Amazon představil návrh systému letového provozu pro drony

Amazon se na konferenci NASA UTM  2015 (Unmanned Aerial System Traffic Management) pochlubil svoji vizí organizace letového provozu pro drony menších velikostí. Za oceánem se o tom diskutuje už delší dobu, s narůstajícím počtem všemožných kvadroptér na nebi a to včetně těch komerčních totiž bude za chvíli nutností vytvořit systém letových hladin podobných jako u klasického civilního a vojenského letectví.

647680105
Malé drony by měly podle Amazonu létat do 122 metrů nad povrchem. Při zemi se budou pohybovat ty hloupé, ve vyšších hladinách jen ty dostatečně chytré.

Amazon navrhuje vytvořit pásmo pro menší drony ve výšce 0 až 122 metrů. Tuto oblast pak bude oddělovat bezpečnostní 10m pásmo od běžného letového provozu (pilotované lety, velké bezpilotní letouny aj.)  

Pásmo pro drony by pak bylo rozdělené na dvě základní letové hladiny. V nejnižších výškách by se mohly pohybovat amatérské kvadroptéry ovládané zpravidla skrze Wi-Fi mobilním i telefony a od 61 metrů (200 stop) by pak bylo vyhrazené pásmo především pro rychlejší a dálkové spoje – třeba všemožné monitorovací a dovážkové drony).

Do vyšších hladin by také mohly jen ty drony, které by byly vybavené bezpečnostními autonomními systémy. V rychlé hladině okolo 100 metrů nad zemí by tak měly létat jen ty letouny, které by se uměly samy vyhnout překážkám (ptáci, ostatní bezpilotní letouny) a byly by také vybavené systémem V2V – přímé komunikace s ostatními letouny na obloze, čili by se mohly navzájem informovat o svých letech a minimalizovat riziko kolizních drah.

O konečné podobě systému dopravy nakonec rozhodne americký letecký úřad FAA a schéma by se mohlo stát modelem i pro další země světa.

Diskuze (10) Další článek: Vědci z Kalifornie vyvinuli o 30 % výkonnější fotovoltaické články

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,