Apple konečně spojil počítače a mobily: jak to funguje?

Nový operační systém Applu dbá na propojení iOS a OS X. Usnadňuje práci při přecházení mezi zařízeními a dokáže přesměrovat telefonní hovory na počítač. Co vše budou Macy umět?
Kapitoly článku

Nové systémy Applu OS X 10.10 Yosemite a iOS 8 se přiblížily nejen po stránce designu, ale také funkčně. Apple konečně začal naplňovat vize propojení různorodých zařízení, které již dlouho vídáme v různých futuristických prezentačních videích – například že z tabletu šoupnutím prstu přehodíte tabulku do počítače a plynule pokračujete v práci. 

Apple předvedl hned několik nových možností, kdy se počítače a mobilní zařízení setkávají a těsně spolupracují. Nejvíce působivé je propojení aplikací, kdy lze rozepsaný e-mail v iPadu plynule dopsat u pohodlnější klávesnice Maca apod. Ale je toho víc. Hlavně vše funguje tak, jak bychom v roce 2014 čekali – tedy jednoduše, automaticky, bez nutnosti přemýšlet, něco instalovat nebo studovat manuály...

Handoff: začnu na mobilu, dokončím v počítači

U Applu platí více než kde jinde, že uživatelé vlastní více propojených zařízení. Velká část z těch, co používají Mac také telefonují s iPhonem a mezitím šudlají na displeji iPadu. Handoff nyní zpřístupní propojení blízkých zařízení – přesněji tedy aplikací, které na nich běží. Rozdělaná práce, či stav aplikace se tak bude přesunovat na druhé zařízení, které je v blízkosti.

Jako příklad si můžeme představit rozpracovanou tabulku v Numbers na Macbooku. Pokud se s laptopem uživatel vrátí domů, stačí odemknout iPad, iPhone nebo klidně druhý stolní Mac a ten stejný dokument, jenž byl rozpracován na Macbooku ihned otevřít ve stejné podobě a pokračovat v práci. Tuto funkci v OS X Yosemite budou podporovat nativní aplikace Mail, Safari, Pages, Numbers, Keynote, Mapy, iMessage, Připomínky, Kalendář a Kontakty. Aktuální stav těchto aplikací se tedy bude přenášet mezi blízkými zařízeními. Co je však pod pokličkou této funkce?

mac_and_ios_handoff_mac_ios.jpg

Aby Handoff mohl fungovat, potřebuje k tomu dvě aktivní sítě – Bluetooth a připojený účet iCloudu. Bluetooth je využíváno pro detekování blízkých zařízení. Z toho také vyplývá, na jaké stroje bude tato funkčnost omezena – pouze ty s Bluetooth 4.0. Prvotní komunikaci tedy zajistí totožná technologie, na které pracuje systém iBeacon. Macy a iOS placky si mezi sebou vymění zprávu, že jsou v dosahu a začnou sledovat, zda mezi běžícími aplikacemi náhodou není ta, která podporuje Handoff.

Pokud se taková aplikace najde, přijde na řadu iCloud. Data se z jednoho zařízení přesunou do datacenter Applu a odtud se po odemknutí druhého zařízení stáhnou do spuštěného protějšku původní aplikace. Přenos tak není závislý na připojení ke stejné Wi-Fi síti.

Screen Shot 2014-06-04 at 12.24.15.png
Byl detekován rozepsaný mail na iPhonu, chcete jej dokončit na Macu?

Apple také potěšil vývojáře, když si Handoff nenechal pouze pro svoje interní aplikace. Systém je otevřený i pro developery, kteří jej mohou zakomponovat do svých aplikací pro iOS a OS X. Jediným omezením je nutnost distribuovat desktopovou verzi aplikace skrz Mac App Store – tím Apple zajistí kontrolu pro desktopovou i mobilní platformu. Do budoucna se tak můžeme těšit třeba na stejně synchronizovaný Office od Microsoftu.

continuation_2x.png
Takto pracuje Handoff v obou systémech, stačí stejný iCloud účet

V současné betaverzi funguje Handoff pouze s Mail.app, další interní aplikace se zatím o svůj stav s dalšími zařízeními nechtějí podělit. Pokud se řadíte mezi vývojáře či dobrodruhy, kteří OS X 10.10 ve verzi Developer Preview testují, nezapomeňte, že je nutné Handoff povolit v systémovém nastavení.

handoff-2.png
Chcete-li Handoff otestovat, je třeba jej povolit

Až Apple na podzim uvolní OS X Yosemite i pro běžné uživatele, zklamáni budou z nefungujícího Handoff majitelé strojů s rokem výroby 2011 a starších. Vinou staršího Bluetooth 2.1 nebude možné i kvůli šetření energie tuto funkci aktivovat. U iPhonu 4S či iPadu 3 z této situace nebude východisko. U Maců je však otázkou, zda bude možné Handoff zprovoznit připojením Bluetooth 4.0 adaptéru do USB.

 

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,