Americký superpočítač Jaguar se přejmenuje a bude nejrychlejší na světě

Američané v čele s národní superpočítačovou laboratoří v Oak Ridge doufají, že se příští rok vrátí na vrchol žebříčku nejvýkonnějších clusterů světa TOP500. Dopomoci by jim k tomu měl starý známý Jaguar, který dnes okupuje 3. příčku, ještě loni byl ale na prvním místě. Mezi tím jej předehnala Čína a letos na jaře pak Japonsko (superpočítač s magickým názvem „K“).

Jaguar projde v následujících měsících dramatickou obměnou, získá šestnáctijádrové AMD Opterony 6 200 „Interlagos“ a 960 grafických výpočetních jednotek Nvidia Tesla M2090 s architekturou Fermi. V roce 2012, kdy začne druhá fáze rozvoje, je v plánu stavba dalších serverů, které budou obsahovat až 18 000 karet Tesla s již novou architekturou Kepler, která bude spoléhat na 28nm technologii výroby.

Modernizace to bude natolik rozsáhlá, že nakonec Jaguar přijde i o své dosavadní jméno a stane se clusterem Titan. Superpočítač Titan (Cray XK6) by měl sázet především na výkon těchto výpočetních karet, které budou tvořit až 85 % celkového výkonu. O zbylých 15 % se postarají univerzálnější, ale také pomalejší klasické několikajádrové procesory od AMD.

jaguar titan.png
Americké ministerstvo energetiky, které spravuje laboratoř v Oak Ridge, bude muset nakoupit hodně velkou novou samolepku

Nový Titan bude špičkovým paralelním strojem, jeho multi-threading totiž dokáže díky obrovskému výkonu zpracovávat až milion úkolů ve stejném čase. To vše se samozřejmě podepíše i na jeho novém konstrukčním výkonu, který by se měl pohybovat někde mezi hodnotou 10 až 20 petaflops, což odpovídá 10 až 20 biliardám matematických výpočtů za sekundu.

Současný nejrychlejší superpočítač K má konstrukční teoretický výkon 8,7 petaflops a ten skutečný a změřený benchmarkem Linpack se pak pohybuje okolo 8,1 petaflops. Na vavřínech nicméně nehodlá usnout ani Japonsko, které už dříve oznámilo, že současný výkon K zdaleka není konečný, v přetahované se tedy nakonec může udržet i příští rok.

Statistiku nejrychlejších superpočítačů TOP500 zpracovávají vědci z několika univerzit vždy dvakrát ročně v červnu a listopadu.

Diskuze (2) Další článek: Opera: nové mobilní verze a ochutnávka dvanáctky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,