Apple stále pracuje na chytrých brýlích. Chystá také inovaci klávesnic MacBooků

Den před WWDC konferencí Apple se na Redditu objevil velký příspěvek uživatele FoxconnInsider, který popsal plány Applu na příštích 12 měsíců. Uživatel FoxconnInsider je poměrně důvěryhodný zdroj a je zodpovědný za řadu potvrzených úniků Applu. Za čtyřiadvacet hodin po čerstvém příspěvku se na úvodní keynote konference potvrdila řada z předem zveřejněných informací. Ale řadu zveřejněných informací Apple ještě nezveřejnil.

Nový iPhone i klávesnice MacBooků

Podle zmíněného uživatele nás letos ještě čeká bezrámečkový a bezdrátově nabíjený iPhone 8 (nazývaný také iPhone X) se schopností skenovat obličej a oční duhovku a OLED displejem se zabudovaným Touch ID. Tato informace by sama o sobě však nebyla až tak nová, jiné minulé úniky tvrdily to samé.

Nicméně únik zmiňuje, že příští aktualizace MacBooků, tj. na jaře/v létě 2018 bude mít všechny klávesnice aktivní. Mimo stávajícího Touch Baru bude pod klávesami schován E-Ink displej, který se bude měnit podle toho, jakou zrovna používáte jazykovou sadu klávesnice anebo třeba jen při zmáčknutí některého z klávesových modifikátorů, jako je Shift či Ctrl.

Podobné informace, tehdy spíše spekulace, se objevily v minulosti, zvláště když Apple koupil společnost Sonder, která jako první přišla s funkčním prototypem E-Ink klávesnice.

Chytré brýle Apple vyvíjí pět let

Mimo to únik detailně popisuje projekt Apple brýlí, které se z důvodů problémů s výrobou musely posunout na rok 2018/2019 a vzhledem k tomu, že se údajně jedná o opakovaný odsun, je možné, že je Apple po pětiletém vývoji nakonec uloží k ledu. Projekt byl dlouhou dobu nazýván jako Project Mirrorshades, ale nově se přejmenoval na Apple Iris („Siri“ pozpátku). Jedná se o produkt, který si klade za úkol dostat rozšířenou realitu mezi masy.

Prototyp brýlí se v současnosti skládá z:

  • acetátových obrouček nanesených na hliníkovou kostru s technologií NED společnosti Kopin
  • polarizovaných bezdioptrických skel anebo dioptrických na základě lékařského předpisu, které používají technologii Zeiss Smart Optics, což je prototyp, který umožňuje umístění displeje i do čoček, které jsou zakřivené, upravené pro korekci zraku
  • moduly pro kostní vedení zvuku vibracemi
  • dva mikrofony pro redukci šumu
  • světelný senzor
  • akcelerometr pro výpočet kroků a zaznamenávání pohybů hlavy
  • magnetometr (altimetr či barometr) pro navigaci (v iPhonech se nachází od verze 6)
  • neexplodující za chodu deformovatelné lithium-keramické baterie typu Pavel (obsahují, místo elektrolytické kapaliny či gelu, keramické elektrolyty)
  • nespecifikovaný Apple chipset
  • bezdrátové nabíjení pomocí BL5 indukčního modulu

Dostupné by měly být ve třech barvách – šampaňská čili jakási světle hnědě žlutá, krystalově čirá a černá. Tvar prototypu odpovídá P3 designu rámečků. Dostupné by měly být ve dvou velikostech, pánské a dámské. Cena produktů Apple se obvykle počítá jako 4× BOM ceny (tj. částka za součástky a materiál bez ceny smontování, dovozních cel, dopravy, pojištění, produkce, záruk), což by při 150 dolarech za materiál odpovídalo 600 dolarům za které by se výrobek mohl prodávat, po applovsku 599$.

Klepněte pro větší obrázek
Brýle Kopin, ze kterých prototyp Applu vychází. Tvar brýlí odpovídá tvaru P3

Analytická společnost Forrester Research v roce 2013 vypočítala, že po chytrých brýlích touží 22 milionů potenciálních zákazníků v USA (tj. cca 12 % dospělé populace). Pokud Apple Iris nezabijí podobně jako Google Glass příliš vysokou cenovkou (1500 dolarů), nízkým rozlišením a slabou výdrží, mohla by se podobná zařízení uchytit mezi širší veřejnost.

Od představení Google Glass v únoru 2013 se na trhu brýlí s rozšířenou realitou moc neudálo a šance, že chytré brýle uvidíte běžně na ulici jsou dnes stále mizivé.

Ze známých konkurenčních zařízení je na trhu například Recon Jet, Vuzix M100, alternativně i Microsoft HoloLens. Všechny ale trpí tím, že vypadají příliš nevzhledně či futuristicky pro běžné nošení. Jistou světlou výjimkou je projekt Laforge Optical, jehož brýle už vypadají k světu, bohužel se stále nachází v beta fázi vývoje a je možné si je nyní pouze předobjednat.

Témata článku: Microsoft, Google, Notebooky, Apple, USA, iPhone, Google Glass, Klávesnice, Bezdrátové nabíjení, Rozšířená realita, MacBook, Prototyp, Brýle, Inovace, Podobné zařízení, Funkční prototyp, M100, Forrester Research, Pětiletá záruka, Recon Jet, Nespecifikovaná cena, Únik, Nový iPhone, Příští měsíc, Chytré brýle

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 22

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 158

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji