Petr Orel

Sledujte Živě.cz na Facebooku
Plány firmy AMD - CPU Roadmap

Plány firmy AMD - CPU Roadmap

Je to již již poměrně dlouho, co jsme přinesli pohled na plánovaný budoucí vývoj procesorů AMD. Po nějaké době se opět objevily zajímavé informace a tak jsme zde s poslední "silniční mapou" firmy AMD...

22.  5.  2001 | Petr Orel | 13

Athlon počtvrté - Palomino je zde!

Athlon počtvrté - Palomino je zde!

"Už bylo na čase" - tak bychom mohli shrnout pocity většiny lidí vyhlížejících nový produkt AMD. Konečně jsme se dočkali, prozatím sice jen v mobilní verzi, nového Athlonu 4 s jádrem Palomino. Co je důležité - nový Athlon přináší řadu zlepšení oproti svému předchůdci. S ním přichází i mobilní Duron.

21.  5.  2001 | Petr Orel | 3

Je Pentium 4

Je Pentium 4

Při uvedení prvních Pentii 4 byli mnozí nemile překvapeni chladičem monstrózních rozměrů doplněného o nadstandardně velký větrák. Tento až půlkilogramový macek se montuje pomocí speciálních konzol přímo na základní desku a ne k socketu, jak jsme si zvykli u dřívějších procesorů. A k čemu je tak veliký chladící potenciál potřeba? K uchlazení až 100W tepelného výkonu!

9.  5.  2001 | Petr Orel | 21

Umlčte IBM: Automatic Acoustic Managment

Umlčte IBM: Automatic Acoustic Managment

Pro majitele pevných disků IBM Deskstar řady 40GV, 75GXP a nejnovějšího 60GXP je k dispozici šikovný program IBM Feature Tool nahrazující dřívější IBM ATA Switch Utility na přepínání Ultra DMA režimů. Ale nejenom to, tato utilita umožňuje u výše zmíněných disků zapnout Automatic Acoustic Managment snižující hlučnost disku na minimum.

4.  5.  2001 | Petr Orel | 17

Tuning propustnosti pamětí

Tuning propustnosti pamětí

Také jste se už zamýšleli jak vyladit výkon počítače na maximum? Málokdo dokáže poradit jak na to. Vše se liší počítač od počítače, komponenta od komponenty. Zkoušeli jste přetaktovávat procesor, měnit FSB, různě nastavovat v BIOSu? Možná, že se vám podařilo o něco zvýšit výkon vyladěním pamětí. A právě o tom, co má největší vliv na propustnost, je tento článek.

8.  4.  2001 | Petr Orel | 2

Měření propustnosti pamětí - STREAM

Měření propustnosti pamětí - STREAM

Pro "pokročilé": Určujícím faktorem výkonu dnešních počítačů je často propustnost pamětí. Jsou to totiž právě paměti, které dnes brzdí rozvoj směrem k vyšším frekvencím. Nejvíce markantní je to u grafických karet, problémem je ale i pomalá systémová paměť. Ke změření efektivní propustnosti systémové RAM napomůže program STREAM.

19.  3.  2001 | Petr Orel

Zahoření CPU

Zahoření CPU

Overclocking: Eagle si tentokráte overclockersky "pohrál" s počítačem vybaveným procesorem AMD K6 166, který přinutil pracovat na frekvenci 233MHz. Článek sice pojednává o přetaktování procesoru starší generace, avšak na jeho příkladě ukazuje jev, jemuž by se snad dalo říci "záběhem" neboli podle jeho slov "zahořováním" procesoru. Upozornění pro slabší nátury - napětí a metody použité při tomto experimentu jsou pro dnešní CPU nemyslitelné a "životu nebezpečné".

12.  3.  2001 | Petr Orel

Máme věřit teplotním čidlům?

Máme věřit teplotním čidlům?

Eagle: Dobře se bavím, když vidím, že někteří lidé dokládají úspěchy svých metod chlazení procesorů váděním "teploty procesoru", kterou změřili (aniž to tuší) čidlem zabudovaným pod socketem na základní desce. Není totiž nic ošidnějšího, než připustit takováto srovnávání. Znamená to tedy že teplota procesoru není důležitá? Ne! Jistě je důležitá... otázkou však zůstává, nakolik ji skutečně můžeme zjistit.

21.  2.  2001 | Petr Orel | 6

PCtuning: Paměti DDR a Pentium III - nevhodný pár?

PCtuning: Paměti DDR a Pentium III - nevhodný pár?

Může nová čipová sada Apollo Pro 266 využívající pamětí SDRAM DDR zachránit pošramocenou pověst Pentia III? Dost těžko, tak zní verdikt několika serverů, kterým se poštěstilo desku s tímto čipsetem dostat na testování. Jak je to možné?

2.  2.  2001 | Petr Orel

Trendy: VIA Apollo KT266

Trendy: VIA Apollo KT266

Dnes jsme se podívali blíže na připravovanou novou generaci čipsetu od firmy VIA využívajícího pamětí DDR SDRAM a určeného pro platformu procesorů AMD Athlon / Duron. Čipsetu je přisouzeno jméno Apollo KT266, a již první pohled na jeho specifikace a vlastnosti svědčí o tom, že se bude jednat o výkonový skok v několika oblastech. Pojďme se tedy podívat, do čeho se to bude v nejbližší době skákat...

17.  1.  2001 | Petr Orel

Pop Chart: Procesory

Pop Chart: Procesory

Aktualizováno / doplněno 3.1.2001: "Instantní a koncentrované informace" o procesorech dnes připravil Eagle. A vše je jako obvykle naservírováno k rychlé a snadné orientaci - pokud tedy potřebujete stručný předled "vše v jednom" stačí jeden klik!

4.  1.  2001 | Petr Orel | 2

Jak se flashuje BIOS...

Jak se flashuje BIOS...

V dnešní době je prakticky nutností každou chvíli updatovat BIOS. Ptáte se proč? Protože jediný praktický rozdíl mezi základními deskami je v jejich vyladění, konkrétně ve vyladění čipové sady. Proto v testech často vyhrává ASUS. Je totiž největším výrobcem a má dost peněz na zaměstnávání lidí, kteří se budou laděním zabývat. Časem ale najdou to správné vyladění i ostatní výrobci a nové BIOSy tak často přináší nejen zlepšenou stabilitu, ale často také vyšší výkon. A jak na flashování? O tom Vám povíme v následujícím příspěvku.

2.  1.  2001 | Petr Orel | 1

Tak nám zabili 3dfx...

Tak nám zabili 3dfx...

Možná se vám tento nadpis zdá poněkud... hmmm... přehnaný - stejně je to jedno. Za sumu 112 mil. USD totiž právě tuto firmu kupuje její největší konkurent - stále větší a větší nVidia (to, že je 3dfx firmou "zralou na prodej" jsme tvrdili již před 3/4 rokem, předpokládali jsme ale, že ženichem bude ATI). Nyní je jasné, že se nad vlastními projekty 3dfx stahují mraky. Je totiž málo pravděpodobné, že by nVidia aktivně dále rozvíjela čipy VSA-100 či VSA-200, či dále investovala do rozvoje kvalitnějších ovládačů současných produktů :-(

19.  12.  2000 | Petr Orel

Bootujeme do Windows... rychleji

Bootujeme do Windows... rychleji

Windows logoMožná jste se doslechli o tom, jak jsou Windows ME perfektní, když dokáží nabootovat do 30s od zapnutí počítače. Toho samého a možná i lepšího výsledku se ale dá celkem snadno docílit i s „obyčejnými“ Windows 95 & 98. Jak na to napoví následující článek.

Předem chci zdůraznit, že tento článek se netýká systému Windows NT, ani tuningu nastavení čipové sady apod. a byl založen na nastavení operačního systému Windows 98 Second Edition (build 4.10.2222A). Jiné systémy se mohou mírně lišit.

7.  12.  2000 | Petr Orel | 5

Plány AMD na rok 2001

Plány AMD na rok 2001

Poslední rok v procesorech se nesl ve znamení souboje Intelu, dosavadního krále tohoto segmentu s firmou AMD, a je bez diskuze, že z tohoto souboje vyšlo lépe právě AMD - a to díky novým Duronům a Athlonům. Dnes však není situace o nic jasnější - vše se totiž více vyostřuje nástupem Pentia 4 a rozšiřující se nabídkou čipových sad pro současné Pentium III a Celerona. Vše nasvědčuje tomu, že příští rok bude jen dalším kolem nastoupené bitvy...

5.  12.  2000 | Petr Orel

Čipové sady firmy Intel

Čipové sady firmy Intel

Seriál o čipových sadách je zaměřen na dnes dostupné typy s důrazem na rozdíly mezi nimi, na vzájemné kombinace čipů North a South Bridge a na některé zajímavosti - zdůrazníme také, na co byste si měli při nákupu desek s popisovanými čipsety dát pozor. Tento seriál se snaží tedy být pro Vás nápovědou, pomocí které byste měli být schopni vybrat si pro Vás to optimální řešení. První díl je zaměřen na čipy firmy Intel.

20.  11.  2000 | Petr Orel

Vliv frekvence na výkon graf. karet

Vliv frekvence na výkon graf. karet

Dnes již nikoho nepřekvapí přetaktování procesorů a hodně lidí má také zkušenosti s přetaktováním grafických karet. Tady to ale není tak jednoduché - jádro je závislé na pamětech a rychlé paměti s pomalým čipem jsou k ničemu. Důležité je najít ten správný kompromis v nastavení jejich rychlostí . A právě na to se zaměřuje tento článek.

23.  10.  2000 | Petr Orel

Chlazení: AMD doporučuje

Chlazení: AMD doporučuje

To, že Duron a především Thunderbird velice topí, je všeobecně známé. Méně známé je ale to, podle čeho vybírat vhodný chladič. Naštěstí pro nás přímo AMD připravila "Thermal, Mechanical and Chassis Cooling Design Guide", kde se dozvíte všechny podstatné informace a doporučení, od specifikací chladičů, přes chlazení case, až k obecným informacím. Čtěte dále.

26.  9.  2000 | Petr Orel

Coppermine core C0 - pozor na něj

Coppermine core C0 - pozor na něj

Některým z vás pravděpodobně neuniklo, že Intel s uvedením Pentia III 1.13 GHz zavedl nový stepping a snížil velikost celého procesoru. Jak to s Pentiem III 1.13 GHz dopadlo, víme všichni. Ale co je tedy zajímavého na stepping C0 ? Používají ho totiž i pomalejší Pentia III a Celerony.

15.  9.  2000 | Petr Orel | 1

Budoucí procesory AMD a Intelu

Budoucí procesory AMD a Intelu

Podařilo se mi sehnat velice zajímavé informace o budoucích procesorech jak od AMD, tak od Intelu. U AMD je zajímavé především jádro Mustang pro nové Athlony a u Intelu se to také jen hemží zajímavostmi. Zajímá vás, jaký procesor si budete moci příští rok koupit? Tak čtěte dále.

11.  9.  2000 | Petr Orel

Neoficiální benchmarky Pentia 4

Neoficiální benchmarky Pentia 4

Na The Register se objevily předběžné výsledky benchmarků Pentia 4 v porovnání s dosud nejrychlejším procesorem - 1.1GHz AMD Thunderbirdem. Výsledky vás možná překvapí (Eagle: mě ani ne...). Pro objektivitu je nutné ovšem poznamenat, že se jedná o předběžné a neoficiální výsledky, tudíž je nutné brát je se solidní rezervou.

5.  9.  2000 | Petr Orel

Spin-down & Firmware update u CD-ROM

Spin-down & Firmware update u CD-ROM

Při hledání utilitky pro nastavení spin-downu u mé CD-ROMky jsem zjistil ("spin down" je doba, za kterou se CD disk přestane v mechanice točit), že budu muset updatovat firmware mého Teac-u. Výměnou za tuto ne zcela bezrizikovou operaci se mi nabídla možnost měnit nejenom spin-down, ale také rychlost čtení CD-ROM (při nižší rychlosti je np. mechanika mnohem tišší)...

30.  8.  2000 | Petr Orel | 2

Intel zastavuje výrobu a prodej Pentia III 1.13GHz

Intel zastavuje výrobu a prodej Pentia III 1.13GHz

Eagle: Intelu vydrželo jeho vládnutí na pomyslném trůnu nejrychlejšího procesoru čtyři týdny. Přesně 31. července Intel uvedl Pentium III s pracovní frekvencí 1.13GHz. Už před uvedením se objevovaly pochybnosti o tomto kroku, protože Intel sotva dokázal trh zásobovat 1GHz verzí. Stalo se ovšem to, co nikdo nečekal - Intel po problémech stáhnul 1.13GHz Pentium III z prodeje a mezitím... AMD začíná dodávat 1.1GHz Athlon. Král je mrtev - ať žije král...

29.  8.  2000 | Petr Orel

LuraWave - nová metoda komprese?

LuraWave - nová metoda komprese?

Pryč jsou časy, kdy pro uchování obrázků sloužil datově poněkud objemný formát BMP (bitmap). Časy se změnily, komprimačních metod přibylo jako hub po dešti. Ze všech těchto formátů se ukázaly jako nejlepší pro nenáročnou grafiku GIF a pro fotografie JPEG. Díky Internetu se tyto dva formáty ještě dále rozšířily a dnes se snad nenajde program, který by s nimi nedokázal pracovat. Může ale ještě někdo sesadit tyto kompresní formáty z pomyslného trůnu? Právě o to se snaží firma LuraTech s novou metodou LuraWave. A že je o co stát!

24.  8.  2000 | Petr Orel

BX... ano či ne?

BX... ano či ne?

Eagle: Intel oznámil, že oblíbený čipset i440BX se má ke konci tohoto roku přestat vyrábět - jedna z posledních šancí na koupi "BX" základní desky je právě teď... Výrobci desek s touto čipovou sadou měli k dispozici dva roky na to, aby dotáhli výkon a spolehlivost této platformy až na samý vrchol - a ta přes svůj věk stále patří mezi šampióny. Stojí ale za to?

19.  7.  2000 | Petr Orel

II. Jak přetaktovat Socket A?

II. Jak přetaktovat Socket A?

Zatím jsem se tady zmínil o první (lehčí) variantě přetaktování procesorů pro Socket A. Bohužel se zdá, že tento způsob přetaktování není možný aplikovat na všechny procesory. Nové Durony a Thunderbirdy totiž budou mít skutečně zablokovaný násobič. Dnes si povíme něco o poněkud hardcore způsobu....můstcích.

19.  7.  2000 | Petr Orel

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize