20. výročí Internetu

Včerejšího dne oslavil 20 výročí svého vzniku protokol TCP/IP, který nahradil dřívější zastaralý Network Control Protocol (NCP) sítě ARPANET. Tímto dnem se dá hovořit o opravdovém vzniku Internetu, i když jeho kořeny sahají dále k počátkům sítě ARPANET.

ARPANET vznikl pod záštitou grantové agentury ARPA jež byla součástí projektu Ministerstva obrany USA, jejímž prvotním cílem bylo vytvořit počítačovou síť, kde výpadek jedné složky neovlivní celou síť. Síť neměla být centralizovaná, aby mohla případně fungovat i po jaderné válce. První pokusná síť spojila počítače čtyř universit na západě USA: tři v Kalifornii a jednu v Utahu. O síť začaly mít zájem i další university a tak počet uzlů ARPANETu rychle rostl a v roce 1971 jich bylo 16, následující rok již 37 uzlů.

Protokol TCP/IP byl navržen Vintonem Cerfem a Robertem Kahnem a od roku 1983 zcela nahradil původní NCP protokol. Počet připojených počítačů nebyl s novým protokolem nijak omezen a s příchodem prvních osobních PC rychle rostl až do dnešních stovek miliónů uživatelů s přístupem k Internetu.

Zdroj: vnunet

Diskuze (20) Další článek: IBM prodalo své HDD aktivity

Témata článku: Utah, Výročí, Grant, Vznik


Určitě si přečtěte

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 58

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny