4 nejlepší vychytávky z laboratoře YouTube

Skoro každá Google služba má svůj Labs. YouTube má naopak svůj TestTube. Vedle možnosti aktivace HTML5 přehrávače tu najdete i některé speciality – třeba hudební přehrávač.

Videoportál YouTube má už nějaký pátek svou vlastní Laboratoř. Oproti ostatním Google službám ji ovšem nenajdete v horním pravém rohu v podobě malé ikonky zelené baňky pro chemiky. Na několik málo experimentů ale narazíte, pokud v prohlížeči navštívíte adresu youtube.cz/testube.

Youtubácká laboratoř se totiž jmenuje TestTube a vlastně ji už přinejmenším z dvou třetin znáte, o její nabídce jsme totiž v minulosti už psali. Narazíte tu tedy třeba na možnost aktivace HTML5 přehrávače, který nahradí ten standardní, který běží ve Flash Playeru. Dalším, už nominovaným, experimentem jsou pak poznámky, které můžete přidat do videa.

Některé nové funkce však zatím zůstávají docela neznámé, třeba vyhledávání videí nikoliv podle jejich zařazení, názvu a popisku, ale podle komentářů. Nepsali jsme také o projektu Feather nebo o YouTube Music Discovery, který z portálu udělá docela schopný přehrávač – internetové rádio na přání. A existují ještě další. Vybral jsem čtyři nová vylepšení YouTube, která se obzvlášť povedla.

CaptionTube

Začnu docela samostatným projektem, který běží mimo doménu youtube.com na systému Google AppEngine. Jmenuje se CaptionTube a je to docela luxusní editor SRT a SUB titulků. Do aplikace se přihlásíte pomocí svého YouTube účtu, načtete libovolné video (opět z YouTube), které vůbec nemusí být vaše, a pak už na vás čeká stará dobrá otrocká práce – psaní a časování titulků řádek po řádku. CaptionTube s „designem Adobe Premiere Pro“ vám pro snazší práci nabídne časovou osu a další časové nástroje. Hotové titulky můžete uložit do zmíněných formátů SUB/SRT nebo třeba zkopírovat do schránky, použít pro své účely nebo rovnou nahrát do svých videí na YouTube.

captiontube1.png  captiontube2.png  captiontube3.png
Tvorba titulků v CaptionTube: nejprve je poctivě načasujete, pak si je vyzkoušíte a nakonec je uložíte třeba do formátu SRT

YouTube Music Discovery

Před několika měsíci jsem na Živě.cz vydal článek o osmi webových rádií na přání. Zmiňoval jsem i službu Songza.TV, která sestaví seznam hudebních skladeb k přehrání na základě hudebních klipů na YouTube – budete tedy vlastně poslouchat seznam videí. Prakticky to samé ale umí i YouTube. Experimentální funkce se jmenuje Music Discovery a skládá se ze tří kroků. V prvém si skrze vyhledávač vyberete interpreta nebo skladbu, v druhém si prohlédnete sestavený playlist a ve třetím už posloucháte samotnou muziku. Ta se spouští skrze běžné YouTube video, ve flashovém přehrávači se nicméně objeví nové tlačítko pro přechod na další skladbu. Po skončení videa se zároveň načte nové jako při přehrávání běžných videoseznamů.

discovery1.png  discovery2.png  discovery3.png
Nejprve vyhledáte umělce nebo skladbu, upravíte si předdefinvaný seznam skladeb, a pak už jen posloucháte.
Všimněte si tlačítka pro přeskočení na další skladbu ve flashovém přehrávači – tu v běžném YouTube nenajdete

Pokud stránku prohlížeče minimalizujete, získáte zvukovou kulisu na celý den a to vlastně úplně zdarma.

Vyhledávání komentářů

YouTube videa se hledají fulltextovým systémem, prohledává se tedy nejen jejich název, ale také kategorické zařazení, popis, klíčová slova a další informace. Pomocí TestTube ale můžete videa hledat i podle jejich komentářů. Funkce bude mít asi docela okrajové použití – zvláště v Česku, kde se díky menší komunitě videa komentují mnohem střízlivěji, nicméně to může být poslední záchranný kruh pro ty, kteří nemohou běžnou cestou najít „to ztracené“ video. Bude to ale samozřejmě fungovat pouze v tom případě, že bude mít alespoň jeden komentář.

komentare.png  komentare2.png
Seznam posledních komentářů ve výchozím jazyku a vyhledávání napříč portálem

Statistiky pro publikum

Na YouTube komunita každý den nahraje ohromné množství materiálu. Mnohem více videa si ale během jednoho jediného dne přehrajeme. Google o naší činnosti na YouTube sbírá anonymní informace, na jejichž základě umí sestavovat poutavé statistiky.Statistiky pro publikum se pak snaží zodpovědět otázku, kdo vlastně na YouTube „žije“, tedy kdo zde sleduje videa.

 statistiky1.png  statistiky2.png
Jaká videa sledují česká náctiletá děvčata?

Pomocí několika filtrů se tedy můžete YouTube serveru zeptat třeba na to, jaká videa sledují mladé české návštěvnice, které spadají do věkového rozsahu 13-17 let. Co myslíte?

Experimentálních a pokročilých funkcí nicméně YouTube skýtá mnohem více. Pokud alespoň trochu rozumíte Javascriptu, určitě navštivte stránku YouTube API, kde se dozvíte, jak si vytvořit svůj vlastní optimalizovaný přehrávač, který budete moci použít na svých stránkách. Snadno si pak napíšete třeba přehrávač s podporou kapitol, který používáme u pořadů Týden Živě. Na jeho zjednodušenou verzi se můžete podívat zde.

Majitelé větších webů, kteří chtějí udržet kontakt s vlastní komunitou návštěvníků, pak může zajímat třeba služba YouTube Direct, která zase umožňuje nahrávat a spravovat videa, která na váš web nahráli vaši návštěvníci. Na podobném principu komunikuje s diváky třeba Václav Moravec ve svých pořadech formou přednatočených videodotazů právě zkrze YouTube.

Diskuze (10) Další článek: Skype 4.2 opět zvyšuje kvalitu hovoru

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,