Aktualizováno: Aféra okolo soukromých Twitter účtů je jen nedorozumění

Ačkoliv je Twitter implicitně otevřená služba a vaše příspěvky tak může číst jakýkoliv návštěvník, můžete svůj profil i uzamknout a právo čtenáře dát po vzoru Facebooku a dalších služeb jen své rodině, přátelům, kolegům. Twitter tedy lze použít i jako soukromou týmovou diskuzi nebo třeba podnikovou nástěnku, o jejímž obsahu se nikdo nedozví.

Potud tedy teorie, praxe už ale vypadá poněkud odlišně. Twitter, který před pár hodinami překonal hranici pěti miliard odeslaných zpráviček, totiž trpí nepříjemnou bezpečnostní slabinou, o které jako první referovali lidé z Los Angeles Times.

Zatímco běžný návštěvník se na zabezpečený profil skutečně nedostane, jinak je tomu v případě Google robota, který kontrolou bez problému projde a zabezpečené zprávy indexuje. Sice si je neprohlédnete v plném znění, ale pouze ve výsledcích vyhledávače, kde jsou ořezané, vzhledem k jejich stručnému charakteru (jedna zpráva na Twitteru musí mít délku maximálně 140 znaků) to ale zpravidla stačí k tomu, abyste pochopili, o čem osoba píše.

V současné chvíli stačí do Googlu zadat kouzelnou formuli site:twitter.com/billclinton, přičemž uživatelské jméno lze samozřejmě změnit za jiné. Parametr site: omezí výsledky Googlu jen na indexované stránky z této adresy, což samozřejmě není žádná magie, že se ovšem do výsledků dostanou i stránky, které by měly být zablokované i pro podobné roboty, je na pováženou.

A nakonec ještě praktická ukázka na zabezpečeném profilu amerického ex-prezidenta Billa Clintona.

twitter_bill.png  twitter_bill2.png
Na Twitter profil amerického ex-prezidenta se bez povolení nedostanete, o čem ale Bill Clinton píše, se přesto dozvíte

Věci se mají trochu jinak:

S prozaickým vysvětlením celé aféry před chvíli přispěchal CNET, jehož blogger Harrison Hoffman si všiml toho, že výpis zpráv ze zabezpečeného účtu Billa Clintona odpovídá falešnému účtu @notbillclinton. Ten dříve používal současný oficiální účet @billclinton a byl veřejně přístupný. Hoffman dále vysvětluje, že výpisy na Googlu tedy vůbec nepatří skutečnému Clintonovi, ale že se jedná o pozůstatek z doby, kdy jeho jména zneužíval autor podvodného profilu. A za pravdu mu dává i skutečnost, že jak Los Angeles Times, tak Mashable a další weby pracují pouze s tímto účtem, důkazy o indexování zpráv z jiných zabezpečených Twitter účtů tedy neexistují.

 

Diskuze (4) Další článek: Odvolací soud s The Pirate Bay až příští rok

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,