AMD také hlásí úspěšné čtvrtletí

Výsledky jsou ale příznačné, zatímco Intel hlásí rekordní příjmy, AMD rekordně nízkou ztrátu. Našlápnuto ale má.
Krátce po zveřejnění ekonomických výsledků Intelu se hlásí s výsledovkou i jeho rival, firma AMD. Ta dokázala ve třetím čtvrtletí překonat očekávání analytiků a dosáhla ztráty jen 31 miliónů dolarů při příjmech 954 miliónů, zatímco ve stejném období loni měla ztrátu 254 miliónů při příjmech 508 miliónů. Příjmy se za letošní čtvrtletí odhadovaly na 858 miliónů.

Na příznivých výsledcích se podepsalo zejména zvýšení celkových prodejů osobních počítačů, jak naznačily již výsledky Intelu, stejně tak se na tom podepsaly i příjmy z akvizic v oblasti výroby flash pamětí. Velmi dobrou zprávou o úspěšnosti AMD je, že se podařilo zvýšit průměrnou prodejní cenu počítačových procesorů. Samozřejmě zákazníci to nemusí vnímat jako pozitivum, ale AMD právě potřebuje prodávat více drahých procesorů, na kterých má vyšší marže, aby získala více peněz.

Příjmy Computation Products Group, která má u AMD na starosti procesory a čipové sady, vzrostly meziročně o 91 procent a celá divize byla výsledně v zisku 19 miliónů. Paradoxně skrytý tahoun AMD, výroba flash pamětí, nebyla tak úspěšná a vznikla zde ztráta 49 miliónů.

Do výsledků za čtvrtletí se přitom ještě pořádně nestihly promítnout výsledky prodejů Athlonu 64. CEO AMD, Hector Ruiz, oznámil, že zatím se prodaly desítky tisíc 64bitových procesorů a v příštím čtvrtletí to mají být již stovky tisíc procesorů. V půlce příštího roku se pak již počítá s tím, že 64bitové procesory budou tvořit plnou polovinu všech prodaných procesorů AMD.

Přes nástup nových procesorů, je AMD ve srovnání s Intelem nadále střízlíkem. I když je ztráta rekordně nízká, AMD nebylo v zisku za čtvrtletí přes dva roky a během posledních osmi let nemělo ziskový roční výsledek. Je tedy stále co hojit a AMD se potřebuje nutně dostat do černých čísel.

AMD také bude mít zřejmě více než půlroční zpoždění za Intelem co do příchodu 90nm technologie. Intel ji již nastartoval a první 90nm procesory s jádrem Prescott by se měly objevit počátkem příštího roku. AMD proti tomu počítá s nástupem 90nm technologie výroby až na polovinu roku 2004 s tím, že procesory by byly k dispozici v rozumném množství až několik měsíců po náběhu výroby.

Každopádně jsou výsledky AMD dobrým signálem, že 64bitové procesory by mohly pomoci AMD k zisku a lepšímu soupeření s Intelem. My jako zákazníci z toho můžeme mít jen prospěch.

Diskuze (25) Další článek: Peklo jménem ADSL?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,