Adobe Reader

Adobe Reader 11: PDF zobrazí rychleji díky akceleraci

Nejnovější verze Adobe Readeru nepřináší závratné změny, zaměřuje se na rychlejší vykreslování díky grafické akceleraci a lepší práci s poznámkami.

Adobe Reader je programem pro čtení PDF dokumentů, které uživatel potká takřka kdekoli na Internetu, navíc řada textových a jiných editorů umí výstup exportovat právě do tohoto univerzálního formátu. Nejnovější verze uvolněná v říjnu nepřináší žádné zázračné novinky, spíše opravuje nedostatky předchozí verze a zlepšuje načítání a zobrazování PDF díky grafické akceleraci. Rozhraní aplikace zůstává stále stejné.

reader2.jpg 
Otevřené PDF s výkladem novořecké gramatiky

Podepsání dokumentů textem či kresbou

K novinkám verze 11 patří jednoduché možnosti podepsání dokumentu. V praxi se však jedná de facto o jednoduchou textovou poznámku vloženou do textu, než o nějaký podpis. Můžeme vložit libovolný text (s formátováním), symbol „fajfky“ či „rukopisného podpisu„, což je v podstatě písmo připomínající ručně psaný text. Zajímavou možností je také možnost nakreslení podpisu ručně, což ocení zejména ti, kteří využívají dotekové ovládání např. na tabletech.

reader3.jpg reader4.jpg
Ukázka z praxe: poznámky ke zkoušce a podpis zkoušejícího, který dané kapitoly schválil • Podpis můžete přidat i vlastní rukou. Ideálně přes dotykový displej nebo tablet, myší to prostě není ono.

Zlepšily se i vlastní poznámky, které známe již z předchozích verzí. Nově je nabízeno více formátů než žluté pozadí textu - nechybí podtržení či přeškrtnutí dané pasáže textu. Celkově se možnosti vkládání poznámek zlepšili a zjednodušili. Samozřejmě PDF je možno uložit s poznámkami, ty se chovají jako vrstvy.

Užitečnou funkcí je také možnost vytvoření obrázku z jakékoli označené obdélníkové oblasti dokumentu. Výřez se uloží do Schránky jako obrázek.

reader5.jpg reader6.jpg
Vylepšené možnosti vkládání poznámek se štítky • Jednoduchá možnost uložení výřezu dokumentu jako obrázek do schránky

Grafická akcelerace je zkrátka „in“

Co se rychlosti týče, subjektivně se mi zdá aplikace opravdu rychlejší. Ne tedy ani tak samotný program, jako zobrazování a načítání dokumentů. Je tomu tak díky efektivnějšímu využití grafického vykreslování místo softwarového. Tu samou možnost dnes nabízí také všechny hlavní webové prohlížeče, že vykreslují obsah pomocí grafické karty a nikoli softwarově.

Většina dnešních grafických karet akceleraci bez problémů zvládá. Ve Windows XP se musíme spokojit maximálně s DirectX 9, vyšší verze tohoto rozhraní Windows XP prostě nepodporují. Nově je na výběr také mód zobrazování (PMI). Akcelerace se zdá rychlá, neměl jsem žádný problém se zobrazením plnobarevného dokumentu o více než 1000 stranách a jeho okamžitém procházení.

Doplněk pro e-knihy zdarma, převod na DOCX za příplatek
 

K novému Readeru je navázaná webová služba ke konverzi PDF do formátů Wordu či Excelu . Avšak tato služba je placená, stejně jako funkce CreatePDF pro vytvoření PDF dokumentu z dokumentů Microsoft Word, kterou Adobe Reader nabízel i v předchozí verzi. Služba exportu PDF na DOC stojí necelých 20 € na rok, opačný převod necelých 80 € . Myslím si, že aspoň jeden převod by mohl být neplacený, aby uživatel viděl výsledek a mohl se rozhodnout k předplacení služby, ale bohužel…

reader7.jpg
PDF dokument snadno odešlete jako běžný e-mail

Také nápověda, znalostní báze a další podpora je ryze online. Poslední zajímavou možností je propojení Adobe Readeru s novou aplikací Adobe Digital Editions Home, která slouží ke čtení elektronických knih. Tuto aplikaci lze získat zdarma ve verzi Home, přímo z nabídky Nápověda - Digitální publikace se dostaneme na web tohoto programu.

Stále věrný svému jménu, ale rychlejší

Přestože je verze 11 majoritní (hlavní) verzí, žádné razantní změny uživatel na první pohled nepostřehne. Prostředí je prakticky stejné, stejně tak systém nabídek i rozložení panelu nástrojů. Je tu ale lepší správa poznámek, nově možnost podepisování dokumentů a hlavně vyšší rychlost zobrazování díky grafické akceleraci. Byl také vylepšen systém aktualizací, které je nyní možné automaticky stahovat a instalovat.

Nové možnosti je nejlepší prozkoumat v dialogu Předvolby (nabídka Úpravy) a zjistit tak, co je vlastně nového v nastavení aplikace. Voleb je několik desítek a jsou sdruženy do kategorií v levém panelu.

reader8.jpg 
Možnosti nastavení programu

Adobe Reader stále zůstává skutečně jen „reader“, tedy nástroj ke čtení PDF dokumentů. Bez možnosti úprav, kromě zmíněných poznámek a podpisů, ty však nejsou fixně integrovány do dokumentu. Nepřichází žádné razantní změny prostředí ani ovládání, práce s dokumenty je ale o poznání rychlejší.

Diskuze (18) Další článek: Chromebook Pixel: notebook od Googlu inspirovaný MacBookem Pro

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,