Když jste před nějakými deseti lety potřebovali opravdu nadstandardní výpočetní výkon, museli jste si za pár milionů pořídit superpočítač. S příchodem rychlých datacenter to však přestává platit a služby jako Amazon EC2 a později Google Cloud Platform a Microsoft Azure na tomto poli provedly hotovou revoluci.
Namísto toho, abyste kupovali hromadu rackových skříní a armádu Xeonů, jste si odpovídající výkon objednali přímo v některém z jejich datacenter a to za zlomek pořizovací ceny – platí se totiž především za odvedenou práci a tedy procesorový čas.
S příchodem nových výpočetních úloh souvisejících třeba se strojovým učením však tradiční procesory od Intelu přestávají stačit, a tak do nabídek VPS (virtuální privátní servery) pronikají GPU akcelerátory Tesla od Nvidie, které se v této oblasti staly prakticky normou. Je až s podivem, že konkurence nic podobného nemá, a tak tesly najdete nejen v datacentrech, ale jako akcelerátor i na těch nejvýkonnějších sálových superpočítačích.
Je libo petaflops? Nepotřebujete sálový superpočítač – stačí předplatné na Amazonu
Zatímco Microsoft na svém Azure nabízí v tarifu NC-series grafický výkon zosobněný serverovými kartami Tesla K80, Amazon se nyní pochlubil novým tarifem P3, který nabídne zákazníkům ještě o generaci výkonnější grafické procesory Nvidia Tesla V100 s architekturou Volta.
Skok je to obrovský, v konfiguraci s osmi vé-stovkami si totiž polepšíte až čtrnáctkrát!
Tarify P3 nabízejí výkon, kterého byste ještě nedávno dosáhli leda na sálovém superpočítači. Osm procesorů V100 totiž nabídne dle metodiky rychlost 62 TFLOPS (double precision) až 1 PFLOPS (mixed precision).
Jen pro srovnání, nejvýkonnější český superpočítač Salomon disponuje podle žebříčku TOP500 změřeným výkonem 1,5 PFLOPS a teoretickým až 2 PFLOPS (double precision), čili je sice 24-32× výkonnější, jenže zabírá jedno celé patro dedikované budovy a má k dispozici 76,9 tisíc jader Intel Xeon E5-2680v3!
Co se týče dalších parametrů, grafický výkon lze doplnit až 64 jádry Intel Xeon E5 (Broadwell, 488 GB RAM) a síťovou propustností až 25 Gb/s.
K čemu je vlastně takový cloudový superpočítač za předplatné dobrý? Vedle těch nejnáročnějších tradičních webových aplikací to jsou zejména vědecké a inženýrské výpočty, modelování a pak, jak už jsem zmínil v úvodu, strojové učení.
Podobný superpočítač by byl jistě i snem všech hackerů, kteří prolamují všemožná zabezpečení a šifry, nový tarif P3 totiž nabízí v tuto chvíli pravděpodobně nejvýkonnější virtuální server na trhu.