20. výročí Internetu

Včerejšího dne oslavil 20 výročí svého vzniku protokol TCP/IP, který nahradil dřívější zastaralý Network Control Protocol (NCP) sítě ARPANET. Tímto dnem se dá hovořit o opravdovém vzniku Internetu, i když jeho kořeny sahají dále k počátkům sítě ARPANET.

ARPANET vznikl pod záštitou grantové agentury ARPA jež byla součástí projektu Ministerstva obrany USA, jejímž prvotním cílem bylo vytvořit počítačovou síť, kde výpadek jedné složky neovlivní celou síť. Síť neměla být centralizovaná, aby mohla případně fungovat i po jaderné válce. První pokusná síť spojila počítače čtyř universit na západě USA: tři v Kalifornii a jednu v Utahu. O síť začaly mít zájem i další university a tak počet uzlů ARPANETu rychle rostl a v roce 1971 jich bylo 16, následující rok již 37 uzlů.

Protokol TCP/IP byl navržen Vintonem Cerfem a Robertem Kahnem a od roku 1983 zcela nahradil původní NCP protokol. Počet připojených počítačů nebyl s novým protokolem nijak omezen a s příchodem prvních osobních PC rychle rostl až do dnešních stovek miliónů uživatelů s přístupem k Internetu.

Zdroj: vnunet

Diskuze (20) Další článek: IBM prodalo své HDD aktivity

Témata článku: Grant, Vznik, Výročí, Utah

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů