5 nejlepších VPN služeb: když potřebujete cizí IP adresu

Anonymita při surfování, skrytí IP adresy nebo přístup k zahraničním službám. To mohou být důvody pro použití VPN. Vybrali jsme čtyři komerční služby a jednu alternativu zdarma.
Kapitoly článku

S VPN se nejčastěji setkáte ve firemním prostředí, kde se i vzdálený počítač může díky této technologii připojit do interní sítě. Často se však také připojení pomocí šifrovaného VPN tunelu používá k anonymizaci při brouzdání na internetu nebo využívání služeb, které jsou dostupné pouze v některých zemích. Po připojení totiž počítač přebere vnější IP adresu VPN serveru a pro navštívený web tak český surfař vypadá jako uživatel ze San Francisca.

Většina poskytovatelů VPN služeb sice nabízí i zkušební balíčky, které jsou zdarma, avšak obsahují pouze omezené množství serverů a především značně omezenou rychlost. Pokud to tedy se zahraničními službami myslíte vážně, investice do placeného tarifu vás asi nemine.

uvod.jpg
Ruční připojení k VPN ve Windows 8.1

Připojení k VPN probíhá buď pomocí aplikace dané služby, nebo běžnou konfigurací ve Windows. Ačkoliv poskytovatelé preferují instalaci jejich klienta, u mnoha služeb najdete také informace o tom, jak a s jakými údaji se připojit bez softwaru třetí strany. Kromě toho je při výběru VPN poskytovatele brát v potaz úroveň šifrování, případné blokování některých služeb (torrenty) nebo to, zda služba ukládá záznamy o připojení (tzv. logy).

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,