Živá diskuze s CZ.NIC: jak je to s doménami?

Diskuze byla ukončena

Domény druhého řádu si můžete zaregistrovat u mnoha organizací a jsou pak „vaše“. Ale kdo se stará o naši doménu nejvyšší úrovně, tedy CZ? Je to sdružení CZ.NIC, které bylo založeno v roce 1998 předními poskytovateli internetových služeb. Hlavní činností sdružení je zabezpečení provozu domény a osvěta v oblasti doménových jmen. Dále se věnuje rozšiřování a vylepšování systému správy domén a podpoře projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v Česku. Jednou z hlavních aktivit poslední doby je rozšiřování systému ENUM.

Ondrej_Filip_zive.jpgDnes máte jedinečnou možnost získat odpovědi na své otázky ohledně internetových domén. V Živé diskuzi dnes bude odpovídat Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC. V této funkci působí od roku 2004, kromě toho působí v představenstvu NIX.CZ (Neutral Internet Exchange) a zároveň je aktivním členem rady ccNSO (Country Code Names Supporting Organisation) v rámci organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

Otázky se mohou týkat českých domén, ale také vývoje domén v celosvětovém měřítku.

Zadávání otázek bylo ukončeno.

Pravidla živých diskuzí

  • Pokládejte pouze dotazy, které souvisí s tématem diskuze
  • Buďte slušní, věcní a struční, pište česky a srozumitelně
  • Vyhrazujeme si právo na úpravu dotazů: jazykovou, stylistickou, zkracovací
  • Nemůžeme zaručit, že dotazovaný odpoví na všechny otázky
  • Naopak zaručujeme, že vulgární, agresivní a nečitelné otázky nebudou zodpovězeny
  • Dotazy se v diskuzi objeví až po jejich zodpovězení
Ptal se: David Polesný

Ve svém článku jste zmínil, že některá města usilují o vlastní domény nejvyššího řádu. Jak jsou zástupci měst daleko ve vyjednávání? Očekáváte, že se městské domény stanou standardem?

Odpověděl: Ondřej Filip

Myslím, že tento rok dojde k nějakému průlomu ve vyjednávání, těžko říct jakým směrem. Vzhledem k tomu, kolik energie zástupci městských domén do kampaně investovali, dal bych asi větší šance tomu, že ICANN začne hledat nějaký přehledný mechanismus, jak městské domény povolovat.

Ptal se: David Polesný

Každého asi napadne, že se najde na světě mnoho měst, která mají stejná jména. Mají navrhovatelé koncepci, jak spory o domény v budoucnu řešit? Rozhodovalo by, kdo se o doménu přihlásí dřív, nebo velikost města?

Odpověděl: Ondřej Filip

To je těžké odhadnout. Vyjednávání je teprve na začátku, zatím se přihlasila jen tři skutečně významná města. Zatím není nic jasné.

Ptal se: David Polesný

Jaký je váš osobní názor na městské domény? Mají podle vás smysl nebo by si měla města vystačit s doménou třetího řádu a identifikací státu doménou nejvyšší úrovně?

Odpověděl: Ondřej Filip

Zatím jsem spíše mírně proti, mám obavu, že chaotické zavedení několika městských domén by spíše mátlo uživatele. Ale to je skutečně pouze můj osobní názor.

Ptal se: Jakub Bouček

Dobrý den, nový systém DSDng má dle mě zásadní nevýhody, a to:

1) E-mail nadevše - nyní mohu zjistit heslo k doméně/kontaktu zasláním na e-mail v nešifrované podobě, které je prakticky možné zneužít mnoha způsoby (chycením po cestě, zcizením schránky, atd.). Vzhledem velikým hodnotám některých domén je tak možné ohrožení bezpečnosti dost hloupé, nemyslíte?

2) Pomocí hesla není možné změnit držitele domény (pouze písemně s not. ov.), nicméně pomocí hesla kontaktu může přidružený kontakt od základu změnit! Tím se v konečném důsledku obtěžují jen majitelé více domén, pro které systém ztrácí efektivitu a kouzlo relací v db, na které je systém postaven. Zbytečná drobnost, která nemá žádný význam ani smysl, nebo ano?

3) Držitel domény může být pouze jedna fyzická osoba - nevýhoda pro společnost nebo tým, kde by bylo prima mít na doménu stejná práva pro víc lidí pro případ, že jeden třeba zemře, nebo udělá podraz, atd... Nový systém je jednodušší, ale zrovna tohle je dle mě zbytečné omezení. Jaký pro něj byl důvod?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den, děkuji za tyto dotazy.

  1. Nemyslím si, že posílání hesla pro transfer objektu nějak snižuje bezpečnost. Jediné, co s tímto heslem můžete provést je převod objektu (tedy i domény) k jinému registrátorovi. Nic jiného toto heslo změnit neumožňuje. Ani změnu držitele ani technické změny. Od startu nového systému neevidujeme žádný neoprávněný transfer.
  2. V pravidlech CZ.NICu nikde není psáno, že na změnu držitele po Vás má registrátor požadovat notářsky ověřený zápis. Je věcí registrátora, jakým způsobem změnu držitele zabezpečí. Pokud Vám Váš současný registrátor v tomto smyslu nevyhovuje, můžete domény převést jinam.
  3. Držitelem může být fyzická nebo právnická osoba, to bylo i ve starém systému stejné.

Ptal se: Petr V.

Je možné si nějak koupit doménu nejvyššího řádu? Třeba abych mohl mít adresu www.jsem.dobrej?

Odpověděl: Ondřej Filip

To možné není. Musel byste si vznik domény domluvit/vylobbovat ve sdružení ICANN - www.icann.org.

Ptal se: Milan Berka

Myslím si, že nápad na domény měst není moc rozumný. Hierarchická struktura má nějaké své vlastnosti pro optimální fungování. Pokud se sníží úroveň hierarchie, může to vést ke zpomalení a problémům s fungováním celého systému. Kolik je států a ostatních TOP domén?
200? A kolik je měst? Jen v ČR je měst a obcí 6 500 a to jsme "pidi" stát.
Můj dotaz: Zkoušel to někdo modelovat, co to se systémem udělá?

Odpověděl: Ondřej Filip

K dnešnímu dni je 281 domén nejvyšší úrovně. Nikdo ale netvrdí, že budou automaticky existovat domény pro všechna města. To bychom hodně předbíhali. Systém v tomto smyslu testován nebyl, ale technicky v tom nevidím zásadní problém. Důležitější otázkou je, zda-li by takto nastavený systém byl přehledný pro uživatele.

Ptal se: Draneli

Když si koupím doménu cz, kam putují moje peníze?

Odpověděl: Ondřej Filip

Peníze zaplatíte svému určenému registrátorovi. Ten si ponechá svou marži a druhou část pošle sdružení CZ.NIC, které z těchto peněz financuje svou činnost. Více o CZ.NIC naleznete na www.nic.cz.

Ptal se: Roman

Jak to, že jsou ceny domény cz u různých prodejců tak odlišené (od 150Kč do 500 Kč)? Já myslel, že je cena ze strany CZ.NIC pevně stanovená a lehce se s ní dá hýbat na úkor marže.

Odpověděl: Ondřej Filip

Máte absolutní pravdu, všichni mají stejné nákupní ceny. Koncové ceny se obvykle liší podle úrovně a množství přidaných služeb jednotlivých regisrátorů.

Ptal se: Jan Vagner

Co bude cz.nic dělat v letošním roce, když správu domén má již ve svá moci? Kam bude investovat prostředky, které získa z prodeje domen? Děkuji

Odpověděl: Ondřej Filip

Témat na tento rok bude několik, rozhodně budeme pokračovat v podpoře technologie ENUM, plánujeme zavést DNSSEC, samozřejmě neskončíme s vylepšováním registračního systému. Máme v plánu i některé další projekty, které jsou prospěšné celé internetové komunitě, jako je například zrcadlo kořenového serveru F nebo otevřený veřejný NTP server.

Ptal se: kerfil

Dobrý den,
mě tak napadlo, že je USA jedinou zemí, kde koncovka adres nemá nic společnýho se státem a mají to tam dělený podle těch úřadů a typů stránek. Mně by přišlo logický, kdyby se požívala doména .usa? Existuje vůbec? Přeji hezký den.

Odpověděl: Ondřej Filip

Existuje doména .us, ale v porovnání s generickými doménami je využívaná výrazně méně.

Ptal se: libor vacik

Dobrý den, loni nám pěkně spadly ceny českých domén, přijde zlevňování i letos? Díky.

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den, k určitému zlevnění může dojít, ale určitě už nemůže být tak razantní jako to poslední v íijnu.

Ptal se: Rolandus

Když už konečně budou cz domény i s diakritikou, jako např. www.křeček.cz? O tom už se mluví strašně dlouho a pořád nic.

Odpověděl: Ondřej Filip

Systém CZ.NICu je na domény s diakritikou (obecně IDN) připraven. Nicméně opakované průzkumy veřejného mínění nám ukazují, že uživatelé nemají o IDN zájem. Budeme v průzkumech nadále pokračovat.

Ptal se: Martin Klouček

Dobrý den, mě by zajímal ten systém ENUM. To znamená, že když teď mám VoIP služby od Volný a můžu zadarmo volat na jiné číslo od Volný, tak bych mohl zadarmo volat i na čísla vedená u jiných poskytovatelů VoIP služeb? Děkuji.

Odpověděl: Ondřej Filip

Ano, ENUM umožňuje volat bez minutového účtování na všechna čísla, která jsou v ENUM registrována bez ohledu na to, u jakého VoIP operátora se volané číslo nachází (včetně zahraničních). Abyste mohl ENUM využít je třeba se v průběhu sestavovaní každého hovoru do ENUM dotázat na volané číslo. To probíhá vždy automaticky na telefonní ústředně, kde to musí mít nastaven Váš operátor. Obraťte se tedy přímo na něj, aby Vám poskytl detaily ,jak ENUM využít v jeho síti. Případně na stránce enum.nic.cz/page/271/list-of-voip-operators-supporting-enum/ najdete seznam operátorů, kteří ENUM podporují.
 

Ptal se: Martin

Kolik je už registrovaných domén cz?

Odpověděl: Ondřej Filip

Právě dnes je jich 372 tisíc.

Ptal se: VH

Mám firmu a její název už je jako česká doména zaregistrovanej. Na té adrese ale už přes rok vůbec nic není a dotyčnýho se mi nepodařilo zkontaktovat. Asi mám smůlu, co? Nebo to jde nějak vyřešit právní cestou, když na té doméně nenabízí žádný obsah a jenom ji tupě blokuje?

Odpověděl: Ondřej Filip

Konkrétní případ musí posoudit Váš právní zástupce. Ale obecně, pokud máte pocit, že registrace domény porušuje práva Vaší společnosti, můžete se obrátit buď na obecný soud nebo pro urychlení na Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České Republiky a Agrární komoře České Republiky - www.soud.cz.

Ptal se: Rapid

To by mě zajímalo, kdo získá třeba doménu Springfield, kterých je v USA snad dvacet, a to by se do toho ještě ozvali producenti Simpsnů, že to taky chtějí

Odpověděl: Ondřej Filip

Jak už jsem vysvětloval, toto je předčasná otázka a navíc o doménu .springfield ani nikdo nepožádal.

Ptal se: Jan M.

Dobrý den. Kolik je v současnosti doménových jmen v .CZ? A dá se odhadnout kolik je domén celkem celosvětově?

Odpověděl: Ondřej Filip

Počet českých domén vím poměrně přesně. Aktuální číslo najdete on-line na www.nic.cz. Celkový počet všech domén jen v rychlosti odhadnu, generických domén je něco přes 80 miliónů, takže všech domén bude okolo 110-120 milionů.

Ptal se: Tomas V.

Co vlastně brání volnému prodeji domén nejvyššího řádu? Vždyť spousta českých webů běží na com nebo jiných doménách a tak to rozdělení podle zemí nedává moc smysl. Tak proč s tím mají třeba ty města takový komplikace?

Odpověděl: Ondřej Filip

Brání v tom organizace ICANN www.icann.org, která má mimo jiné na starosti vznik a zánik domén nejvyšší úrovně. Volný prodej domén nejvyšší úrovně už Internet zažil v době, kdy systém DNS nefungoval. Tehdy byly názvy všech počítačů uloženy v jednom souboru. Takže toto by byl spíše krok zpět.

Ptal se: Plachý

Zdravím. Zajímalo by mě, jestli se přes to ENUM dovolám zadarmo na to české číslo i ze zahraničí a naopak.

Odpověděl: Ondřej Filip

Ano, ENUM je mezinárodní systém. Pokud tedy máte ústřednu, operátora nebo telefon, který ENUM podporuje, a druhá strana má ENUM doménu zaregistrovanou, hovor bude zdarma nezávisle na zemi volaného.

Ptal se: Jakub Čížek

Kolik českých domén je dnes vlastně registrováno a jak vypadá křivka jejich nárůstu v posledních letech?

Odpověděl: Ondřej Filip

Rychlost registrací nových domén se neustále zvyšuje. V roce 2005 přibylo cca 40 tisíc domén (21 %), v roce 2006 cca 56 tisíc (25 %), a po spuštění nového systému registrace ještě výrazně zrychlily, přes 88 tisíc, což je meziroční nárůst o 31 %.

Ptal se: Marco Malecchi

Zajímala by mě Vaše představa, jakým směrem se budou domény vyvíjet do budoucna.

Moje představa je taková, že poměrně brzo dojde k vyčerpání všech zajímavých domén a nebude již kde provozovat nové projekty, pomineme-li vymyšlené názvy. Přemýšlel jsem jak se taková situace může řešit a došel k názoru, že jediné řešení by bylo vytvoření více domén pro danou zemi.

Např.: .cz, .czech, .cr apod.

Myslíte, že je taková možnost reálná? Jaká je Vaše představa?

Odpověděl: Ondřej Filip

Zrovna český doménový prostor je zatím naplněn poměrně málo. Mnohem zajímavější bude vznik nových ne-ASCII (jiných než v anglické latince) domén, to je právě hodně aktuální téma na mezinárodním poli. Budou existovat domény nejvyšší úrovně v azbuce, čínském písmu a pod. Více naleznete třeba zde www.icann.org/announcements/announcement-15oct07.htm. Každopádně právě iniciativa měst dává tušit, že i v latinkových doménách může dojít k posunu.

Ptal se: Domenovnik

Domeny jsou pekne zlevnene. Budete jeste zlevnovat? Nakonec muze se stat, ze budou zdarma ?

Odpověděl: Ondřej Filip

Zdarma domény jistě nebudou, potřebujeme přirozeně nějaké příjmy na kvalitní správu domény .cz.

Ptal se: Liška

Dobrý den,
v článku zmiňovaný vývoj směrem k "městským" TLD vítám a považuji pro rozvoj Internetu za pozitivní. Kde a kdy si ale myslíte, že tento trend skončí? Dále by mě zajímalo, zda CZ.NIC při vývoji nového systému na toto myslel a byl by případně vůbec schopen správu českých městských domén zabezpečit (např. o .praha by byl jistě obrovský zájem i vzhledem k diskutované olympiádě)?
Děkuji.
S pozdravem,
R. Liška

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den, z pohledu územních celků neočekávám, že diskuse půjde níže než k velkým významným městům. Příklad Katalánců (doména .cat) může povzbudit některé jiné etnické skupiny. Možná se ještě můžeme dočkat některých oborových domén jako .jobs, .travel. A nevyloučil bych ani vznik nejaké specifické technologické domény jakou je v současnosti třeba .tel.

Registrační systém FRED fred.nic.cz, který sdružení CZ.NIC vyvinulo, je perfektně připraven a především testován pro provoz více domén nejvyšší úrovně a to i s velkými počty registrovaných poddomén. Takže zabezpečit chod domény .praha by nám nezpůsobovalo v technické rozvině absolutně žádné problémy.

Ptal se: Jana Svobodová

doména .travel přeci již existuje p. Filipe Například www.egypt.travel . Která ještě taková dle vás již existují a nejsou obvyklá ?

Odpověděl: Ondřej Filip

Ano, přiklady v mé předchozí odpovědi jsou všechno existující domény. Použil jsem je, abych vysvětlil, jaké typy nových domén očekávám.

Ptal se: Dušan Šimonovič

Vlastnim a pouzivam domenu .info a az prilis vela krat sa stalo, ze webovy formualr ci sluzba odmietlu moju domenu ako "neplatnu" > jednoducho neakceptovali nic, co ma viac ako 3 pismena v domene prveho radu. Toto konstatovanie smerujem na dnesny clanok o moznostiach novych domenach (.berlin, .praha, .brno .....), ktore tymto budu trpiet zrejme uplne rovnako. Co si o tom myslite vy? Ja mam pocit, akoby kazdy tupy programator weboveho formularu pouzival rovnaky skript uz 10 rokov a nevsimol si ze tu mame .info, .name ... :(

Odpověděl: Ondřej Filip

To je poměrně smutné, v takovém případě Vám nezbývá jiná možnost, než správce daného webu na tuto skutečnost upozornit. V současné době je 21 domén nejvyšší úrovně, které jsou delší než 3 znaky. Z toho je 11 testovacích a jsou v jiných písmech než latinka.

Ptal se: Jeste jeden dotaz

Zabezpeceni domeny proti zcizeni. Jak zde jiz zaznelo nekteri registratori umoznuji prevod domeny na jiny subjetk jen na zaklade potvrzeni emailu. Je v planu pridat do databaze centralniho registru priznak k "subjektu" a k "domene" "prevod pouze na zakladne notarsky overene zadosti" Myslim ze by to mnoho z nas potesilo. Deaktivace a pripadna reaktivace tohoto "priznaku" by mohla byt zpoplatnena nejakym manipulacnim poplatkem. Ne kazdy z nas je obchodnik s domenami, nekteri z nas na ni buduji cela leta projekt.

Odpověděl: Ondřej Filip

Děkuji za tento dotaz. Na přípravě této služby (blokace transferu domény nebo změny doménu) na straně registru právě pracujeme a brzy se jí dočkáte.

Ptal se: oxanko

Dobrý deň, aký máte názor na slovenský SK-NIC. V poslednej dobe, odvtedy ako zmenil majitela, sa zlepšila komunikacia s nim. Vnimate to aj vy v čechach?

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den, myslím si, že slovenský SK-NIC by měl projít určitou modernizací podobnou té, jakou si prošel i český CZ.NIC. Mám signály ze slovenské strany, že se na tom pracuje.

Ptal se: Pavel

Kdy můžeme očekávat další snížení ceny cz domén? O kolika procentní snížení přibližně půjde?

Odpověděl: Ondřej Filip

Žádné datum zlevnění v tomto okamžiku naplánováno není. Každopádně jak už jsem psal, pokud dojde ke zlevnění, bude poměrně mírné proti tomu poslednímu.

Ptal se: Drzitel nekolika domen

Dobry den, jsem rad ze prozatim nebylo pristoupeno k IDN. V pripade ze nekdy v budoucnu bude jaky bude model zavedeni z hlediska ochrany jiz zavedenych webu ktere svoji "znacku" pracne budovali nekolik let pred spekulanty kteri se budou snazi zkuspovat domeny s diakritikou registrovanych domen bez diakritiky?

Odpověděl: Ondřej Filip

Vzhledem k tomu, že o startu IDN v doméně .cz není rozhodnuto, je obtížné na Vaši otázku odpovědět. Každopadně, pokud by IDN startovalo, byl bych spíše pro zavedení sunrise, tedy pro přednostní registrace pro určitou skupinu. Nicméně na toto téma by musela proběnout širší diskuse.

Ptal se: Michal

Dobrý den, je možné doménu vlastnit anonymně? Kvůli bezpečnosti držitele domén je v zahraniční běžná služba anonymního whois. Jak byste navrhoval situaci řešit u .CZ domén a připravujete něco v tomto smyslu? Je rozumným řešením doménu registrovat na neexistujicí subjekt právě kvůli snaze dosáhnout anonymity?

Odpověděl: Ondřej Filip

Registraci na neexistující subjekt Vám rozhodně nemůžu doporučit. Pokud se o takové registraci dozvíme, máme právo doménu zrušit. Každá doména nejvyšší úrovně má jiné podmínky. Tady v Česku není anonymní registrace umožněna například pro možnost zahájení soudního sporu.

Ptal se: Jan Vagner

Dekuji za odpoved na predchozi otazku, mam jeste jednu: Očekáváte, že se bude nárůst počtu registrovaných domén CZ dále zrychlovat? Očekáváte letos přírůstek vyšší než zmíněných 31 % v loňském roce? Děkuji

Odpověděl: Ondřej Filip

Výsledku 31 % bylo dosaženo hlavně díky startu nového systému. Ten běžel v roce 2007 pouze tři měsíce. Z toho je možné usuzovat, že by procentuální růst mohl být ještě vyšší. Uvidíme, jak bude vypadat první čtvtletí, to hodně napoví.

Ptal se: Pavel

Co si myslíte o zavedení IDN do cz domény (české diakritice v názvu domén). Měli by mít podle Vás majitelé domén bez češtiny nárok na předregistraci domény s českou diakritikou? Nebo by měli mít dokonce nárok na verzi s diakritikou zdarma? Osobně jsem velmi proti IDN v cz doménách.

Odpověděl: Ondřej Filip

Můj osobní názor na zavedení IDN bych vzhledem k mé funkci nerad zveřejňoval. Komunita opakovaně rozhodla, že o IDN nemá zájem a to je pro mě důležité. Pokud by se IDN startovalo, přikláněl bych se k sunrise, ale o přesných podmínkách teď nemá smysl hovořit. K Vaší druhé otázce bych rád řekl, že ceník domén je jasně dán a nevidím žádný důvod, proč by držitelé neIDN domén měli platit jinou cenu než držitelé IDN domén.

Ptal se: happy

Dobry den, proc zpristupnujete osobni udaje vlastniku domen volne na internetu ? Navic byla v planu snad i moznost skryt udaje a zpristupnovat je jen na vyzadani. Muzete se k tomu vyjadrit ? Dekuji

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den, v centrálním registru se nedá skrýt pouze jméno, název orgranizace a adresa. Vše ostatní jako například telefon, e-mail, datum narození a podobně skrýt můžete. Stačí o to požádat svého určeného registrátora.

Ptal se: Jana Svobodová

Dobrý den, je skvělé, že s vámi můžeme pohovořit i takto napřímo, takových rozhovorů by mělo být více, je vidět dle internetových článků a rozhovorů, že stále více komunikujete s veřejností, což je dobře.

Zajímalo by mě například jak vidíte jako odborník vývoj v Čechách ohledně internetu (počet domén, počet připojení, kvalita web prezentací a podíl internetu na informační společnosti v Čechách v následujících pěti letech).

A také kdy konečně donutíte velké operátory nabízet ENUM, tedy kdy pro ně vytvoříte dostatečně hodnotnou nabídku a prostředí, aby to pro ně bylo zajímavé. Zatím to hodnotíme v naší firmě s digitální ústřednou jako "drahou legraci" bez velké rozšíření v ČR.

Díky určitě za odpovědi.

Odpověděl: Ondřej Filip

Dobrý den, děkuji velice za pochvalu.

Podle mého názoru je rozvoj Internetu v České republice v souladu s růstem české ekonomiky a celkovým rozvojem společnosti. Celkem zřetelně doháníme západní země. Trochu je mi líto, že se více neuplatňuje elektronický podpis, že není více aplikací, které by jej umožňovaly využívat.

CZ.NIC nemůže velké operátory k ničemu nutit. Spíše se zaměřujeme na osvětu mezi uživateli, tedy zákazníky, protože oni jediní dokáží vytvořit silný tlak. Neznám typ Vaší ústředny, ale zavedení ENUM obvykle není nijak nákladná záležitost. Jedná se často pouze o softwarový upgrade. Pokud se obrátíte na e-mail enum@nic.cz, rádi Vám poradíme konkrétně.

Děkuji vám za zajímavé dotazy, bylo mi potěšením na ně odpovídat.

S přáním pěkného dne Ondřej Filip, CZ.NIC.

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje