Historie | NASA | Počítače | Apollo

Apollo 11: Bez exotických počítačů s výkonem lepší kalkulačky by to nešlo

  • Dnešní vesmírné lodě SpaceX jsou prošpikované výkonnými počítači
  • NASA to musela před půlstoletím zvládnout se zlomkem výkonu
  • Podívejte se na několik klíčových počítačů, které se staraly o let

Je tomu přesně padesát let, co se startovací rampa LC-39 Kennedyho vesmírného střediska silně otřásla v základech a výkonná čerpadla prvního stupně rakety Saturn 5 začala hnát upravený petrolej a kapalný kyslík do pětice obrovských motorů F-1.

O nějakých sto metrů výše seděli v kabině připoutaní Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin. Hodiny ukazovaly 9:32:00 místního času (15:32:00 SELČ) a mise Apollo 11, která je měla s pomocí velitelského, servisního a lunárního modulu dopravit až na povrch měsíčního Moře klidu, právě odstartovala.

Launch Vehicle Digital Computer

Společně s astronauty, zásobami a hromadou přístrojů letělo k Měsíci i několik počítačů, které se staraly o to, aby vše proběhlo podle plánu. Ten první a vlastně ze všech nejdůležitější se jmenoval Launch Vehicle Digital Computer (LVDC) a vyrobili jej inženýři z IBM.

40e87a66-a6ac-4cb6-a480-e7eefa2bbb0c54ff1990-0d73-48f8-9aa0-16f89dce02f994ead72f-0308-4540-b4da-efa630bdde7b
Raketový počítač LVDC a jeho základní schéma činnosti

Pokud jste o něm doposud neslyšeli, není divu, jeho mise totiž skončila relativně brzy po zažehnutí motorů. Počítač byl společně s telemetrickými a radiokomunikačními systémy Saturnu součástí prstence Instrument Unit (IU), který odděloval tři raketové stupně od horní části s posádkou.

33f5ebd4-f84b-40a3-912c-160abb02b345
Instrument Unit pro rakety Saturn IB/V (Foto: NASA)

Jak už název napovídá, LVDC se staral o bezproblémový start, takže s pomocí gyroskopů, akcelerometrů, radarů a rádiových instrukcí ze Země řídil vstřikování paliva do spalovacích komor motorů, oddělování jednotlivých stupňů a vše ostatní, co bylo třeba k výstupu na orbitu.

Třicetikilogramový počítač dokázal při taktu 2,048 MHz zpracovat zhruba 12 000 instrukcí za sekundu. Byl tedy řádově zhruba milionkrát pomalejší než současné mašiny, ale zároveň k běhu potřeboval zhruba 137 wattů.  Modulární paměť tehdy fungovala ještě trošku jinak než dnes, ale v maximální konfiguraci mohla nabídnout prostor méně než 1 megabit.

Jakmile se od posádky postupně oddělily všechny raketové stupně, splnil svůj úkol i prstenec IU a s ním počítač LVDC, jehož zbytky postupně shořely v atmosféře.

f2f4efac-2dac-461f-83c2-c1111d8fafde
Schéma rakety Saturn V s vyznačením prstence Instrument Unit (Foto: NASA)

Bez Launch Vehicle Digital Computeru by tak komplexní raketa jako Saturn 5 nikdy nedosáhla řízeného letu. V létě 1969 naštěstí fungoval, jak měl, a tak mohla trojice astronautů další dny ve vesmíru používat dnes už slavný palubní počítač Apollo Guidance Computer (AGC).


Co měl AGC za úkol, z čeho se skládal, jak jej astronauti ovládali a v čem byl unikátní? To se dozvíte v dalších kapitolách.

Diskuze (22) Další článek: Dosluhující Windows 7 stále běží v pětině britských a amerických firem, odhalila studie

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,