Antivirus Avast! 5.0: nový vzhled, herní režim a vylepšené testovací jádro

Uživatelé se dočkali. Společnost Alwil vydala očekávanou pátou generaci bezpečnostního řešení Avast. Jedná se konkrétně o tři produkty: antivirus pro nekomerční účely zdarma (Free Antivirus), profesionální placená verze antiviru (Pro Antivirus) a placený bezpečnostní balík (Internet Security).

Už na první pohled je vidět, že zmizel Avast Home Edition. Vývojáři tento produkt přejmenovali na Avast! Free Antivirus, aby zdůraznili jeho cenu - je zdarma.

Pátá řada Avastu přináší zcela přepracované uživatelské rozhraní, které pokračuje v zaběhnutém trendu antivirů Norton, Kaspersky, AVG a třeba NOD32. Inspirace je zřejmá, avšak není na škodu. Ovládání se tak oproti předchozí verzi znatelně zjednodušilo.

Klepněte pro větší obrázek
 Nové uživatelské rozhraní antiviru Avast

Snadno si můžete vybrat standardní otestování počítače, nebo test po restartu počítače. Takový test se spustí ještě před naběhnutím operačního systému, což Antiviru usnadňuje práci a zvyšuje pravděpodobnost nalezení a odstranění viru. Nejedná se sice o novinku páté řady, je ale tato možnost lépe viditelná a snadněji dosažitelná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Nabídka testů včetně testu po restartu počítače

Avast se může pochlubit přepracovaným testovacím jádrem, na jeho schopnosti si ale budeme muset počkat do prvních výsledků nezávislých testů. Dále nabízí tichý/herní režim, který neobtěžuje při hraní her či při dívání se na film. Tichý režim se automaticky aktivuje při přepnutí aplikace do režimu celé obrazovky (fullscreen).

Klepněte pro větší obrázek
 Nastavení tichého režimu

Jednotlivé moduly můžete libovolně zapínat a vypínat na určitou dobu, tedy nejen napořád, jak tomu bylo doposud. Můžete vybrat deset minut, hodinu, nebo až do restartu počítače. Takové změny vyžadují potvrzení, které se objeví podobně, jako znají uživatelé Windows Vista ve spojení s ochranou UAC. Avast také nabízí statistiky činnosti každého modulu s ohledem na časové období.

Klepněte pro větší obrázek
 Statistiky činnosti pro jednotlivé moduly

Všechny tři aplikace jsou prozatím dostupné ke stažení pouze v anglické a francouzské verzi, během deseti dnů se ale připojí další jazyky, mezi kterými nebude chybět čeština. Bezplatnou pátou verzi antiviru v anglické lokalizaci můžete stahovat z naší GigaManie. Naleznete tam i další obrázky.

stáhnout program Avast! Free Antivirus 6.0.1091 Licence: freeware (pro nekomerční použití), 54 MB
Autor: AVAST Software a.s.
Web programu: avast.com


Českou verzi Avastu můžete mít už nyní, bez čekání. Stačí stáhnout anglickou verzi, a v nastavení (Settings) na záložce s jazyky (Language) nainstalovat oficiální českou lokalizaci.

Aktualizace na pátou řadu z verze 4.8 by měla být bezbolestná. V příštích dnech bude uživatelům automaticky nabídnuta aktualizace na přechod na novou verzi.

Diskuze (60) Další článek: Alza.cz otočila na českém internetu čtyři miliardy korun

Témata článku: Software, Bezpečnost, Antivirus, Avast, Download, Jádro, Tichý počítač, Antiviry, Nezávislý test, Free, Herní režim, Tichý režim, Nový vzhled, Antivir, ANT +, Režim, Nezávislý film, Řez, Vzhled, Herní, Restart, Nový, AVAS, Avast Free Antivirus, Nejlevnější herní počítače na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5