Americký registr ARIN, který spravuje rozdělování IP adres na severoamerickém internetu, před pár dny předal poslední volnou adresu IPv4, píše na blogu CZ.NIC Ondřej Filip.
To v praxi znamená, že pokud bude chtít internetový provozovatel v USA a Kanadě získat novou veřejnou IP adresu, musí použít buď nový formát IPv6, anebo ji získat převodem od některého z dalších hráčů.
V posledních letech postupně docházely adresy IPv4 i v dalších kontinentálních registrech včetně RIPE NCC, který organizuje přerozdělování IP adres v Evropě, Rusku a západní části Asie. V případě RIPE však nedošlo k absolutnímu vyčerpání IPv4 adres, poslední volný balík se totiž přerozděluje podle mnohem přísnějších pravidel, což motivuje operátory, hostingové společnosti a další k tomu, aby spíše přešly na IPv6.
IP adresy rozděluje pět regionálních organizací
A nový formát se začíná pomalu a relativně tiše skutečně prosazovat. Podle statistik Googlu na jeho služby přistupuje okolo 7 % návštěvníků skrze nový adresní protokol. Před pěti lety to přitom bylo 0,25 %.
Z hlediska geografického rozložení vládnou právě USA, kde ke Googlu přistupuje skrze IPv6 pětina uživatelů. Česko odpovídá s 8,4 % průměru, Google mu ale přesto udělil horší skóre pro vyšší latenci. IPv6 se tu tedy podle Googlu šíří, ale kvalita spojení a latence může být horší než v případě IPv4.
Návštěvnost služeb Googlu skrze nový internetový adresní protokol IPv6