Amerika panikaří, agenti prý mají přímý přístup k datům Googlu i Applu

Amerikou cloumá nová aféra. Jmenuje se PRISM a mají to být údajná zadní vrátka Národní bezpečnostní agentury NSA a FBI k uživatelským datům velkých internetových služeb v čele s Applem, Googlem, Microsoftem a dalšími.

Zdrojem těchto informací jsou tajné prezentace, které získaly deníky The Washington Post a Guardian.

Podle zveřejněných snímků nejprve vstoupil do systému v roce 2007 Microsoft, následovala společnost Yahoo, v roce 2009 Google, posléze Facebook a v roce 2012 nakonec i Apple. Brzy se podle zprávy hodlá připojit také Dropbox.

PRISM.png
Jeden ze snímků prezentace s časovou osou, kdy se do systému zapojily jednotlivé firmy (Zdroj: The Washington Post, Guardian)

NSA pak skrze tento systém mohla analyzovat prakticky veškerá uživatelská data počínaje e-maily a konče rozborem fotografií a dalších soukromých dat.

Samotné firmy ale něco podobného ostře odmítají, popírají jakoukoliv znalost o existenci podobného systému a dušují se, že postupují podle amerických zákonů. K uživatelským datům se tedy americké úřady (stejně jako ty české) sice skutečně mohou dostat, nicméně nemají prý žádný exkluzivní přístup a každá žádost se tedy musí řádně prošetřit. Google zveřejňuje statistiku těchto žádostí na svém webu Transparency Report.

Vyjádření Googlu k aktuální kauze. „Uživatelská data (Google) poskytuje vládě jen na základě platných právních norem, přičemž každá tato žádost je důkladně prověřena. Občas zaslechneme, že jsme pro vládu vytvořili jakási „zadní dvířka“ do našich systémů, ale Google v žádném případě taková „zadní dvířka“, která by umožňovala přístup k soukromým uživatelským datům, nemá.“

Skutečně tato praxe funguje a na základě legislativ typu Patriot Act aj. mohou americké bezpečnostní služby rychle analyzovat databáze velkých cloudových služeb? Podle posledních informací se zdá, že možná ano. Nebo je to celé hoax?

Proti nařčení se aktuálně ostře postavil Larry Page z Googlu v článku s epickým názvem What the ....?

Diskuze (146) Další článek: Yahoo zmodernizovalo vzhled vyhledávání, vypadá více jako Google

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,