Živá diskuze s Ondřejem Filipem o doménách

Zadávání otázek bylo ukončenoNačíst nové odpovědi

Ondrej_Filip_zive.jpgNedávno padly dvě zajímavé hranice – zaregistrováno bylo 500 000 domén koncovkou CZ a 3 000 000 domén EU. Tato jubilea opět připomněla otázky spojené s internetovými doménami. Je poptávka po doménách stále tak silná? Ujaly se tzv. městské domény? Budou ceny domén ještě někdy klesat, nebo budou dokonce zdarma? Budou u nás zavedeny IDN? Na podobné a další vaše otázky dnes bude odpovídat Ondřej Filip ze sdružení CZ.NIC. A ptát se ho můžete i na praktické rady ohledně registrací, nebo na cokoli z oblasti domén.

Ondřej Filip je výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které zabezpečuje provoz domény CZ. V této funkci působí od roku 2004, kromě toho působí v představenstvu NIX.CZ (Neutral Internet Exchange) a zároveň je aktivním členem rady ccNSO (Country Code Names Supporting Organisation) v rámci organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

Otázky můžete zadávat již nyní. Ondřej Filip na ně začne odpovídat dnes od 13:30 hodin.

Pravidla živých diskuzí

  • Pokládejte pouze dotazy, které souvisí s tématem diskuze
  • Buďte slušní, věcní a struční, pište česky a srozumitelně
  • Vyhrazujeme si právo na úpravu dotazů: jazykovou, stylistickou, zkracovací
  • Nemůžeme zaručit, že dotazovaný odpoví na všechny otázky
  • Naopak zaručujeme, že vulgární, agresivní a nečitelné otázky nebudou zodpovězeny
  • Dotazy se v diskuzi objeví až po jejich zodpovězení
Ptal se: David Polesný

Ke konci minulého roku jsme zaznamenali registraci 500 000. domény. Je to ale velké, či malé číslo? Jaký je trend růstu počtu registrací českých domén za poslední roky a jaký je odhad do budoucna?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

počet národních domén je zhruba zavislý na velikosti populace a vyspělosti země. Z tohoto pohledu je našich 500 000 celkem dobré číslo a v počtu domén na jednoho obyvatele jsme rozhodně lidři postkomunistických zemí. Zajímavé jsou procentuální přírůstky za poslední roky. V roce 2004 byl nárůst 19 %, v roce 2005 21%, v roce 2006 25 %, v roce 2007 31% a loni to bylo neuvěřitelných 35 %. To jsou poměrně vysoké nárůsty. Divil bych se, kdyby tato akcelerace pokračovala. Ale i tak bude tempo velmi vysoké.

Ptal se: David Polesný

Před rokem bylo hodně slyšet o iniciativě měst pro zavedení tzv. městských domén. Jak se situace vyvinula? Povoluje ICANN registraci městských domén?

Odpověděl: Ondřej Filip

Toto je v organizaci ICANN poměrně aktuální téma. ICANN jako nejvyšší správce domén nedávno vydal návrh pravidel, podle kterých by mohly vznikat nové generické (nikoliv národní) domény nevyšší úrovně, tedy třeba i městské, jako .berlin či .nyc. ICANN požádal veřejnost o komentáře a sešlo se jich skutečně hodně. Poměrně zajímavá reakce přišla od vlády Spojených států amerických, která má v celém procesu velmi silné slovo. Ta vyzvala ICANN k vypracování dalších studií. Je tedy možné, že se nových generických domén letos ještě nedočkáme. To je špatná zpráva pro ty uživatele internetu, kteří neovládají latinku. Předpokládalo se, že velká část těchto domén bude v jiných abecedách než v latince.

Ptal se: Storm

Jak se díváte na doménové spekulanty? Myslíte, že to je business jako každý jiný, nebo tak trochu svinstvo?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

vnímám domény jako infrastrukturu pro další rozvoj Internetu. Tedy nikoliv jako koncový produkt. Pokud domény drží spekulant, jehož jediným cílem je získat lukrativní jména a pak je se ziskem prodat, mám pocit, že to rozvoji Internetu příliš neprospívá. Proto musím říct, že z těchto aktivit vůbec nejsem nadšen. Na druhou stranu, čim se liší spekulant s doménami od spekulantů na akciových burzách?

Ptal se: Jan Mrázek

Dobrý den
před jistou dobou jsem četl článek o tom, že by bylo možné používat v názvech domén diakritiku, byl to rozhovor s nějakýn specialistou, který tvrdil, že se na tom intenzivně pracuje. Od té doby jsem tom nikde nic neslyšel. Nastal v tomto ohledu nějaký pokrok? Děkuji za odpověď.

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

obecně se dá říct, že v doménách lze použít i jiné znaky, než jsou znaky anglické abecedy. Nejde tedy pouze o diaktiriku, ale i o znaky azbuky, čínská písma a podobně. Je na každém správci příslušné domény, jaké znakové sady a v jaké podobě povolí. U nás jsme zatím hodně konzervativní a v doménách používáme pouze anglickou abecedu. Sdružení CZ.NIC provádí zhruba každé dva roky průzkum veřejného mínění a ptá se uživatelů, zda-li by měli o zavedení diakritiky zájem. Zatím bylo zavedení diakritiky vždy přesvědčivě odmítnuto. Více informací můžete najít na jediném "diakritickém" URL v doméně .cz na stránkách háčkyčárky.cz

Tam najdete i výsledky všech průzkumů a můžete si otestovat, zda-li je Váš software na diakritiku připraven.

Ptal se: Pavol Barbaraic

Dobry den, chel by som vediet dovod nemoznosti registracie/predplatenia narodnej domeny na viac, ako jeden rok. tak ako tomu je u medzinarodnych domen .org, .com,.... atd.
Dakujem.

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

v doméně .cz můžete registrovat doménu na 1 rok až 10 let.

Ptal se: velicenstvo

Dobry den, jsem moc rad, ze jste znovu vydali knihu Pavla Satrapy IPv6. Chystate do budoucna i jine tituly a jestli ano, cemu se budou venovat?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

to jsme rádi, že Vás potěšila. Ano, do budoucna chystáme další knihy, které mají vztah k Internetové infrastruktuře a k novým technologiím. Další by měla vyjít už letos.

Ptal se: Tomáš Jartymyk

Dobrý den. Jaký vidíte problém v rozsahu omezezení protokolu IPv4 a jeho následným nahrazením protokolu IPv6. Dotknou se změny v protokolu v registraci nových domén, umožní nový protokol nové služby ?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

problém je velmi jednoduchý. Představte si současnou situaci v automobilech; pro jednoduchost předpokládejme,že všechna auta jezdí na benzín z nafty. A vy nyní přijdete s novým typem paliva, které se vyrábí z mořské vody a je ho tedy potenciálně dostatek, nicméně jeho výroba je zhruba stejně nákladná. Každý si uvědomuje, že ropa jednou dojde, nicméně nikdo si nekoupí automobil, který vyžaduje toto palivo, když není dostatek čerpacích stanic a nikdo nezačne stavět čerpací stanice s novým palivem, když na trhu nejsou žádná  auta, která by ho vyžadovala. O předělávání stávajících aut ani nemluvím. V podobné situaci je dneska protokol IPv6. Pro běžného uživatele totiž nic nového nepřináší. Stránky, e-maily a pod. přenášené pomocí protokolu IPv6 vypadají stejně a trvá to i stejně dlouho. Ale každý bude muset do této úpravy investovat. Takže rozhodující bude, kdy IPv4 adresy dojdou. A kdy to bude se snaží předpovídat třeba tato stránka.

Systém CZ.NIC je na IPv6 zcela přípaven. Naše weby, nameservery, mail servery, vše využívá oba protokoly současně. Chápu, že komerční organizace, často s nasazením IPv6 váhají a nechtějí investovat. Ale nerozumím, proč treba weby státních orgánů nepodporují IPv6, proč úřady nepožadují IPv6 po svých poskytovatelích připojení.

Ptal se: František Micko

Dobrý den, zaujala mě možnost městských domén. Jste schopen nyní predikovat kdy/zda vůbec takovéto domény budou spuštěny/uvolněny?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

osobně si myslím, že k zavedení městských domén dojde. Tlak příslušných metropolí, často podporovaných i příslušními zeměmi, je poměrně veliký. Otázka tedy spíše zní kdy. Můj soukromý odhad je rok 2010, ale situace zdaleka není tak přehledná, záleží na schvalování nových pravidel v rámci ICANN.

Ptal se: Anna

Dobrý den. Chtěla bych se Vás zeptat na Váši predikci ohledně cenové politiky v oblasti domén? Myslíte si, že budete ceny snižovat?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

cena se určitě bude snižovat, je to i součástí naší střednědobé koncepce. Nicméně nedá se předpokládat, že půjde o tak razatní zlevnění, jako ke kterému došlo v loni.

Ptal se: Radek

Dobrý den,
když mi expiruje doména, je tam ještě nějaká "ochranná lhůta", do kdy můžu registraci domény prodloužit a doménu mi přitom nemůže nikdo vyfouknout? Nebo hned druhý den po vypršení je doména nabízena k prodeji?
Díky, Radek

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

ano, po expiraci domény je ještě ochranná lhůta dlouhá 45 dnů; 30 dnů je doména bez omezení funkční, vše pracuje normálně. Po 30 dnech dojde k znefunkčnění domény; to by mělo být posledním varováním pro držitele, který nereagoval na celou řadu výzev registrátora a CZ.NICu. Pokud ani tehdy nejedná, je doména po dalších 15 dnech uvolněna.

Ptal se: Johnald

Dobrý den,

dovolte mi prosím dvě otázky:

český registrační systém domén už pronikl za hranice, jestli si pamatuji správně tak snad do Angoly. Nechystá se jeho využití i v dalších, třeba i méně "exotických" zemích?

Mám "éčkovou" Nokii s wi-fi a rád bych vyzkoušel, jestli bych na ní rozchodil telefonování s ENUM. Nevíte, kdo by mi mohl poradit, popř. kde bych našel potřebné návody nebo software?

Děkuji a zdravím

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den a děkuji za obě otázky.


ano, máte pravdu, na loňském setkání ICANN oznámili správci angolského registru, že  budou pro správu svých domén využívat náš systém FRED. Vedle této země projevila zájem také například Tanzánie a nové také Rwanda. Jde tedy zatím jen o africké státy. Ty většinou se spávou domén ve svých zemích začínají a hledají nejlepší řešení. Evropské země obvykle registrační systém mají a proto nový nehledají. Nicméně jsme v konaktu i s jednou Evropskou zemí, která o zavedení FREDa uvažuje. Její jméno zatím nebudu uvádět. Každopádně FRED je opensource, může jej nasadit kdokoliv, aniž bychom o tom věděli. Nedávno, treba začala FRED nasazovat Kostarika.

Co se táká Vaší druhé otázky, "éčkové" Nokie jde nastavit tak, aby s nimi bylo možné volat přes internet. Sám telefon ENUM nepodporuje, to, musí zařídit ustředna, což u ústředen, které podporují SIP nebývá problém. Výrobci ani prodejci zatím tuto možnost bohužel moc neuvádějí. Pokud to chcete zkusit, musíte sám. Případně Vás mohu odkázat na stránky naší podpory, kde je krok po kroku rozepsáno zprovoznění ENUM. To je ale univerzální. Jednotlivé telefony se v nastavení liší.

Ptal se: Volf22

Dobry den,
je u nas moznost ziskat domenu pres soud? Resp. jsou takove pripady? Jde mi o to, ze domenu odpovidajici nasemu nazvu firmy s koncovkou cz vlastni konkurence a ma ji presmerovanou na sve stranky. Tak nevim, zda to ma vubec cenu hnat k soudu.

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

možné to rozhodně je a mnoha držitelům se to již podařilo. Dokonce máte dvě možnosti, buď se můžete obrátit na Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Argární komoře České republiky nebo můžete jít k obecnému soudu. Lze ale říct, že rozhodčí řízení je rychlejší a levnější. Základní informace jak postupovat, včetně archivu soudních rozhodnutí, naleznete na našich stránkách.

Ptal se: PMrac

Co brání zavedení IPV6?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

informace k této otázce najdete v jedné z minulých odpovědí.  

Ptal se: Jakub Čížek

Je české IDN už definitivně mrtvé (viz. výsledky anket aj.), nebo se k němu ještě vrátíte?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

jak už jsme mnohokrát deklarovali. O tom, zda-li v doméně .cz bude použita diakritika, rozhodnou uživatelé. Ti zatím IDN odmítají. Určitě budeme jejich stanovisko monitorovat. Takže jako mrtvé bych to úplně nenazval, nicméně v plánech na nejbližší období implementace IDN není.

Ptal se: Ondra

Dobrý den,

zřejmě nejde o otázku, která by byla ve Vaší kompetenci,ale zajímal by mě Váš názor a případný aktuální vývoj ve světě v této věci.

Jak se díváte na zákonem neomezenou dostupnost domén? Dle mého názoru je velikou brzdou rozvoje podnikání na internetu rozebranost domén různými spekulanty a je prakticky nemožné je od těchto lidí jakkoli vymoci (pominu-li v této věci ošemetné soudní spory, kterým se nakonec většina firem raději vyhne). Nemyslíte si, že například závoslost domény na existenci obchodní známky, by této situaci pomohlo? Narážím z jedné strany na fakt, kdy spekulanti parazitují na jménech a produktech úspěšných společností a cíleně si registrují domény již v té době dávno vedené jako obchodní známka platná v zemi domény. Na druhé straně pak nově vzniklý projekt má právo si zaregistrovat obchodní známku dle možností definovaných zákonem a k té by měl dle mého názoru získat právo využívat i příslušnou doménu.

Chápu, že můj pohled je zjednodušený, ale dříve či později se přece v této věci něco bude muset udělat.

Předem děkuji za Váš názor.
Ondra

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

pravidla registrace stanovuje kolegium CZ.NIC. Jako člen managementu je připravuji, takže to tak trochu v mé kompetenci je.

Každopádně v evropském prostoru není příliš běžné registrace omezovat. Národní registry, které nějaká omezení měli, obvykle později liberalizovali. Nemůžu úplně souhlasit s tím, že soudním sporům se firmy vyhýbají. Populární je v poslední době rozhodčí řízení, které je relativně levné a rychlé. Pokud někdo parazituje na jménech a produktech jiných společnosti, jde často o nekalou soutěž a na to už zákony pamatují.

Navázání registrace na existenci ochraných známek nepovažuji za příliš rozumné. Jako soukromá osoba nemám zájem na registraci ochranných známek, ale doménu bych využívat chtěl. Různé ochranné známky v různých oborech mohou ukazovat na jedno doménové jméno.

Ptal se: tomas.kulda

Kdy se plánuje v ČR zavedení registrace IDN domén? Budou ceny domén výrazněji klesat, nebo budou někdy dokonce zdarma?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

k IDN i k ceně domény jsem se už vyjadřoval.

Ptal se: Josef Janda

Proč CZ NIC u domén zavedl tzv. NS SETy, namísto původního klasického zadávání dns serverů? NS SET je termín který se používá prakticky jen u CZ domén, a který dělá cizím registrátorům a majitelům domén obvykle problém v pochopení.

A další otázka je ke kontaktům. V čem vidíte přednost možnosti, mít jiného registrátora u kontaktu a jiného u domény. Nevnáší to spíše chaos do domén? Nebo je děláno kvůli možnosti mít jeden jediný kontakt, a na ten pak mít zaregistrováno více domén u jiných registrátorů?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

NSSET se používá například v doméně .eu, takže pokud jej cizí registrátoři nechápou, pak je to skutečně s podivem. Důvodem pro zavedení NSSETů byla snaha zjednodušit život webhosterům, kteří spravují pro své klienty velké množství domén. Změna nameserveru pro všechny domény je s použitím NSSETu pouze jedna operace. Naopak pro technické správce jedné domény to komplikace nezpůsobuje. Prostě při registraci domény si i vytvořím NSSET, kam údaje o nameserverech uložím. Změna je pak opět pouze jedna operace.

Ano, dlouhodobě se snažíme, aby data v centrálním registru byla co nejvíce aktuální. Pokud máte v registru pouze jeden kontakt, je pravděpodobné, že jej při přestěhování či změně e-mail zaktualizujete. Pokud jich máte více, můžete na nějaký zapomenou a vlivem toho třeba až přijít o doménu. Proto čím méně kontaktů, tím lépe.

Ptal se: Jan

Dobrý den, co si myslíte o nově vznikající České asociaci držitelů domén? Berete její vznik jako pozitivum pro trh s doménami? díky

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

omlouvám se, ale o vzniku takovéto asociace nejsem zpraven. Nevím k čemu by taková asociace měla sloužit. Pro ovlivňování dění kolem domén .cz je nelepší se stát členem sdružení CZ.NIC. Zájmy držitelů hají komora držitelů doménových jmen.

Ptal se: Messa_

Dobrý den, jak je ve světě přijímán vámi vytvořený FRED (systém pro správu a běh registru domén)? Co používají třeba správci ostatních národních domén?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den,

FRED je přijímán rozhodně pozitivně. Mnozí správci domén nemají prostředky pro vývoj vlastního systému a tak plánují nasadit nějaký cizí. Navíc díky tomu, že je opensource, studovaly registry architekturu FREDa při návrhu a vývoji vlastního systému (například kolegové z Kanady). V posledni době se množí dotazy o FREDovi v souvislosti s plánovaným zavedením pravidel pro vznik nových domén nejvyšší úrovně.

Obecně lze téměř říct, že co správce domény, to jiný systém.

Děkuji vám za věechny otázky a přeji pěkný víkend.

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší