp Applu vychází. Tvar brýlí odpovídá tvaru P3

Analytická společnost Forrester Research v roce 2013 vypočítala, že po chytrých brýlích touží 22 milionů potenciálních zákazníků v USA (tj. cca 12 % dospělé populace). Pokud Apple Iris nezabijí podobně jako Google Glass příliš vysokou cenovkou (1500 dolarů), nízkým rozlišením a slabou výdrží, mohla by se podobná zařízení uchytit mezi širší veřejnost.

Od představení Google Glass v únoru 2013 se na trhu brýlí s rozšířenou realitou moc neudálo a šance, že chytré brýle uvidíte běžně na ulici jsou dnes stále mizivé.

Ze známých konkurenčních zařízení je na trhu například Recon Jet, Vuzix M100, alternativně i Microsoft HoloLens. Všechny ale trpí tím, že vypadají příliš nevzhledně či futuristicky pro běžné nošení. Jistou světlou výjimkou je projekt Laforge Optical, jehož brýle už vypadají k světu, bohužel se stále nachází v beta fázi vývoje a je možné si je nyní pouze předobjednat.

Diskuze (4) Další článek: Internet na telefonních přípojkách zrychluje až na 250 Mbit/s. Ale jen některým

Témata článku: Notebooky, Google, Microsoft, Apple, USA, iPhone, Rozšířená realita, Bezdrátové nabíjení, MacBook, Google Glass, Klávesnice, Brýle, Prototyp, Inovace, Elektrolyt, Touch bar, Funkční prototyp, Pětiletá záruka, Široká veřejnost, Marketér, Iris, Analytická společnost, Touch ID, Barometr, Nový iPhone


Určitě si přečtěte

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 72

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

** E-mail většina z nás za svůj život příliš nemění. ** Služby se ale vyvíjí a některé mají zajímavé funkce. ** Velkým lákadlem může být integrace do ekosystému dalších služeb.

Vladislav Kluska | 64

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů