Aktivisté proti Sarkozymu: nesahejte na svobodný internet

V rámci setkání skupiny zástupců osmi největších ekonomik světa, tzv. G8, si hostující francouzský prezident Nicolas Sarkozy přizval i několik šéfů vlivných internetových firem v čele s Facebookem a Googlem, nicméně přítomni byli i zástupci velkých internetových vydavatelů. Téma bylo jasné – kontrola internetu.

A jakým závěrům se došlo? Vlastně k ničemu novému – francouzský prezident stojí za svým názorem na současný stav internetu, který je podle něj neudržitelný a vyžaduje vládní kontrolu, respektive přísnější zákonná pravidla, která by zajistila lepší ochranu duševního vlastnictví. Z politického spektra má vesměs podporu, minimálně v rámci skupiny G8. Na opačném pólu však stojí většina veřejnosti, včetně té odborné.

Velmi hlasitě se k jednání na „e-G8“, jak se summitu začalo přezdívat, vyjádřily skupiny aktivistů bojující za svobodný internet v čele Access Now a Reportéry bez hranic. Internet se podle jejich názoru musí obejít bez regulace, která vede k cenzuře a brzdí technologický vývoj. Přístup ke svobodnému internetu by měl být základním lidským právem.

Zajímavostí, na kterou upozornily Finanční noviny, bylo vystoupení zástupce amerického ministerstva zahraničí, který upozornil, že Spojené státy nyní utratily 28 miliónů dolarů za zvláštní školení demokratických aktivistů. Tato školení je naučila, jak obcházet celostátně nasazené regulační filtry v zemích, kde je vlády na internetu zavedly. Nahrává tím na další argument zastánců svobodného internetu, že sebelepší technologické omezení výměny dat na internetu lze vždy stejně obejít.

Obě protichůdné skupiny se ovšem nestřetávají přímo – Sarkozy a jemu naklonění politici se opírají především o ochranu autorských práv a potírání pirátského šíření, odpůrci vystupují především proti vládní cenzuře. Obě témata však k sobě mají blízko, pokud by například mělo docházet k omezování přístupu k výměnným sítím nebo vybraným webům, které by „někdo“ vyhodnotil, jako nevhodné z hlediska ochrany autorských práv.

Podrobněji se tématu věnují například The Financial Times nebo AFP.

Diskuze (21) Další článek: Steve Ballmer je prý brzdou Microsoftu, byl vyzván k odchodu z funkce

Témata článku: , , , , , , , , , , ,