Abú Zabí má v plánu prodat Globalfoundries na výrobu pokročilých čipů

Jeden z největších a také nejbohatších emirátů – Abú Zabí skrze investiční společnost ATIC vlastní společnost Globalfoundries, která se zabývá zakázkovou výrobou pokročilých čipů pro různé segmenty. Nyní ale majitelé (vláda) uvažují o prodeji.

Globalfoundries v minulosti pohltila Chartered Semiconductor a čerstvě také IBM Microelectronics za 1,5 miliardy dolarů. Původním vlastníkem byla společnost AMD, která tak podobně jako Intel vlastnila i výrobní část. Nakonec se jí ale zbavila a výrobu čipů tak outsourcuje.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání hlavních hráčů na poli zakázkové výroby čipů pro rok 2014. Samsung je sice menší z pohledu zakázkové výroby, obecně je ale největším výrobcem čipů, protože vyrábí obrovské množství vlastních zařízení

Hlavní konkurencí pro Globaldfoundries je například TSMC nebo Samsung, ale Golbalfoundries patří nyní mezi největší hráče na tomto poli. Továrny má na třech kontinentech, ale v poslední době se podobně jako třeba TSMC společnost potýkala se zpožděním nových výrobních technologií. Globalfoundries nedávno koupilo od Samsungu licenci na 14nm technologii výroby čipů a pracuje na vlastní 10nm a 7nm technologii, takže by se opět mělo dostat do hry o nejmodernější čipy pro potenciální odběratele jako Apple nebo Qualcomm a dalších.

Podle informací webu Bloomberg je nyní Globalfoundries dvojkou na 42miliardovém trhu zakázkové výroby čipů s podílem 11 %, první místo si drží TSMC s 60% podílem. Důvodem možného prodeje, který se odhaduje na hodnotu kolem 15 až 20 miliard dolarů, je snižování ceny ropy, ze které Abú Zabí těží. Vzhledem k tomu, že výroba čipů na celosvětové úrovni mohla Abú Zabí posunout více do budoucnosti a omezit tak závislost na ropě, jde o překvapivý krok. Situace je asi špatná a hledají se tak způsoby, jak výhodně zpeněžit současná aktiva včetně Globalfoundries.

Společnost Globalfoundries má přibližně 16 000 zaměstnanců a v minulém roce dosáhla na obrat 4,4 miliardy dolarů, tedy o 3,3 % méně než v roce 2013.

Diskuze (1) Další článek: Vědci si zahrávají s ohněm. Učí roboty odmítat příkazy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,