Anička z říše Linuxu: zápis na NTFS oddíly z Linuxu

Konečně existuje možnost plnohodnotného nativního zápisu na NTFS oddíly v Linuxu * CA uvolnilo 14 patentů pro použití v open source programech * Do práce na GPL se budou moci zapojit všichni zájemci * V nové verzi kernelu se objeví FUSE.

Nová verze ntfsprogs umožňuje zápis na NTFS oddíl

Související odkazy

Slovník
FAT32
firewall
kernel
Linux
NTFS
online
open source

Databáze znalostí
kategorie Linux

Uživatelé usilující o pohodlné soužití Windows a Linuxu na jednom počítači nemají zrovna na růžích ustláno. Z Linuxu lze sice bez problémů zapisovat na FAT32 oddíl, tento souborový systém ale není pro novější Windows příliš vhodný. Zapisovat na NTFS oddíl je o hodně problematičtější, protože Microsoft nevydal specifikaci NTFS a veškerých úspěchů na tomto poli se tak dosahuje pomocí reverzního inženýrství.

Současný ovladač v jádře sice NTFS bez problémů čte, možnosti zápisu jsou však omezené, a také nedoporučované a experimentální. Kromě toho je k dispozici projekt Captive, který využívá binárních ovladačů z Windows. Zápis je bohužel velice pomalý (zhruba 500 kB/s, ale emulace větší rychlost neumožňuje).

Nejnovější verze ntfsprogs umožňuje přepisovat existující soubory, narozdíl od kernelového ovladače přitom není třeba zachovat jejich velikost. V CVS už navíc čeká podpora pro vytváření i mazání nových souborů i adresářů. Opravují se poslední chyby, zápis na NTFS je ale rychlý a bezpečný. A bude tomu tak až do chvíle, než Microsoft vydá zase nějakou novou a odlišnou verzi souborového systému.

CA uvolnilo 14 patentů pro použití v open source

Firma Computer Associates se přidala do řady dalších firem (IBM, Sun, Nokia, Red Hat, Novell...), které se rozhodly umožnit použití svých softwarových patentů vývojářům open source projektů. Uvolnila celkem 14 patentů, které se vztahují na široké spektrum software - od vývoje programátorských IDE, přes expertní nástroje a souborové systémy, až po firewally. Celkový přehled je dostupný online v angličtině. Jeho důkladnější prozkoumání vede k závěru, že je neuvěřitelné, na co všechno lze v USA získat patent, přestože to zcela zjevně odporuje pravidlům pro jeho udělení.

Mark Barrenechea, viceprezident CA pro vývoj produktů, považuje open source model vývoje za hlavní zdroj inovace pro příští generaci software, a proto nechce open source vývojářům ztěžovat jejich práci. Po boku IBM má v úmyslu přesvědčovat další firmy, aby pomohly vytvořit co největší sbírku patentů, které jsou pro ně k dispozici.

Novinky ve vývoji GPL 3

Free Software Foundation oznámila spuštění GPL Version 3 Development and Publicity Project, tedy projektu pro vývoj a zveřejnění GPL verze 3. Od nizozemské neziskové organizace NLnet Foundation pro něj získala 150 000 euro.

Na projektu, a tedy také konečné podobě nové verze licence GPL, pod kterou je šířeno přibližně 70 procent open source programů, by se mělo podílet několik tisíc organizací i jednotlivců. Konečnou verzi sice sepíše původní autor licence Richard Stallman spolu s Ebenem Moglenem (právník FSF), při psaní ale budou brát v potaz názory veřejnosti. Nad celým procesem potom bude bdít nedávno vzniklé SFLC (Software Freedom Law Centre).

O představách samotných členů FSF zatím na veřejnost mnoho informací neprosáklo. Ve známost byl ale uveden návrh prezident FSF Europe Georga Greva, podle kterého každý, kdo použije softwarový patent proti nějakému GPL programu, ztratil právo tento program distribuovat.

FUSE míří do kernelu

V linuxovém kernelu 2.6.14 se porpvé objeví FUSE. Tato zkratka znamená Filesystem in Userspace, jde o rozhraní, které umožňuje vytvářet, přidávat a používat nové souborové systémy. Příkladem takového souborového může být např. nerozbalený tgz archiv nebo rpm balíček, z kterého lze vytvořit virtuální souborový systém.

Přestože správce kernelu 2.6 Andrew Morton připouští, že ještě nebyly vyřešeny všechny problémy kolem FUSE, stalo se mezitím natolik populárním, že si zařazení do jádra zaslouží. Za poslední tři měsíce si jej stáhlo více než 7000 lidí a používá se nejméně ve 27 souborových systémech (např. ve výše zmíněných ntfsprogs).

Diskuze (17) Další článek: Ke stažení: betaverze nového Firefoxu, nový BitComet a další

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,