Cloud | Windows | Bezpečnost | Operační systémy

A je to tady. Počínaje sestavením 14915 se Windows 10 mění v obří „bittorrentový“ systém

  • Microsoft již dříve umožnil stahovat záplaty od ostatních PC v LAN
  • Nyní se otevírají vrátka pro aktualizace od všech surfařů
  • Je to vlastně takový redmondský „BitTorrent“

Když Microsoft loni na podzim vypustil do světa svůj listopadový update Windows 10, jednou z novinek byla i schopnost stahovat aktualizace od okolních počítačů v lokální síti a internetu.

Záplatu si předá jeden počítač od druhého

Novinka měla podle záměru Microsoftu pomoci zejména podnikům a školám, protože každý z desítek a stovek počítačů by v tomto režimu nemusel vytěžovat internetovou konektivitu a stahovat data přímo od Microsoftu, ale záplatu by jich získalo jen pár, načež by se automaticky rozšířila do ostatních mašin v lokální síti.

181950541
V pokročilém nastavení aktualizací se skrývá možnost stahování záplat nejen ze serverů Microsoftu, ale i od ostatních počítačů v lokální síti a na internetu

Po roce má Microsoft první data a podle jeho zjištění může sdílení aktualizací s počítači v dané LAN ušetřit 30 až 50 % internetové konektivity, kterou mohou vytížit smysluplnější aplikace.

LAN funguje, teď zkusíme celý internet

Nyní se Microsoft konečně odhodlal i k tomu druhému kroku a počínaje sestavením Windows 10 číslo 141915, které aktuálně dorazilo k betatesterům z programu Insider, povolí i stahování aktualizací od zcela cizích počítačů v internetu.

560152215
Jste v programu Insider? Sestavení 14915 již povolí instalaci záplat i od ostatních surfařů na internetu. Pokud funkci povolíte a skutečně k tomu jednoho dne dojde, Desítky vás upozorní speciální notifikací.

Tato možnost byla v nastavení aktualizací Windows také už nějaký čas, nicméně fakticky k tomu zatím nikdy nedošlo. Pokud budete mít dané sestavení a v nastavení povolíte stahování aktualizací od ostatních počítačů v internetu, záplata k vám může dorazit třeba od souseda na síti stejného operátora (pokud bude také v programu Insider) a stejně tak vy můžete poskytnout část stažené záplaty ostatním surfařům, se kterými máte dobré internetové spojení.

Zkušené surfaře již jistě napadlo, že to celé vypadá jako BitTorrent. A fakticky také je, ačkoliv se Microsoft nepochlubil, jakou konkrétní technologii pro tento P2P systém používá.

Snad v Redmondu neudělají chybu

Pokud se tento způsob stahování aktualizací rozšíří, legitimizuje to a podpoří technologii P2P jako takovou, která je dnes spojovaná prakticky výhradně se stahováním warezu. Zároveň to ulehčí práci samotným serverům Microsoftu a záplata se může v určitých případech skutečně stáhnout rychleji, protože nebude cestovat třeba stovky a tisíce kilometrů z některého z CDN serverů rozesetých po celém světě. Na stranu druhou vám ale může sdílení vlastních záplat Windows vytěžovat linku, pokud si je od vás zrovna budou stahovat ostatní počítače.

Právě kvůli vytěžování uživatelských přípojek v minulosti opustil podobný systém třeba Skype, který také mohl používat konektivitu svých vlastních uživatelů pro cizí hovory. Jelikož Skype patří Microsoftu, je možné, že to celé postavil právě na jeho původní P2P technologii.

568603071
Stahování skrze P2P (BitTorrent) v praxi: Data, která stahuji, zároveň poskytuji dalším zájemcům. Čím více lidí tedy daný torrent (balíček) stahuje a má na svém počítači, tím je dostupnější.

Novinka bude jistě výzvou pro útočníky všeho druhu, kteří se budou pokoušet celý systém napadnout a zneužít.

Pokud by se jim to podařilo, mohli by distribuční systém zneužít třeba pro šíření virů a dalšího malwaru. Zabezpečení tedy bude maximálně kritickým bodem, při počtu instalaci Windows 10, který jde již do stovek milionů, by se totiž kvůli potenciální chybě v návrhu mohl zrodit třeba obří botnet, kterého by si jen tak někdo nevšiml.

Diskuze (79) Další článek: Velká rána pro Elona Muska: Na Cape Canaveral explodovala raketa SpaceX

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,