Acer Chromebook 13: Co čekat od nevšední novinky

Prohlédněte si Acer Chromebook 13, nejvybavenější model z nové oficiální nabídky chromebooků v ČR. Fotogalerie a první praktické poznatky!

Včera byl u nás spuštěn oficiální prodej notebooků s operačním systémem Chrome OS, tedy takzvaných chromebooků. Nabídku u nás odstartoval Acer, a to hned čtyřmi verzemi svého aktuálního modelu notebooku s Chrome OS. Právě testujeme ten nejvýkonnější. Podívejte se, jak novinka vypadá, a přečtěte si o prvních zkušenostech.

Chromebooky si oblibu získaly především díky své ceně – za málo nabídly vše potřebné pro pohodlné surfování na internetu a na rozdíl od cenově srovnatelných tabletů se na nich obsah nejen dobře prohlíží, ale také tvoří. Tedy ten textový. Chromebooky jsou v jádru klasické notebooky, jen malé, lehké, s dlouhou výdrží a optimalizované pro internetový prohlížeč.

Acer Chromebook 13 (17).JPG Acer Chromebook 13 (04).JPG Acer Chromebook 13 (18).JPG 
Malý, lehký, bílý... v jiné barvě se nové chromebooky od Aceru nabízet nebudou

Je ale deset tisíc korun ještě „nízká cena“? Právě tolik totiž stojí nejvybavenější z aktuální nabídky chromebooků od Aceru. To už je přece jen trochu dost a za stejné peníze můžete mít třeba solidní 2 v 1 s Windows nebo mnohem výkonnější klasický notebook. Chromebook je ale něco jiného. Když pro něj najdete využití, bude i těch 10 tisíc ospraveditelných, a kdo to chce jen zkusit, vystačí si i s nejlevnějším modelem za 5 990 Kč.

Prostě trochu jiný

Po prvním ohledání musím konstatovat, že po konstrukční stránce je chromebook od Aceru povedený. Plast je matný, tak není problém s otisky prstů ani při bílém provedení, ze spodu je navíc jemně hrubší, tak se dobře drží bez pocitu vyklouznutí. Panty působí pevně, a i když se víko trochu prohýbá, není to žádná tragédie. Prostě dobře udělaný plastový notebook s cenou do deseti tisíc.

Acer Chromebook 13 (01).JPGAcer Chromebook 13 (02).JPGAcer Chromebook 13 (03).JPG 
V krabici nenajdete nic neobvyklého. Potěší velmi malý adaptér.

V konektorové výbavě potěší přítomnost klasického HDMI výstupu na zadní straně, to by se mohlo někdy hodit. Stejně tak dvojice rychlých USB 3.0. Ale chromebook je svým charakterem spíše cestovní stroj než pracovní stanice, kterou bychom na stole dokovali k monitoru, velké klávesnici a myši.

Acer Chromebook 13 (08).JPGAcer Chromebook 13 (11).JPGAcer Chromebook 13 (12).JPG
Acer Chromebook 13 (13).JPGAcer Chromebook 13 (16).JPGAcer Chromebook 13 (24).JPG
Acer Chromebook 13 (21).JPGAcer Chromebook 13 (22).JPGAcer Chromebook 13 (23).JPG 
Chromebook je uzavřený stroj, například akumulátor u něj jendoduše nevyměníte. Ale to není žádná fatální nedostatek. • Notebook je to příjemně tenký a nezklame ani úhlem otevření. • Ve výbavě nechybí webkamera, jsou tu i dvě USB 3.0, HDMI port a slot na SD karty

Ve specifikaci mě potěšila přítomnost slotu pro klasickou SD kartu. Hodí se to při nahrávání fotek z foťáku nebo k trvalému rozšíření vnitřního úložiště. Jenomže druhému způsobu využití by asi lehce bránila skutečnost, že karta po zasunutí lehce přečnívá z okraje. Je to sice jen trošku, ale i tak hrozí, že se karta například při zasunutí do batohu vycvakne a ze slotu uvolní.

Acer Chromebook 13 (05).JPGAcer Chromebook 13 (06).JPGAcer Chromebook 13 (07).JPG
Acer Chromebook 13 (09).JPGAcer Chromebook 13 (10).JPGAcer Chromebook 13 (20).JPG 
Konstrukce se povedla. Vše je pevné, nidke nic nevrže, kloub drží. Možná až moc - jednou rukou notebook neotevřete, otevírání jde dost ztuha. 

Při přechodu od počítače s Windows vzbudí dost rozpaků klávesnice. Něco tu totiž chybí. Klávesy pro stránkování, Home, End, F klávesy, Caps Lock, pochopitelně ani Windows klávesy tu nenajdete. Leckdy by se některé hodily, ale asi je to jen síla zvyku. Toto je prostě klasické rozložení pro klávesnice chromebooků.

Acer Chromebook 13 (27).JPGAcer Chromebook 13 (28).JPGAcer Chromebook 13 (29).JPG 
Prohlédněte si rozložení klávesnice. Takto to chodí u chromebooků. 

Klávesnice je každopádně povedená. Sice je stisk možná až příliš lehký a odezva by mohla být zřetelnější, ale rychlému psaní to nebrání. Oceňuju také tichý chod.

Acer Chromebook 13 (30).JPGAcer Chromebook 13 (31).JPGAcer Chromebook 13 (32).JPG 
Narozdíl od tabletu, tohle je levný internetový terminál, na kterém pohodlně napíšete dlouhé texty. Jen místo dotykového displeje musíte používat touchpad. 

Zvykat se musí i na touchpad. Nefungují zde některá gesta, která už jsou jinde zažitá – například klepnout a táhnout (musí se přitlačit a táhnout při současném stisku celé desky touchpadu), nebo pinch to zoom. To obzvlášť chybí při prohlížení webů, nemůžete si stránku jednoduše prsty rychle zvětšit (nefunguje ani posun dvěma prsty při stisku Ctrl, jako v Chrome na Windows).

Nejdražší z levných

Největším zklamáním je jednoznačně displej. Honosí se sice rozlišením Full HD, ale je to od pohledu velmi levný TN panel, který vlastnostmi neoslní. Zobrazení je mdlé a mění se téměř vždy, když hlavou uhnete z optimálně kolmého pohledu. Pohledu ze strany ještě nějaký drobný rozptyl dovoluje, ale citlivost na optimální pozorovací úhel z vertikálního směru je velmi vysoká. Je to škoda, displej vám prostě připomene, z jaké cenové kategorie počítač máte.

Bohužel, ani u konkurenčních chromebooků (vyjma drahého Pixelu), to s displeji není žádná sláva, takže je nakonec i tento jeden z nejlepších, který si můžete dopřát. Hlavně vyšší rozlišení se hodí. Full HD sice nabízí i konkurenční Samsung Chromebook 2 (u nás zatím jen z neoficiální distribuce) a jeho dislej je o poznání kvalitnější, vyjde ale ještě o dva tisíce dráž. 

Acer Chromebook 13 (25).JPGAcer Chromebook 13 (33).JPGAcer Chromebook 13 (34).JPG 
Nezapomínejme, že je to levný počítač. Na displeji je to totiž bohužel vidět. Přestože nabízí pěkné rozlišení Full HD, zobrazení neoslní a zklamou pozorovací úhly.
Acer Chromebook 13 (37).JPGAcer Chromebook 13 (38).JPGAcer Chromebook 13 (39).JPG 
Systémové prvky se při Full HD na 13,3" mohou zdát někomu malé. Chrome OS nenabízí zvetšení při nativním rozlišení, můžete ale rychle přepnout na menší rozlišení. Písmo pak možná není tak ostré, ale na tomto displeji to ani moc nepoznáte.

Z hlediska nastavování není na chromebooku moc co řešit. Je fajn, že se stačí jen přihlásit svým Google účtem a dostanete okamžitě svůj Chrome s doplňky, aplikacemi a záložkami, jak jste zvyklí. O praktickém využití Chrome OS si přečtěte ve starším článku:

A nakonec proběhla i první ochutnávka výkonu. Tegra K1 je procesor, který kraluje mobilnímu segmentu. Jenomže tohle je počítač s plnohodnotným prohlížečem, od kterého se čeká okamžité načítání všech webů, práce se záložkami, využívání náročnějších webových aplikací a zkrátka trochu jiné vytížení než na tabletu. K1 na tabletech oslňuje svým grafickým výkonem, na který je optimalizovaná, ale na chromebooku ji dokážete utahat. Ale je fakt, že se musíte trochu snažit a v praxi asi chromebook nikdy nebudete natolik vytěžovat.

Acer Chromebook 13 (36).JPGAcer Chromebook 13 (35).JPG 
Chrome OS – v jednom rohu apliakce, v druhém nastavení, středobodem je internetový prohlížeč. V jednoduchosti je síla.

Acer předchozí generaci svých chromebooků osazoval procesory Celeron od Intelu, ovšem architektury Haswell. Ta nabízí výkon větší než mobilní procesory. V současné generaci chromebooků je k dispozici zmiňovaná Tegra K1 anebo rovněž Celeron, ovšem úplně jiný. Je to „Nkový“ čip architektury Bay Trail, tedy vycházející z Atomů. Současné chromebooky jsou zkrátka paradoxně o něco méně výkonné než ty loňské. Ale vadí to? Asi ne. Chromebook není cílen na uživatele, kteří by to postřehli. A ti daleko více ocení, že se prodloužila výdrž na jedno nabití.

Acer Chromebook 13 (26).JPG Acer Chromebook 13 (19).JPG 
Acer Chromebook 13

První pocity z nového chromebooku od Aceru jsou tedy trochu smíšené. Uvidíme, co přinese měření a další testování. Určitě se mi ale jako atraktivnější jeví levnější modely, příplatek dvou tisíc za Full HD displej bych si osobně v tomto případě asi odpustil. 

Diskuze (25) Další článek: Kim Dotcom je údajně bez peněz a možná opět zamíří za mříže

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,