Apple představil 2 nové iPhony – tradiční model 5S a levnější variantu 5C. Zatímco první jmenovaný přístroj nahrazuje dosavadní iPhone 5, druhý hraje barvami, je vyroben z plastu, stojí méně a u Applu vytváří novou kategorii. Pro mnohé jde zklamání, ze strany Cupertina jsou to ale nenápadné a důležité kroky.
Začněme plastovým iPhonem 5C, což je model, který Apple vzhledem ke klesajícímu podílu na trhu potřebuje. Apple s příchodem iPhonu redefinoval oblast chytrých telefonů, nový trh byl na začátku a uživatelé hladoví. Apple mohl na trh chrlit telefony nejvyšší kvality a cenové hladiny, protože existovali zákazníci, kteří takové stroje kupovali ve velkém. Nyní je ale situace mnohem složitější a Apple už trh nevede a nevytváří, ale poprvé v historii na něj reaguje.
Zákazníci si nyní kupují i levnější chytré telefony dostačujících kvalit, ze přístrojů se stává komodita. Tento trend je vidět zejména na rychle se rozvíjejících trzích. Zatímco například ve Spojených státech má iPhone stále velice silné postavení, v Číně Applu patří až sedmá pozice za firmami jako Samsung, Lenovo, Huawei a fenoménem Xiaomi. S modelem 5C se iPhone cenově bude moci s těmito značkami lépe měřit a pro zákazníky v rozvíjejících, ale i na tradičních trzích, se tak Apple stane zajímavou volbou. Levnější iPhone je vstupenka na nové trhy.
Nenápadné nové součástky
Apple ostatně demonstroval své silné zaměření na Čínu tím, že první vlnu dodávek mimo tradiční hlavní země bude směřovat právě sem. Firma je navíc podle všeho před podpisem smlouvy s největším čínským i světovým operátorem China Mobile (přes 740 milionů zákazníků), který iPhony nechtěl prodávat kvůli nutnosti dotovat je velkými částkami. 5C má navíc potenciál dostat se díky přívětivé ceně a barevným krytům k teenagerům, kteří na dosavadní model neměli peníze. Cookova firma zároveň přestane prodávat levněji starší modely a má tak opět šanci začít navyšovat marži.
Na dražším modelu 5S jsou kromě výrazně rychlejšího 64bitového procesoru zajímavé 2 věci – speciální čip pro pohybové funkce a snímač otisků prstů ve spodním tlačítku. Díky samostatnému čipu pro snímání pohybu, polohy a podobně může Apple z iPhonu udělat zařízení využívané sportovci či v rozšířené realitě. Vývojáři už mohou rozhraní začít používat při vývoji aplikací a telefon tak může sloužit jako lepší řešení, než tolik diskutované chytré hodinky.
Snímání otisků prstů v tlačítku má obrovský potenciál. Dnes odstraňuje nutnost zadávat heslo při odemykání telefonu a nákupu na iTunes, do budoucna může být ale klíčem ke všemu – autentizaci v cloudových aplikacích a službách, výborným bezpečnostním prvkem či cestou jak vyřešit bezpečné a pohodlné mobilní platby.